Geekyapar okurları bilirler, tahmin bizim işimizdir! Sağdan soldan duyduklarımızı, yıllardır geek olmanın getirdiği kümülatif bilgilerle birleştirip, yabancıların “educated guess” dediği, bizim ise kabaca “kaşarlanmış tahmin” diye çevirebileceğimiz şeyleri pek bir seviyoruz. İsabetimiz de fena değil Allah için. Geçen senenin Oscar’larından tutun da, How I Met Your Mother’ın sonuna, oradan Marvel’ın büyük planına kadar.

Gelin görün ki hiç böyle erken bir topun altına da girmemiştik! Oscar’lara daha çok, çok uzun bir süre var. Fakat adayların açıklanmasına şunun şurasında iki ay kaldı ve mevzubahis filmlerin çoğu ufaktan görücüye çıkmaya başladı. Aslında ödül törenlerinde ve festivallerde boy gösterecek filmlerin ne olacağı az çok bellidir. Bu tip filmleri dağıtımcılar özellikle sonbahar aylarına koyarlar. O yüzden kağıt üzerinde yarışmacılar bellidir, sadece bazıları hayal kırıklığı yaratıp köprüden önceki son çıkışa itilirler, bazıları da sürpriz bir atılım yapıp, sağ kulvardan yarışa girerler.

Biz şimdiden olacakları ön göremiyoruz tabii ki. Size Oscar’ı şu kazanacak diyemeyiz. Ama şu an yarışta kimlerin isminin geçtiğini söylememiz mümkün.

Dilerseniz lafı uzatmayalım, Oscar’ın 6 büyük dalında ismi geçen 36 ismi şöyle sıralayalım!

 

1. En İyi Film

birdmanposter

Açık ve net söyleyelim, şimdiden vizyona çıkan iki film bu yarışı domine edecek gibi gözüküyor. Adaylıkları pek çok çevre tarafından garanti gibi görülmekte. Bunlardan ilki, Richard Linklater’ın Filmekimi’nde de gösterilen Boyhood filmi. Linklater daha önce Before Sunset / Before Midnight haricinde yıldızı Oscar ile pek barışmamış bir isim, fakat bize göre Boyhood ile birlikte bu değişecektir. Film pek çok eleştirmeni böğründen vurdu, izleyicilerle de sağlam bir bağlantı kurmaya devam ediyor.

Bir diğer “neredeyse garanti” aday ise Alejandro Inarritu’nun Birdman’i. Inarritu Akademi tarafından sevilen bir yönetmen, o yüzden Birdman çok uzun zamandır radardaydı. Bir anlamda Michael Keaton’ın da geri dönüşünü sembolize ediyor. Aynı zamanda an itibariyle sinemayı domine eden süper kahraman filmleriyle de paralel bir ilişkisi var, yani bir anlamda güncele de hitap etmekte. Oscar’ın sevdiği bir maya var yani Birdman‘de. Aday olacaktır.

Diğer ismi geçen filmler ise şimdilik rekabet çok kızışmadığı için dillendiriliyorlar. David Fincher’ın Gone Girl‘i pek çoklarına göre Oscar için fazla “mainstream” bir yapıya sahip, fakat Fincher böyle ana akım işleri Akademi’ye kabul ettirmişti geçtiğimiz senelerde, yani bir adaylık yine de mümkün olabilir. Angelina Jolie’nin yönetmenliğini yaptığı Unbroken için de çok iyi bir hava var. Christopher Nolan’ın Interstellar‘ı da sık sık ismi geçen işlerden. Bir de son olarak, Mike Leigh’nin Mr. Turner‘ı Oscar’ın klasik “Britanya” kontenjanından giriş yapabilir listeye.

 

2. En İyi Yönetmen

before-midnight-ausschau-halten-nach-dem-lebensglueck-41-47447811

Büyük istisnalar haricinde En İyi Yönetmen dalı genelde En İyi Film dalında aday işleri çeken sinemacılara ayrılır. Bunun büyük bir sapmasını Argo’nun filmi kazanıp, Life of Pi’ın yönetmeni Ang Lee’nin yönetmen ödülüne uzandığı 2013 ve 12 Years a Slave’in En İyi Film, Gravity yönetmeni Alfonso Cuaron’un da En İyi Yönetmen olarak adlandırıldığı 2014 senelerinde gördük. Bu sene çok öyle bir fırlamalık beklemiyoruz Akademi’den.

O yüzden Boyhood’un yönetmeni Richard Linklater, Birdman’in yönetmeni Alejandro Gonzalez Inarritu ve Mr. Turner’ın yönetmeni Mike Leigh şimdilik yarışın önde giden atları gibi gözüküyor. Gone Girl ve Interstellar, Akademi’nin son yıllarda göz kırptığı ana akım filmlere ayrılan kontenjanı En İyi Film kategorisinde kapabilirler, fakat biz En İyi Yönetmen dalında sadece bir tanesinin adaylık alabileceğini düşünüyoruz, o da Christopher Nolan. Nolan Akademi’nin borçlu olduğu isimlerden biri, o yüzden adaylık kapacaktır.

Son isim ise biraz sürpriz olabilir. Bizce bu sene En İyi Yönetmen dalında filmsiz aday olacak isim Wes Anderson. Grand Budapest Hotel’in En İyi Film listesinde olacağını sanmıyoruz, fakat Wes Anderson küçük bir plase olabilir En İyi Yönetmen kadrosunda.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

  1. En iyi erkek oyuncu: Benedict Cumberbatch; ahaha kafayımı yediniz bu adama verirler çok beklersin 😀

  2. Mehmet Çalışkan Reply

    Kim kazanır bilemem ama sonuçta yine Leo’nun kazanmayacağı kesin 😀

  3. Ahmet Başak Reply

    Rosamund Pike’ın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum

  4. bi laç gün önce interstaller i izledim oscar alsın almasın 2014 içinde açık ara izlediğim en iyi filmdi diyebilirim. Benedict filmini daha izleme fırsatımız olmadı ama beklentilerim iyi. bu arada interstallerın ödül alması dileğiyle..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.