Rebootlar hakkında çok yazıp çizdik, dilimizdeki tüyleri bitirdik. Olabilecek her ihtimali konuştuk, bir şekilde meramımızı anlattık bu mecrada. Fakat gel gelelim, bizim her şeyi söylemiş olmamız yeniden çekilen projelerin önünü kesmiyor. Kesmediği gibi gelen her yeni bir haberle de bize bir iki kelam daha etme hakkı doğuruyor sanırsak. Biz de bu hakkı kullanalım, bir reboot üzerine daha konuşalım istedik. Bu sefer rebootlanmasına hak vereceğiniz bir durum diye düşünüyoruz üstelik.

H.G. Wells, birçok bilimkurgu takipçisinin aklına gelen ilk isimlerden biri. Onu bu noktaya taşıyan Zaman Makinesi, Dünyalar Savaşı, Görünmez Adam ve daha birçok akıllara zarar eseri oldu elbette ki. Bunların yanı sıra Doktor Moreau’nun Adası, en az diğerleri kadar su götürmez bir gerçekle bilimkurgu klasikleri arasına imzasını attı. E öyledir ya, milenyuma girene kadar bunlar gibi daha birçok bilimkurgu eseri film versiyonu şeklinde adapte edilmeye çalışıldı. Beyaz perdelere taşınarak izleyicileri farklı alemlerde görselliğe çıkarmaya çabalayan film yapımcıları, ne yazık ki her yapım için aynı başarıyı beklemekle büyük hata etti.

island_of_dr_moreau

1896 yılının kitabı olan Doktor Moreau’nun Adası tam yüz yıl sonra, 1996 yılında, eleştirmenler tarafından yerden yere vurulan ve bir felaket olarak kabul edilen bir filmle beyaz perdeye taşındı. Richard Stanley tarafından üstlenilen yapım, ne yazık ki bilimkurgu klasiği olan Wells kitabını uyarlamak için yanlış yoldan ilerlemişti. Fakat 21 yıl sonra, Stanley bu hatasının farkına varıp düzeltmek adına bir şeyler yapmak istemiş ki, şimdilerde yeni bir Doktor Moreau’nun Adası yapımı çekmek için kolları sıvadığını söylüyor:

“Şu noktada ne kadar süreceğini ve kim tarafından yapılacağını söyleyemem ama proje yeniden hayatta. Şu an senaryoyu ve tasarlama işlerini hallediyoruz. Film yepyeni bir senaryo ve yepyeni bir oyuncu kadrosuna sahip olacak. Frankenheimer versiyonundaki yaratık tasarımları gerçekten hayal kırıklığıydı ve bunu telafi edebilmek adına büyük bir fırsat var. […] Projeye destek olanlarla konuştuğum birtakım meseleler var… Filmi biraz daha iyi şekilde anladıkları ve aslında yaratıkların bu filmin yıldızı olduğunu gördükleri belli oluyor. New Line versiyonundaki en büyük hata da buydu. Ama yeni proje için hazırım ve bu sefer ortaya çıkanın daha doğru ve Moreau’nun ekrandaki en açıklayıcı versiyonu olması için dua ediyorum.”

Island_of_Dr_Moreau_G_02

Bu sözlerinin ardından, Doktor Moreau’nun Adası “ya üç saatlik film ya da altı televizyon yapımı saatine denk bir proje” şeklinde temennisini belirten Stanley, şimdilik tam anlamıyla film mi dizi mi olacağı konusundaki kararsızlığını da açıklığa kavuşturmuş. Fakat onca sene sonrasında, üstelik birkaç yıl evvelinden Leonardo DiCaprio’nun da bu filmi rebootlama üzerine girişimleri başarısız olmuşken, daha ne kadar heves ve yatırım bulabilirler böyle bir projeye hiç bilmiyoruz. En azından yapılan hatayı düzeltmek ve daha iyisini sunabilmek güzel bir amaç; fakat her amaç ne yazık ki yerine doğru yollardan gitmedi bugüne kadar. Üstelik rebootların yeri geldiğinde gerçekten eski hallerini mumla arattığını da hatırlarsak, bu projenin sonucu pek mutlu biter mi emin olamıyoruz.

Yine de umut beslesek yeridir der misiniz? H.G. Wells’in Doktor Moreau’nun Adası isimli eserinin bir kez daha başarısızlığa uğramasındansa hiç el atılmamasını mı tercih edersiniz? Yoksa 21 yıl sonrasında artık akıllandıklarını savunabilir miyiz?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.