Suicide Squad. Öhöm. Daha fazla bir şey dememe gerek yok diye düşünüyorum. Ağustos ayının açık ara en büyük olayı kendisi. Öyle gözüküyor ki, Ağustos ayının gelmiş geçmiş açık ara en büyük filmi de olacak. Ağustos ayı içerisinde açılış yapan filmler arasındaki ilk haftasonu rekoru daha önce 94 milyon dolarla Guardians of the Galaxy’ye aitti. Suicide Squad’dan 140 milyon dolar bekleniyor. İnternet bir süredir filmden başka bir şey konuşmuyor. Ancak ortada bir problem de var.

Film berbat eleştiriler aldı.

Ben bir şey diyecek konumda değilim, henüz filmi izlemedim. Suicide Squad benim en ümitli olduğum DCEU işiydi, bu kötü eleştiriler de henüz o ümidi kırmış değil. Kendim gidip, bir kanaat oluşturma niyetindeyim. Ancak, bu –bence tüm dünya tarafından paylaşılması gereken hissiyat– biraz bana özgü anladığım kadarıyla. Geek alemi bir filmi sadece sevmekle yetinmiyor. Aynı zamanda herkesin sevmesini istiyor. Sevmeyenler mahvolsun istiyor. Hatta ileriye gidiyor, baya cahil cüheyla hareket ediyor.

Suicide-Squad-header

Bu tabiri kullandığım için samimiyetle özür dilerim; ancak, gerçekten de böyle bir durum var karşımızda. Bir grup DC hayranı, yani çok affedersiniz, DC’nin yanına da yakıştırmak istemiyorum aslında, tutmuş, “Rotten Tomatoes yasaklansın, DC’ye yönelik çok taraflı incelemeler yayınlıyorlar, puanları DC’yi bitirmeye Marvel’ı yüceltmeye yönelik” diye imza kampanyası başlatmış Change org’da, 17000’e yakın da imza toplamışlar.

Ya Allah rızası için, lütfen, sevgili DC hayranı güzel insanlar, böylelerinin yanında durmayın. Dostunuzsa eğitin, sevdiğiniz birisiyse doğrusunu söyleyin. Rotten Tomatoes kendisi inceleme yayınlamıyor. Kendisi sadece bir ortalama sitesi. Bir filme dair verilmiş olan “izleyin / izlemeyin” önerilerini yüzdeye vuruyor. Yani Suicide Squad’ın an itibariyle sahip olduğu %34 not, her 10 eleştirmenden, 3.4’ü filme “gidin” demiş demek. O eleştirmenler de yerel gazete yazarından, IGN editörüne kadar uzanan bir havuzdan, her film için aynı alınıyor. Hatta yabancı mecralar da var içinde. Üstelik en müthişini de söyleyeyim mi?

Rotten Tomatoes’un %30’u Warner Bros’a ait. DC Comics’in kardeş şirketi yani Rotten Tomatoes.

Ya kamon ya…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.