Cursed Child ile ilgili bir gelişmeyi daha yeni geride bırakmışken, Fantastic Beasts taraflarından şahane bir müjde getirdik sizlere! Detayına inip gerekli şeyleri anlatmadan önce, müjdenin uyarısını geçmekte fayda var sanırım, çünkü bazı hayranların film hakkında çıkana kadar çok fazla ayrıntı sahibi olmak istememesi doğal bir durum. Eğer mevzu buysa, şimdiden uzaklaşın, zira bizi sevindiren bu önemli haber, filmin ana hatlarını belirten türden bir röportajın ta kendisi!

CinemaCon’un bazı özel röportajlarından biri, yaklaşık iki üç gün önce Fantastic Beast adına Dan Fogler ile yapıldı ve bu röportajda, filme dair birkaç detayı öğrenme şansımız oldu. Fragmanlar ve teaserlarla beraber filme dair birçok varsayım yapılıp, tahminler yürütmüştük fakat ne yazık ki şimdiye kadar elimizde kurgusu namına net bir şeyler yoktu. Peki, yazının sonuna iliştireceğimiz bu röportajdan ne gibi bilgiler ediniyoruz, bir göz atalım.

_88032472_5928b3ee-e689-4ccb-bc9f-06384c45b308

Öncelikle Dan Fogler’ın oynadığı Jacob Kowalski karakteri, aktörümüzün de söylediği üzere bir pastacı, yani fırıncıymış. Fakat eklemekte fayda var, Jacob Kowalski bildiğiniz fırıncılardan olmayacak, zira karakterimiz, savaşın bağrından kopup gelmiş biri! Evet evet, bildiğiniz savaşa katılmış ve geri dönmüş. Bu geçmişin, Kowalski karakterine nasıl bir etkisi olacak cidden merak içindeyiz.

İkinci olarak Fogler’ın ağzından öğrendiğimiz bilgi ise, Newt Scamander’ın “Charles Darwin-vari” biri olduğu. Bu şaşırtıcı bir benzetme değil. Zira, Fantastic Beasts’in ana kahramanı Newt Scamander da bir çeşit biyolog sayılabilecek bir iş yapıyor: Kendisi bir büyübilimci, yani sihirli yaratıkları inceleyen biri. Biyologların aksine tüm canlı türlerini araştırma konusu edinmeyen büyübilimcilerin herhangi bir şekilde bir okuldan mezun olmaları gerekmiyor, ki bu da, zamanında Albus Dumbledore’un istememesine rağmen okuldan atılan Newt Scamander’ın, bu mesleği yapabilmek için aslında Hogwarts’ı bitirmesine hiç de gerek olmadığını çok güzel kanıtlıyor.

Hogwarts’ta ders kitabı adı altında okutulan ve üçlememize kaynaklık eden Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? kitabının yazılma sürecini de göreceğimizi öğrendiğimizi de söylemeden geçmeyelim. Röportaja göre film, Newt Scamander’ın, kitabını yazma öyküsünü konu alacak; ki bizce hiç de sakıncası yok bu meselenin.

Kitabın yazılma süreci bilgisinin hemen ardından gelen bir diğer detay da Newt Scamander’ın Amerika’ya –Yiğitcan Erdoğan’ın deyimiyle- TARDISvari– çantasıyla seyahat etmesindeki amaç aslında bir hediye almak içinmiş. Bu hediyenin ne olacağı konusundaki düşüncelerimiz ise, Newt gibi bir adamı düşündüğümüzde, muhtemelen bir sihirli yaratık olacağı yönünde. Bilmiyoruz, siz ne düşünürsünüz? Belki de Bay Scamander ta Amerika’ya sadece bir köstekli saat almaya gidiyordur, kim bilir…

17-muggle-worthy

Ana hatlarımız devam ederken Fogler’dan öğreniyoruz ki Jacob Kowalski filmin bir noktasında Scamander’ın çantasını,”Muggle’lara Uygun” düğmesi aktif hale getirilmeden açıyor ve içinden çıkan birtakım sihirli yaratıklar tarafından yaralanıyor. Hatta bildiğiniz bu yaratıklar Jacob karakterini ısırıyorlar, sahiden. Jacob’a karşı sorumlu hisseden Newt karakterinin onu iyileştirmeye çalışması bir yana, o sırada da anladığımız üzere yaratıklar tüm şehre dağılıyorlarmış! En azından aktörümüzün söylediklerine bakarsak, Newt ve Jacob karakterleri, bu yaratıkları toparlayıp çantaya geri tıkabilmek için bütün şehri dolaşıyorlarmış. Eh ne diyelim, sorumsuz aklın cezasını ayaklar çekermiş, eey Scamander! Topla şimdi hepsini bakayım, koştur peşlerinden.

1111111111111111111

Son olarak, bu koşuşturmacalı maceralar sonunda arkadaş olan Newt ve Jacob, Fogler’ın söylediği üzere biraz “Sherlock ve Watson”vari bir arkadaşlığa sahiplermiş. Daha önceden de Matt Smith’in Doktor’una benzetilen Newt karakterinin bir de aktörümüzün ağzından Sherlock’a benzetilmesi oldukça hoş. Eğer cidden Sherlock gibi bir zekaya sahipse, okulunu bitirememiş biri olması da unutulur gider diye düşünüyoruz biz, siz ne dersiniz?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.