Evangelion Shin Gekijouban: Q (Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo) çıkalı neredeyse 2 sene oldu. Hevesle her şeyin sonlanacağı dördüncü filmi bekliyoruz. Gelecek sene içinde çıkacağı bilinen Evangelion Shin Gekijouban:||’ün (3.0+1.0 olarak da geçiyor film) ne zaman çıkacağı belli değil ama size güzel bir haberim var. Ne zamandır EVA’dan haber bekliyorduk ve sonunda Stüdyo Khara’nın elinden çıkma oldukça artistik ve imalı bir kısa film ile mutluluktan dört köşeyiz.

Malum EVA, Stüdyo Gainax’ın prodüksiyonu ile çıkmıştı ilk, şimdiyse Stüdyo Khara’nın bebeği diyebiliriz. Stüdyo Khara 2006’da EVA’nın ünlü yönetmeni Hideaki Anno tarafından kurulmuştu. Kurulduğundan bu yana yeni EVA filmleriyle yoğun olan ekip ayrıca sevdiğimiz Wolf Children, Puella Magi Madoka Magica ve hatta Stüdyo Ghibli’nin From up on Poppy Hill ve The Wind Rises animelerinde de çalışmıştı.

Khara’nın web sitesini de inceleyin derim, Animatorexpo isminde bir bölümü var. Ekip başka anime stüdyolarıyla veya sektörden farklı insanlarla birlikte yaptıkları kısa filmleri bu web sitesinde izleyiciye sunuyor. Özellikle Me!Me!Me! isminde hem EVA’ya gönderme yapan hem de psikopat ve hentai’ye kaçan bir müzik klibi var, hastasıyım.

Neyse konuya dönelim. 19 Aralık’ta yukarıda ismi geçen web sitesinde Until You Come to Me isminde bir kısa yayınlandı. Kısa’nın yönetmeni Hideaki Anno değil ama onun da içinde bulunduğu bir ekibin elinden çıkma. Web sitesinden kısayı izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=6ocUWlvv9pU

Evet, çizimler biraz daha farklı, ayrıca kısa film merakla beklediğimiz dördüncü ve son EVA rebuild filmine dair bilgi kırıntılarına sahip mi onu da bilemiyoruz ama gelin videoya biraz daha alıcı gözle bakalım:

es-1

Kısa filmin başlangıcında duyduğumuz şarkı Steel Drum denen aletle çalınan Danny Boy şarkısının notaları. Bu ilk bölümde şehrin büyük bir afet sonucu yıkılmış halini görüyoruz, bu kaotik ortamla şarkının ılımlı havası oldukça çakışıyor, gerilimli bir hava yaratıyor. Bu adamların şarkı seçimleri zaten hep ilginç olmuştur. Önceden de Fly Me to the Moon kullanmışlardı ending olarak. Daha sonra şarkının orkestrasyon hali başladığında başka bir bölüme geçmiş gibi bulutlarla başlayan bir sekans görüyoruz. Ve kar yağıyor. Kar!

Evangelion serisini hatırlayanlar bilir, Evangelion’da kar yoktur. Tüm dünya yaşanan Second Impact (2. Darbe) sonunda ekolojik anlamda değişmişti, kutuplardaki tüm karlar erimiş, şehirlerin pek çoğu sular altında kalmış hatta dünya bir anlamda yaz mevsimi içinde kısılı kalmıştı. Hep ılıman bir havaya sahip bu dünyada karın işi ne? Dünya iyileşmeye mi başlıyor? Yoksa son düello yeni bir darbe mi yaratıyor?

Geçelim sonraki büyük şoka, başı önüne eğik, üzerine aldığı battaniye ile bir anlamda soğuktan korunmaya çalışarak yürüyen, ayrıca yüzündeki ifadede oldukça üzgün ve bir şeyleri (belki savaşını) kaybetmiş gibi görünen kişi tabii ki de Shinji.

es-2

Bu sekans sonrası bir EVA entry plug (giriş kapsülü) görüyoruz. Tekrar, yıkılmış şehir görüntülerine geçiyoruz. Bir EVA Unit’in parçalanmış bedeni şehrin kaotik görüntüsüne ekleniyor. Yukarı süzülen bina parçaları dünyanın yapısıyla ilgili bu son savaşta yine bir şeylerin değiştiğini işaret eder gibi.

es-3

es-4

Film tekrar Shinji’ye döndüğünde onu yerde okul gömleğiyle ve garip bir ifadeyle gökyüzüne bakar durumda görüyoruz. Sanki iyi ya da kötü, sonunda yapabileceği her şeyi yaptığı için huzurlu gibi. Belki de ne olduğunu anlamaz vaziyette başından geçenleri kavramaya çalışmaktan vazgeçmiş. Ama bu, huzursa bile maalesef uzun süreli olmuyor gibi. Gördüğümüz flashback’ler travmatik gencimizin yaşadıkları ve belki de onu en çok etkileyen şeyler. Babası, Nagisa Kaworu, EVA…

es-5

Açılmış göğüs iskeletinin içine bıçaklarını saplayan lacivert kollar… Shinji’nin kalbi yerine meleklerde gördüğümüz çekirdeği yani S2 motorunu görmemiz… Ve sonraki karede tahminen Shinji’ye saldıranlar…

ec-61

Daha sonra Asuka’nın zaman içinde nasıl değiştiğini gösteren kareler başlıyor ve bir diğer biriciğimiz Rei’yi görüyoruz. Gerçi bu kareler arasında saniyelerle gördüğümüz okyanus görüntülerinde de bir şeyler gizli, bazı göndermeler var ama onları çözemedim…

Plug suit (kapsül kıyafeti) içinde gördüğümüz Rei’den yaslandığına benzer bir parapet duvarına geçiyoruz. Shinji olduğunu tahmin ettiğim eller belki de Rei’ye doğru hareket ediyor, hem de bir anlamda neşeli denebilecek hareketlerle ve kıyafetinden dolayı Rei olduğunu düşündüğüm eldivenli ellerde de aynı neşeli hareketleri görüyoruz taa ki yok olmaya başlayana kadar.

es-8

Shinji’nin okul kıyafetli gölgesinden plug suit’li haline geçen bir kare sonrası, uzaklarda Rei’yi okul kıyafetleriyle görüyoruz. O kıyafetlerin bile değişiminde önemli mesajlar olduğuna inanıyorum. Dünyayı kurtarmak zorunda olan bir gencin sorumluluk yüklü plug suit’inden gündelik, kendi yaşının göstergesi okul kıyafetine. Shinji Rei’ye doğru yürümeye başlıyor. “Until You Come to Me”

Sen bana gelene kadar Shinji’ciğim…

111

 

Yine garip bir son! İmgelerin duygusal anlamda çok şey ifade ettiği ama kelimelere tam olarak dökülemediği klasik bir Evangelion kısa filmi. Sizin yorumlarınız neler?

 

Author

Wu Wei: the Action of Non-Action / Eşikte Bir Kişi. Mimar, Animanga manyağı, Mütemadi öğrenci @mrvcy

1 Comment

  1. Bence yeni bir time loop yaşanacak gelecek filmde. Hadi yaşanmadı diyelim o zaman yeni bir time loop (yani kaworu gelene kadar) olan olayları anlatacak. Çok karışık bu evangelion. Kafa yormak gerek. Teori okumaktan devreleri yaktığım zamanlar oluyor. Fakat Until you come to me yazısına göre kaworu gelmeden önceki (time loop olmadan önceki) zamanı ve ardından geldiği zamanı işleyen bir film olabilir. Başka nasıl Shinji’nin okul üstlü halini görebiliriz ki? Ayrıca şehir içine düşen kapsülün kapağı açık. Yoksa Kaworu dirildi mi? Biri mi çıkardı? Sorular…Sorular…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.