Bu akşam, yani 10 Temmuz’da EURO 2016’yı kazanan belli olacak. Bir tarafta Portekiz var, diğer tarafta da Fransa. Bizim tutup da maçla ilgili analiz yapasımız da var, ama o kadar da sert çıkmaya gerek yok. Biz biraz daha aşina yerlerde gezinelim, Spotify’ya iki ülkenin de müziklerinden oluşan birer playlist yapalım dedik. Kısa süren, hangi ülkenin havasına girmek istiyorsanız ona sokacak, keyifli şarkılar. İlk konuğumuz da Portekiz şarkıları.

Portekiz finale çok acayip bir rota izleyerek geldi. Yarı finalde 2-0 kazandıkları Galler maçına kadar, toplamda sadece 3 dakika maçı önde götürmüşlerdi, bunların hiçbiri de ilk 90 dakika dahilinde değildi. Çok kaliteli bir futbol oynamadılar, dürüst olmak gerekirse, hiçbir zaman rakiplerine net bir üstünlük de kurmadılar. Bunda elbette, Cristiano Ronaldo‘nun sönük performansının da payı vardı. Portekiz de kendi içinden başka yıldızlar yaratarak götürdü turnuvayı, başlıcalarınndan biri Renato Sanches olmak üzere.

Portekiz’in bu akşam favori olmadığını söylemek için, futbol alimi olmaya gerek yok. Ancak müzikleri tüm gönüllerin şampiyonu. Fado müzik türü, Portekiz’in hem içeride, hem de dışarıda en çok bilinen müziği. Onun dışında pop, rock, rap, metal; ne ararsanız güçlü merkezleri var Portekiz’de. Ancak biz daha Amerikan menşeli gruplara özenen müzisyenlerdense, daha has Portekiz şeylere yer verelim dedik. O yüzden de ekseriyetle biraz slow bir liste oldu. Maç öncesi havaya girmek için değil, ama muhabbetin arkasına birebir mesela!

Akşam ne olacak? Kazanan kim olacak? Merakla bekliyoruz. EURO 2016 genel olarak güzel bir turnuva oldu. Grup aşaması fena hâlde sıkıcıydı, ama sonrasındaki elemeli dönem bir anlamda formatın 24’e genişlemesini haklı çıkardı. İzlanda ve Galler’in hikayeleri takdir topladı, Almanya – İtalya arasında sonsuzluğa uzayan penaltılar Buffon’un gözyaşlarıyla imzalandı, Griezmann seviye atladı, muhteşem goller atıldı… Güzel hikayeleri vardı turnuvanın, güzel de şarkıları olsun. Buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.