Açıkçası 2014 bilim kurgu filmleri açısından şahane bir yıl oldu, dolayısıyla 2015’te bu şahaneliği devam ettirecek, bunu biliyorum. Nereden bildiğimi de söyleyeyim, öncelikle bir hafta sonra Chappie geliyor. Neil Blomkamp’ın kendisini bizlere affettireceği film olacağını düşündüğümüz Chappie konusunda heyecanlıyız. Tabii gelecek bilim-kurgular Chappie ile sınırlı değil, yolda daha pek çok iş var, EVA da bunlardan biri.

Aslında EVA yeni bir film değil. Bilakis, artık ufaktan “eski” bile diyebiliriz kendisine. Kike Maillo’nun yönettiği film, ana vatanı olan İspanya’da bundan tam üç sene önce vizyona girmişti. Gelin görün ki Batı dünyası bu filme uzun süre kayıtsız kaldı. En sonunda, artık nasıl denk geldi bilmiyoruz ama yurt dışından film alıp Oscar’a oynatan Harvey Weinstein’in gözü takılmış EVA’ya ki, kendisi Amerika’da gelecek sene vizyon görecek, bunun için de bir fragman dahi yapılmış.

trailer-for-daniel-bruhl-sci-fi-robot-intelligence-film-eva

Aslına bakacak olursanız, filmin konusu epey ilginç, fakat son dönemlerde dünya sinemasında ciddi bir sorun var; kötü fragmanlar. Evet, EVA’nın görüntüleri ve hikayesi harika, fakat fragmanı gerçekten filmin vermeye çalıştığı şeyi sunmaktan çok ama çok uzak. Ortada bu kadar ilgi çekici bir konu varken bu kadar sıkıcı fragmanlar yapmayı nasıl başarıyorlar bilemiyorum doğrusu.

Filmin tam konusuna gelecek olursak, sene 2041, insanlar makinelerle birlikte yaşıyorlar. Daniel Brühl’ün canlandırdığı Alex karakteri ise dahi bir sibernetik mühendisi. Kendisinin 10 yıldır bu taraklarda bir bezi yok fakat yaşadığı yerdeki robot enstitüsü kendisini EVA adında bir robotun çocuğunu üretmesi için çağırıyor. Tabii bu sırada Alex, orada yokken hayatın ilerlediğini ve daha farklı bir hal aldığını görüyor. Bir yandan EVA, bir yandan da ailesiyle uğraşması gereken Alex, kendini çok ilginç bir çıkmazın içinde buluyor.

“Duygusal bilim kurgu” denilince Chappie’nin rakibi olabilecek mi bilemiyorum fakat EVA da gerçekten ilginç bir konuyla karşımızda, bekleyip göreceğiz. Şimdilik EVA benim heyecanlandığım projelerden birisi olarak kalbimde yer etmiş durumda. Siz ne diyorsunuz? Var mı bir heyecan, bir hareket? Fragmanı beğendiniz mi? Görüşleri, yorumları alalım efendim!

https://www.youtube.com/watch?v=QoP4ED13DvA

 

Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

1 Comment

  1. Efe Tunçgenç Reply

    Fragman konusuna keinlikle ve kesinlikle katılıyorum. Hatta ve hatta, bütün Geekyapar ailesini “Tüm zamanların en iyi-zekice-yaratıcı-antiklişe fragmanları” isimli bir yazı yazmaya çağırıyorum!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.