Fallout serisine hiç bulaşmamışsanız dahi, oyunun nükleer bir savaştan sonra insanların hayatta kalmalarını sağlamak amacıyla inşa edilmiş vault adı verilen sığınaklar etrafında şekillendiğini az çok biliyorsunuzdur. Ama Fallout’un sıkı takipçileri, dışarıdan sığınma amacıyla kurulmuş gibi gözüken bu yapıların, aslında insanlar üzerinde sosyolojik ve biyolojik deneyler yapılsın diye icat edilmiş düzenekler olduğunu bilirler. Amerika –ve Kanada’nın– dört bir yanında yüzlerce Vault vardır, ve bu vault’ların kontrol grubu olan birkaçı haricinde hepsi başka bir deneyi yürütür.

Seneler içerisinde, gerek oyunlarda; gerek ise yan Fallout kaynaklarında pek çok farklı Vault’a şahit olduk. E sayı yüzü aşkın olunca da bazılarında yapılan deneylerin kafayı kırmış olması çok da şaşırtıcı değil. Sizler için, hazır Fallout 4 çıkmış ve biz de kendisine çılgınlarcasına gömülmüşken tonlarca Vault’ın arasından en garip, komik ve acayip olanları listeleyelim dedik. Buyurunuz, hunharca tüketin!

 

Vault 12

Vault 12

Karşımıza ilk oyunda çıkan Vault 12, diğerlerinin aksine daha ciddi bir garipliğe sahip. Kaliforniya’da bulunan bu vaul’ın amacı, radyasyonun etkilerini incelemek. Bunu yapma yöntemleri de çok basit. Kapıyı kapatmıyorlar. Böylece nükleer felaketin yaydığı yüksek radyasyon içeriye giriyor; ve biz Fallout 1’de bu Vault’u ziyaret ettiğimizde karşımızda tamamen gulyabaniler tarafından iskan edilen bir Necropolis buluyoruz.

 

Vault 21

Vault 21

Muhtemelen Vault-Tec’in yerini şansa seçmediği bu yapı, Las Vegas’da konuşlanıyor. İçinde diğer vault’larda olduğu gibi diktatör bir Overseer, efendime söyleyeyim robot bir lider falan yok. Herkes eşit. Bir sıkıntı veya anlaşmazlık olduğu zaman, tamamen şans oyunları ile çözülüyor; zira bu vault’ta ikamet edilen herkes kumarbaz. Vault-Tec burada bir anarşi deneyi yapıyor. Fallout: New Vegas’ı oynayanlar, bir süre baya başarılı giden bu Vault’ın sonunda ne olduğunu biliyorlar. Biz spoiler vermeyelim, ama şunu demekle yetinelim: Atın ölümü yine arpadan oluyor!

 

Vault 43

Vault 43

Penny Arcade ekibi Jerry Holkns ve Mike Krahulik’in, Fallout 3’ün baş tasarımcısı Emil Pagliarulo ile yazdıkları resmi Fallout webcomic’i “One Man and a Crate of Puppets”’ın ilk karelerinde tanıştığımız bu vault dünyanın en saçma sapan deneyini içeriyor. Zira içerisinde yirmi kadın, on erkek, bir de panter var. Evet, panter. Elbette bir espri, ama resmi webcomic’te geçtiğinden külliyatın içerisinde sayılıyor. O yüzden de Wasteland’in en saçma Vault’ı ödülü onun!

 

Vault 55 & Vault 56

Vault 55

Chris Avellone’un yazdığı ve Fallout oyunlarındaki arka plan dökümanlarını toplayan, resmi bilgi olup olmadığı da hâlâ muallakta olan Fallout Bible’da geçen iki Vault’a geldi sıra. Bu iki sığınaktan ilki, yani Vault 55’te, Dweller’ların kafalarını dağıtabilecekleri eğlence kasetleri tamamen çıkartılmış vaziyette. İkincisi de benzer bir durumda, ama tek bir fark var. Diğer bütün eğlence kasetleri çıkartılırken, bir çok kötü komedyenin kaseti mevcut bırakılmış. Sonlarını bilmiyoruz, ama sosyologlar 55’in 56’dan daha uzun süre dayanacağını öngörmüşler. Katılıyoruz!

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.