Bu akşam, yani 10 Temmuz’da EURO 2016’yı kazanan belli olacak. Bir tarafta Portekiz var, diğer tarafta da Fransa. Bizim tutup da maçla ilgili analiz yapasımız da var, ama o kadar da sert çıkmaya gerek yok. Biz biraz daha aşina yerlerde gezinelim, Spotify’ya iki ülkenin de müziklerinden oluşan birer playlist yapalım dedik. Kısa süren, hangi ülkenin havasına girmek istiyorsanız ona sokacak, keyifli şarkılar. İlk konuğumuz da Fransa şarkıları.

Fransa ev sahibi olduğu için zaten turnuvanın favorilerindendi; ne de olsa ülke ev sahipliği yaptığı hiçbir uluslararası turnuvayı kaybetmemişti. Bu sefer bir Platini’leri yoktu, bir Zidane’ları yoktu; ama güçlü bir kadroları vardı. İlla ki içeriden de bir yıldızları çıkacaktı, onun da Pogba olmasını bekliyordu tüm dünya. Öyle olmadı. Atletico Madrid’in forveti Antoine Griezmann, “kaliteli forvet” olarak girdiği turnuvadan, halk kahramanı olarak çıktı. Finalde de ondan çok şey bekleyecekler.

Fransa futbolda olduğu gibi, müzikte de dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Daft Punk, David Guetta, M83, Air, Phoenix gibi uluslararası başarıya sahip modern müzisyenleri var. Guetta da turnuvanın müziğini yaptı zaten, bilmeyenler için, o reklam aralarında duyduğunuz “vicivici vicvic vic” melodisi oradan. Edith Piaf ve Serge Gainsbourg gibi tartışmasız müzik efsaneleri var. Biz de tüm bunları gözetmeye çalıştık. 10 şarkılık, kısa ama keyifli bir playlist oldu.

Akşam ne olacak? Kazanan kim olacak? Merakla bekliyoruz. EURO 2016 genel olarak güzel bir turnuva oldu. Grup aşaması fena hâlde sıkıcıydı, ama sonrasındaki elemeli dönem bir anlamda formatın 24’e genişlemesini haklı çıkardı. İzlanda ve Galler’in hikayeleri takdir topladı, Almanya – İtalya arasında sonsuzluğa uzayan penaltılar Buffon’un gözyaşlarıyla imzalandı, Griezmann seviye atladı, muhteşem goller atıldı… Güzel hikayeleri vardı turnuvanın, güzel de şarkıları olsun. Buyurun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.