Dikkat edin, 10 beat dedik. Şarkının kendisi sözlerden, rapçilerin flow’undan, yanlış strüktürden ya da kötü bir nakarattan yanabilir. Önemli değil. Burada mühim olan, bizim vurgulamak istediğimiz şey beat’in ta kendisi. Dr. Dre bugünlerde daha çok Beats kulaklıklarından götürdüğü inanılması zor parayla anılıyor; ama aslında bize göre ona gerçekten şapka çıkartılması gereken yer başka. Bir röportajında Eminem’in de dediği gibi, kimse Dr. Dre kadar dolu ve güçlü beat’ler üretemiyor sanki.

Bize inanmıyor musunuz? Dre’nin kariyerinden 10 örnek aldık getirdik karşınıza. Buyurun kendiniz görün!

 

N.W.A. – Straight Outta Compton

N.W.A. 1988’de aynı adlı albümü çıkarttığında ortada “gangsta rap” olarak tanımlayabileceğiniz net bir şey yoktu. Rap’i domine eden coğrafya Amerika’nın Doğu Yakası’ydı. Ama Eazy-E, MC Ren ve Ice Cube’un flow’ları, Dr. Dre ve DJ Yella’nın tarzıyla birleşince ortaya yıllar boyunca taklidi çok yapılacak bir tarz çıktı. Bu albümden çok fazla hit beat sayabiliriz, ama Straight Outta Compton’ın müptela edici ritmi, sizi devamlı diken üstünde tutan loop’u N.W.A.’yi zihnimize mıhlayan şeydi.  Dre’nin ilk efsane işi oldu böylelikle.

 

N.W.A. – Express Yourself

Charles Wright & the Watts 103rd Street Rhythm Band’in aynı adlı şarkısını sample’lar N.W.A.’in çıkış albümünün diğer büyük hiti. O albümdeki çoğu şarkı gibi bir şeylere tepki olarak doğmuştur; bu sefer de hedef tahtasında sansür vardır. Üstelik albümdeki diğer işlerin aksine rap’in ağırlığını da Dre’nin kendisi yapar. Ama listeye almamızın sebebi bu değil. Kendisini buraya yerleştirdik; zira Express Yourself, Dre’nin sonradan çok kere uzatacağı sample nasıl yapılır kitabının ilk sayfasıdır.

 

Dr. Dre – Ain’t Nuthin’ But A G Thang

İddia ediyorum, sert çıkıyorum, Ain’t Nuthin But A G Thang‘in beat’i gelmiş geçmiş en iyi beat olabilir. Ciddiyim. Sadece o efsane ve insanın aklına nakış gibi işlenen nakarat loop’u değil (ki bugüne bugün hâlâ alarm melodimdir) ama araya atılan vokaller, mükemmel işlenen perküsyon ve Snoop’un flow’una cuk diye oturan yükseliş ve inişler… Yok yok ya, ben daha ciddi bir iddiada bulunacağım, Ain’t Nuthin But A G Thang gelmiş geçmiş en iyi rap şarkılarından biridir; net.

 

Snoop Dogg – Gin and Juice

West Coast Rap dediğimiz şeyin özelliklerinden söz edeceksek, ilk sayfaya Dr. Dre yazmamız lazım. Yok yazmayacaksak, altındaki hiçbir şeyi açıklayamayız. Kaliforniya’nın gün batımlarını alıp da bir turntable’dan geçirdi resmen Dre. Doğu Yakası’nın daha agresif ve daha hareketli beat’lerine kıyasla daha rahat akan, dalgası daha yavaş beat’leri vardır Batı Yakası’nın ki, bu tarzın babalarından biri de Dre’ydi. O babanın en örnek işlerinden biri de çırağı Snoop’a yaptığı Gin and Juice şarkısı…

 

2Pac – California Love

Of! Adamın üstteki şarkılarından birinde “sample nasıl yapılır gösterdi” demiştik, bir başka şarkısına da “gelmiş geçmiş en iyi beat” diye çıkış yaptık ama… California Love’ı ne yapacağız? 2Pac’in açık ara en unutulmaz işi olan California Love iki yaka ölümüne kapışırken çıkmıştı ortaya. Ve o savaşta Batı Yakası’nın marşıydı. California knows how to party! E şimdi Ain’t Nuthin But A G Thang’i övdük de, o nakarata doğru muhteşem yükselen beat’e ikincilik mi vereceğiz? Kafamı karıştırıyorsun, beni üzüyorsun Dre…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Çağrı Yılmaz Reply

    her listeye “x nerde” diyen tiplerden nefret ederim ama, NATURAL BORN KILLAZ NERDE?

  2. Everything is fine when you listenin to the D-O-G Dİİİ OOOV Cİİİİİİİ

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.