16 Kasım’da gösterime girecek olan Fantastic Beasts: Crimes of Grindelwald için haftalık gazlama yazılarımıza devam ediyoruz! Geçen hafta anlattığımız Maledictus kavramından sonra, bu hafta da ilk fragmanların sürprizi olan Nicolas Flamel’i tanıtalım dedik. Zira kendisi Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabıyla tanıdığımız ünlü bir kişilik ve eminiz ki birçoğunuz da Fantastic Beasts evreninde neden önemli bir noktada olduğunu merak ediyordur. Endişelenmeyin, bu yazıda mühim her detayına değineceğiz.

 

Nicolas Flamel Gerçek Biriydi

Nicolas-Flamel

Evet evet, Nicolas Flamel sahiden de tarihi bir kişilikti. On dördüncü yüzyılda yaşamış Fransız bir iş adamı ve önemli bir hayırseverdi. Yüzyıllar boyunca orada burada görüldüğü iddia edilen Flamel’in, simya çalışmaları sonucunda felsefe taşını bulduğu ve bu yüzden de ölümsüz olduğu düşünülmüş hep.

J.K Rowling’in Fransız edebiyatı üzerine aldığı eğitim ve 20’lerinde okuduğu bir biyografik yazı üzerine (Yahudi İbrahim’in Kitabı isimli kitaptaki bir yığın sembol ve simya bilgisini keşfeden Flamel’i anlatıyormuş o yazı) rüyalarına girmesiyle Harry Potter evreninde de hayat bulmaya hak kazanmış biri kendisi. Hatta Rowling’in rüyasında Flamel, kendisine felsefe taşının nasıl yapılacağını anlatıyormuş. Rowling bunu bizzat “bir Rönesans tablosunun hayata gelişi” olarak betimliyor. Ancak rüyasındaki felsefe taşı yapımı talimatlarını tam anlamıyla hatırlayamadığı için hala birazcık üzgün.

 

İsminin Etimolojik Kökeni

portrait-de-lalchimiste-francais-nicolas-flamel-1330-1418-gravure-HXEWTD

Rowling’in üslubuna alışık olan herkes bilir ki, kendisi isimlerin kökensel anlamlarına çok ama çok değer vermekte. En önemsiz gözüken karakterlerini isimlendirirken bile üzerine fazlaca düşünüp hayatlarının arka plan hikayelerine uygun bir şeyler seçmeye özen gösterir. Bu sebeple de hangi karakteri incelerseniz inceleyin, Rowling’in her daim bir gizem sakladığı isimler ve anlam yüklediği kişilikler olduğunu fark edeceksiniz.

Fransız bir isim olan Nicolas, Yunan kökenli Nikolaos’tan gelmekte. Anlamı ise “insanların zaferi”. Soy ismi olan Flamel ise eski Fransızca’da “ateş” manasına geliyor. Yani Nicolas Flamel ismini bir bütün olarak düşündüğümüzde soy adındaki simyaya olan göndermeyi ve ismindeki büyük bir iş başarmış kişilik emaresini görmek fazlasıyla mümkün.

 

Harry Potter Evreninde Flamel

Nicholas-Flamel

Nicolas Flamel, Potter Dünyası’nda yaklaşık 600 küsür yıl yaşamış önemli bir büyücüdür. Fransa’da yer alan sihir okulu Beauxbatons Akademisi’nde eğitim görmüştür. Mühim bir filozof ve simyacıdır kendisi. Bütün simyacıların en büyük arzusu olan felsefe taşının, Harry Potter dünyasındaki tek bilinen yaratıcısıdır.

Albus Dumbledore ile yakın bir arkadaşlığı olan Flamel’in, çok uzun yüzyıllar yaşamış olmasına rağmen taşı kendini zengin yapmak için kullanıp kullanmadığı bilinmemektedir. Normal taşları altına çevirme gücü olduğu bilinen felsefe taşından faydalandığı tek nokta, kitaplarda anlatıldığı üzere uzun süreli yaşamına yönelik olmuştur. Ancak 1992 yılında Voldemort’un Quirrell yardımıyla elde etmeye çalıştığı bu felsefe taşı yok edilmiş ve Flamel de bundan birkaç yıl sonra hayatını yitirmiştir.

 

Fantastic Beasts Dünyasında Ne İşi Var?

cover-photo-1

Flamel’in henüz bu noktada neden evrene aktif bir şekilde dahil olduğunu merak ediyorsunuzdur muhtemelen. Çok basit bir sebebi var aslında -tabii eğer beşlemenin sonu bizi yanıltmazsa.

Fantastic Beasts serisinin gittiği yol, Voldemort’un doğumuna veya büyümeye başladığı yıllara denk gelecek gibi gözüküyor. Zira Harry Potter kitaplarında kan donduran kötülüğüyle muhteşem bir karakterizasyonla inşa edilmiş olan Tom Riddle karakteri, neden bu hale geldi diye kökenleri çok ayrıntılı incelenmesi gereken biri. Her ne kadar yedi kitapta da geçmişine dair referanslar ve emareler görsek de bu hiçbirimize yeterli gelmemiştir diye düşünüyoruz.

Çünkü hak vereceğinizi düşünerek söylüyorum ki, Voldemort’un bütün hayatı; Harry’nin yaşamından çok ama çok daha büyük bir yer kaplıyor seride. (Burada YouTube’da gelecek olan Harry Potter sohbetlerimizin ufak bir spoilerını vereyim: O videoları izlemenizi öneririz, bir hayli ayrıntılı konuştuk bunları)

ac45410949969cfedf27181d73406a63a2ecc7ad_hq

Harry Potter’ı bir Jenga oyunu olarak düşündüğünüzde, Voldemort buradaki ana taşıyıcı görevinde: Onu hikayeden çıkardığınızda tüm iskelet çöküyor ve tuzla buz oluyor. Anlayacağınız Tom Riddle, cidden Rowling’in en çok üzerine düşündüğü karakteri olabilir.

E tüm bu Voldemort olayı nasıl Flamel’e bağlanacak dersiniz? Tom Riddle’ın ölümsüzlük üzerine çok büyük takıntıları olduğunu zaten HP okuyucuları biliyor. Kendisine yarattığı hortkuluklardan tutun da sahip olmaya çalıştığı sihirli objelere kadar her türlü adımını, ölmemek üzerine atan bir psikopat kendisi. E haliyle de kendisinden çok uzun yıllar önce yaşamış ve ölümsüzlük taşı olarak değerlendirilen felsefe taşını bulmuş olan Flamel, tam da burada kökenlerine inilmesi elzem bir karakter haline geliyor.

MirrorOfErised_PM_B1C17M1_QuirrellAndHarryInFrontOfTheMirrorOfErised_Moment

Flamel’i detaylı tanıdıkça, Grindelwald dönemindeki o karanlık havayı ve neden büyücülerin ölümsüzlük konusunda bu kadar ısrarlı olduğunu anlayacağız. Üstüne bir de Nagini gibi aşina olduğumuz hortkuluğumuz da filmde boy gösterecekken Voldemort’un hikayesini ince işleyip sık dokuyacak olan Rowling’in bizler için ne hazırladığını merak etmemek elde değil doğrusu.

Fantastic Beasts filmlerinin, Wizarding World için katkısı aslında çok büyük. Bizim hep diyaloglar sayesinde öğrendiğimiz birçok bilgiyi, yedi kitap dışında edinebileceğimiz yerler kısıtlıydı bu vakte kadar. Eğer Twitter’da sıkıştıran olursa cevaplıyordu Rowling, yoksa Pottermore’dan falan okuyabiliyorduk. Ancak tüm senaryosu Rowling’in kontrolünde olan Fantastic Beasts evreni, merak ettiğimiz büyücülük dünyasının kökenlerine sağlam bir giriş yapıyor olacak. Sonunun Voldemort’a bağlanacağı su götürmez bir gerçek olan seri, biz meraklı Potterhead’ler için bir cevher değerinde. Obscurus olsun, Grindelwald olsun; her türlü bilgiye geniş geniş erişebileceğimizden ötürü merakımızı bir hayli perçinliyor.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.