Dergilerin ölmesi sizi de beni üzdüğü kadar üzüyor mu? Bilmiyorum neden, ama bir niş üzerine uzmanlaşmış ve o niş üzerine ayda 100 küsur sayfa yazı yazıp bunu matbaaya götürebilecek kadar kararlı bir grup insan, geek olmanın temelinde yatan o muhteşem şeyi en iyi temsil eden şeydir gibi geliyor bana. İnternette ne kadar isteseniz de bir dergi kadar olamıyorsunuz.

Dergilerin tarihi de belirli bir niş konu üzerine uzmanlaşıp, onun piri olmuş efsanelerle dolu. Bunların bir bölümü de “nişi monetize etmek” konusunda en uzman memleket olan Amerika’dan geliyor elbette. Amerika’da gerçekten de her konunun ustası dergiler vardı eskiden. Okuması keyifli olan, tarihe ayna tutan, geek’liğin belirli bir tarafını çok güzel kapatan şeyler. Ancak işte dergiciliğin negatif tarafı şu ki: onlara erişmek pek de mümkün değil artık.

17wrozz0tno89jpg

Bu yüzden, şu olan şey gerçekten de muhteşem. Dünyanın tarih bakımından an itibariyle en köklü firması olan Nintendo, Amerikan ve dünya oyun yazar/çizerliğine katkı bakımından rakibi bulunmayan ve birkaç sene önce aramızdan ayrılmış olan Nintendo Power‘ın ilk on üç yılını internette hepimizin erişimine açık bir yere yerleştirdi. Internet Archive sitesi üzerinden, dilediğiniz sayıya göz gezdirebilirsiniz. Linki şurada.

Peki bunu neden yapmalısınız? Çok basit bir sebebi var: Arşivcilik. Biz bir şeyleri öğrenmek istediğimiz zaman wikiye girip sabahına kadar okuyan bir nesliz. Bu, bilgiyi ikinci elden almak. Oyun tarihiyle ilgili, oyunculuk tarihiyle ilgili, Nintendo’nun kültüre olan etkisiyle ilgili gerçek bir birinci el bilgi almak istiyorsanız artık burada olmanız gerekiyor. Biz inceden taramaya başladık, güzel bir şeyler çıkarsa da size haber veririz. Siz de göz gezdirmeyi unutmayın!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.