EVE Online bir oyundan çok daha fazlası. Bunu defalarca, farklı örneklerle gördük. Ama hiçbiri Milyon Dolar Savaşı kadar kusursuz birer örnek olamazdı. Beş yıl, otuz bini aşkın kişi ve bir milyon dolarlık sanal ekipman içeren bir savaştan söz ediyoruz. Başka hangi oyunda mümkün olabilir böyle bir şey? Başka hangi oyun tamamı organik böyle bir hikaye anlatabilir?

Filmi başa saralım. EVE Online’da dün akşam karşı karşıya gelen ve Milyon Dolar Savaşı‘nın ilk muharebesini temkinli bir biçimde atlatan iki fraksiyon var. Bunlar oyunun yapımcısı CCP’nin yarattığı fraksiyonlar değiller, yani Horde ve Alliance gibi düşünmeyin. Bir tarafta The Imperium var. Orijinal ismi ClusterFuck Coalition olan ve başında Alex “The Mittani” Gianturco’nun bulunduğu bu fraksiyon, uzun zamandır kavgalar ve savaşlarla anılıyor ve bunun sebebi de The Mittani‘nin ta kendisi.

The Mittani, nüfuzu çok yüksek bir lider. The Imperium’dan önce direkt lideri olduğu Goonswarm Federation‘dan beri; bazı kaynaklara göre kendisine sadık 15,000 kişilik bir topluluğu yönetiyor. Buradaki 15,000 kişinin hiçbiri NPC değil. Gerçek insan bunlar. The Mittani’nin takipçilerinin forumları, buluştukları platformları var. Hatta öyle ki, Gianturco’nun bu topluluğu başka oyunlara yönlendirmek için yayıncılarla promosyon anlaşması yaptığı da iddia ediliyor. Yineliyorum, bunların hepsi organik gelişmeler; The Mittani bir senaryo karakteri değil. Baya insan.

EVEOnline5

The Mittani 2014’te gerçekleşen ve toplamda 300,000$ (oyun içi parayla 11 Trilyon ISK) tutarında zarara sebep olan savaştan sonra, bu topluluğu üzerinden para kazanmaya başlıyor. Her tepedeki insan gibi, onun da kibri kusuru oluyor. The Mittani, hasbelkader tanıştığı bilimkurgu yazarı Jeff Edwards ile kendi hikayesini roman olarak yazması konusunda anlaşıyor. Edwards’ın temel ücretini karşılamak adına da 150,000$’lık bir Kickstarter kampanyası başlatıyor. Fakat işler planladığı gibi gitmiyor.

Organizasyonunun ismi bu noktada değişen ve The Imperium olan The Mittani, süreci iyi yönetemiyor. Hem kendi takipçilerinden, hem de ona kıl kapanlardan durumu kabul edilemez bulanların sayısı artınca da homurdanmalar başlıyor. Fakat The Mittani’nin kaynakları ve nüfuzu çok yüksek olduğundan, kimse sesini çıkartmıyor. Ta ki Lenny‘ye kadar. Lenny, EVE Online’daki en büyük kumarhaneyi yürüten bir para babası ve The Mittani’yi indirmek isteyen herkesi destekleyeceğini açıklıyor. Lenny’nin madden desteklediği isyan güçleri Moneybadger Coalition adı altında toplanıyorlar. Büyük Kickstarter Savaşı başlıyor.

Great Kickstarter War

Uzun süre devam eden savaş, en nihayetinde Kickstarter kampanyasının başlamasından birkaç ay sonra Lenny’nin CCP tarafından banlanması ve oyun içi varlıklarına el konulmasıyla sona eriyor. O dönemlerde cereyan eden CS:GO kumar krizinden etkilenen CCP, Lenny’yi oyundan uzaklaştırınca Moneybadger‘ların kaynakları kuruyor. Kalkan tozlar iniyor. Galaksi tekrar statükoyu andıran bir hâle bürünüyor. Lenny yok, Moneybadger’lar yok, The Mittani hâlâ The Mittani. Savaşın ikinci perdesini de bu başlatıyor zaten. Mittani, Mittani’liğini başlatıp; Twitch üzerinden “Bana baş kaldıran herkesin başını ezeceğim” diye intikam yemini ediyor ve tekrar silahlanmaya başlıyor. Ona karşılık da Moneybadger ortaklığından kalanlar örgütlenip, bu silah yarışına giriyorlar.

İşte bir buçuk senelik silahlanmanın ürünü olan Milyon Dolar Savaşı böyle başlıyor. Savaşın ilk muharebesi dün epey temkinli geçti, saldıran Imperium büyük Titan-sınıfı gemilerini devreye sokmadı ve oyunun yavaşlaması, lag yapması daha kompleks çatışmaları engelledi. Imperium, Pandemic Horde‘un stratejik bir lokasyonunu istiyordu, alamadı. Tek kayıp, yanlışlıkla –sabotaj olduğunu söyleyen de olsa da- Keepstar’ın üstüne warp ettikleri gemiler oldu. Ancak elbette kimse vazgeçmiş değil. Savaş devam edecek. Taraflar bırakmayacak. Konuyla ilgili de laflar üretilmeye, yazılar yazılmaya devam edecek.

Eğer yakinen takip etmek istiyorsanız; oyunun Reddit grubu şurada, Imperium’un web sitesi şurada. Oyunun organik tarihini detaylarıyla öğrenmek istiyorsanız, şurada bir podcast serisi, şurada da bir video serisi var. Bütün bunlardan sonra inanılmaz kompleks, inanılmaz katmanlı ve inanılmaz kaliteli olan bu oyunu oynamak isterseniz, onun linki de şurada.

Yani gerçekten, iyi ki EVE Online var şu dünyada. Gitmesek de, görmesek de.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.