Antik Roma kadar ilgimi çeken bir tarihi dönem yok. Gerçekten. Mitolojisi ve mitolojik hikayeleri, zaten bambaşka şeyler. Ama gerçekten olanlar, bugün yaşadıklarımızla kıyaslayarak okuduğunuzda gerçekten insanı çok etkiliyorlar. Toplumun yapısı, ortaya konulan siyasi fikir ve uygulamalar, tarihi entrikalar ve onların içerisine gömülü hikayeler… Gerçekten her biri büyüleyici, kafa açıcı ve her şeyden önemlisi, gerçekten sürükleyici.

Emperor

Böyle düşünen tek kişi –haliyle- ben olmadığımdan, zilyarlarca antik Roma konulu film ve dizi çekildi bugüne kadar. Elbette bunlardan söz ederken, vaktinde iki sezon HBO ve BBC’de ortak yayınlanan Rome’u anmak gerekiyor. Başrolünde Jül Sezar olarak Tinker, Tailor, Soldier, Spy, Woman in Black ve Game of Thrones gibi yapımlardan da tanıyabileceğiniz Ciaran Hinds’in oynadığı Rome, Sezar’ın hayatını harika anlatan, ikinci sezonunu da Roma’nın Sezar sonrası üçlü yönetimi ve Augustus’un elinde bir İmparatorluk’a dönüşüne ayıran müthiş bir diziydi.

Şimdi, aynı periyodu bir yapım daha anlatmak için kolları sıvamış gibi gözüküyor. Bir Time Warner, bir Disney kadar olmasa da geek dünyamıza büyük hizmetleri bulunan; ekseriyetle Hunger Games ve Twilight gibi “genç yetişkin” kategorisinde iş çıkartan Lionsgate, Conn Iggulden’in “Emperor” adlı roman serisini bir üçleme olarak sinemaya aktarma kararı aldı. Bu üçleme, Sezar’ın Brütüs ile olan çocukluk arkadaşından, o Brütüs’ün ellerinde Mart’ın 15’inde öldürülmesine kadar uzanan bir süreyi konu alacak.

Emperor 2

Lionsgate, haliyle yüksek bir özgüvene sahip bir vaziyette filmlerin “300’ün heyecanıyla, Game of Thrones’un entrikasını” birleştireceğini iddia ediyor. Film belli ki merkezine Brütüs ve Sezar’ın arkadaşlıklarıyla Roma politikasında yükselişlerini oturtacak. Bu da açıkçası merkeze koymak için ilginç bir hikaye elbette. Henüz bir yönetmenleri ya da bir oyuncuları yok, dolayısıyla çıkış tarihleri de yok. O yüzden, bu üçleme fikrini bir kenara yazıp, merakla beklemeye başlayalım. O sırada da yorumlar gelsin, ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.