Star Wars: Rogue One, biraz sallantılı bir yolculukla gelecek karşımıza. Mutlaka takip etmişsinizdir, film çekimlerini tamamlayıp Disney eşrafının görücüsüne çıktıktan sonra ivedilikle geri prodüksiyona döndü ve epey pahalı –ayrıca yorucu– ek çekimler yaptı. Bu ek çekimler filmi o kadar değiştirdi ki; film kendisine yeni bir müzisyen bulmak zorunda kaldı; çünkü önceki bestekarının bu bambaşka kurgu için baştan şarkı yapacak vakti yoktu. Film yarı yolda o kadar değişti yani.

O yüzden, haklı olarak, herkesin şüpheleri var. Disney de böyle şüpheler olduğunun farkında. O yüzden geçtiğimiz günlerde film için özel bir gösterim düzenlediler. Filmin yaklaşık 28 dakikalık bir kısmını, bir kesim eleştirmen ve yaratıcıyla paylaştılar. Oradan çıkan görüşler genelde olumluydu, ancak dürüst olmak gerekir, bu tip organizasyonlara filmi seveceği bilinen adamlar çağrılır zaten. Kimse kimseye para yedirdi demiyorum. Hak geçti de demiyorum. Ama biz de yarın Geekyapar’ın yeni site tasarımını falan gizlice gösterecek olsak, yorumlarda en çok anamıza küfreden okurları çağırmayız doğal olarak.  Dolayısıyla 28 dakikalık kısmı ekmek över gibi övenleri çok da ciddiye almanın alemi yok.

George-Lucas-C-3PO-700x368

Ancak o ekürinin arasındaki biri var ki, onun fikri epey önemli: George Lucas. Star Wars’ın babası Lucas, Episode VII çıkmadan önce “Filmi nasıl buldunuz?” diye soran bir mikrofona “Hayranlar beğenir” diyerek zaten bu saatten sonra sakınacak lafı olmadığını ispatlamıştı. Oradaki mesajı çok basitti, ve film çıkınca da ne kadar haklı olduğu anlaşıldı: Risk alınmayacaktı. Alınmadı da. İşte o dobra George Lucas, belli ki, Rogue One’ı pek sevmiş. Bunu anlatan da filmin yönetmeni Gareth Edwards.

Edwards bir basın konferansında, resmen heyecanını gizleyemeyen bir çocuk edasında, “George’a filmi gösterdik. Bir telefon konuşması yaptık, ve onunla dün konuştum. Ağzına kelime tıkmak istemiyorum, ama artık mutlu ölebilirim. Filmi çok sevdi. Bu çok önemli. Dürüst olmak gerekirse, buradaki basın mensupları üzerine alınmasın, benim için en önemli eleştiri oydu.” diyerek paylaştı hayırlı haberi. Herhalde Edwards, Lucas filmle ilgili ılık konuşmuş olsa böylesine gaza gelmezdi, değil mi? Biz öyle düşünmek istiyor, ve Rogue One için ibreyi bir parmak yukarıya çıkartıyoruz. Ne diyorsun George baba, inanalım mı?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.