İstanbul’un çiçekler çiçeği, güzideler tanesi oyun fuarı Gaming Istanbul‘un üçüncüsü artık iyice yaklaştı, heyecanlı mısınız? Değilseniz bizce olmalısınız. Gaming Istanbul düzenlendiği seneler içerisinde –tanışıyoruz diye söylemiyoruz– ekibinin özenli ve akıllı emeği sayesinde gerçekten video oyuna gönül vermiş kişilerin uğraması şart bir fuar hâline dönüştü. Eğer hâlâ bilet almadıysanız, vakit var! Şu linke giderek günlük ya da kombine bilet alabilirsiniz. Eğer karar vermediyseniz de, size hazır yazımız var. Şöyle sunalım mı?

 

1. Ubisoft

Far_Cry_5_Key_Art

Fuarın en büyük katılımcısı olduğundan ve getireceği oyunlar muhtemelen en yüksek ana akım şöhrete sahip oyunlar olduğundan, Ubisoft’u tepeye yazalım istedik. Gaming Istanbul’un küreselde elde ettiği en büyük müttefik, Fransız dağıtımcı devi Ubisoft oldu. Bu sene GIST’e çuvalla güzellik atacaklar. Turgut’tan alıntılıyoruz, “Far Cry 5 ve The Crew 2’yi çıkmadan önce sadece basın değil, GIST’e gelen herkes fuar alanında oynayabilecek…

2. O Güzel Indie’ler

GIST’in ilk senesine gittiğimizde, tartışmasız en çok vakit geçirdiğimiz alan indie oyunlar köşesiydi. Orada tanıştığımız oyunlardan biri bir üniversite öğrencisinin münferit projesiydi, o proje; yani Remnants of Naezith birkaç gün sonra piyasaya çıkacak. Aynı Tolga’nın güzel projesi gibi, Türkiye indie oyun sektörü de dallanıp budaklandı onca sene içerisinde. GIST’teki varlıkları da buna paralel olarak dallanıp budaklanacak. Bu sene epey sağlam bir kadro bekleniyor, biz de bu sağlam kadroyla tanışmak için sabırsızlanıyoruz.

 

3. Geliştirici Konferansları!

Lords of the Fallen

Bizim Turgut, biliyorsunuz, Game of Thrones uzmanı olan hani; aynı zamanda Gaming Istanbul’un organizatör ekibinde yer alıyor. Ben de ona bu yazıyı hazırlamadan bu seneki fuarla ilgili en çok gurur duyduğu şeyi sordum. Şunu dedi:

“Geliştirici Konferansı. 3 gün sürecek, fuar alanı içerisinde gerçekleşecek. Yurtdışından ve yurtiçinden önemli isimler yer alacaklar. Amacımız Türkiye’de oyun geliştirmek isteyen insanların hem teknik, hem de finanssal olarak sağlıklı yerlere gelebilmeleri için faydalı yönlendirmelere sahip olmaları. SEGA gibi firmalardan önemli isimler geldi, yabancı konuşmacı sayımız arttı, programımız dolu dolu oldu.”

Sonra açtım baktım; Lords of the Fallen‘ın baş tasarımcısı var, The Secret World ve Age of Conan‘ın pazarlama yöneticisi var, Unity’den birileri geliyor finans diyor, başkası araştırma anlatıyor… Hakikaten altlı üstlü, dolu dolu bir konferans. Normal oyuncuya ilgisi az, ama yapmak isteyen varsa da verdikleri paha biçilemez. Adam gurur duymakta haklı!

Ha bu arada, biz de fuar alanında olacağız ara ara. O yüzden görüşmek, paslaşmak isterseniz, bilet yeri şurası. Görürseniz selam edin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.