Kevin Feige El Capitan Theatre’ın sahnesine çıkıp, arkasındaki sahte Serpent Society logosunun aslında “Civil War” olduğunu duyurduğu andan, bugüne kadar hemen hemen hepimizin aklında aynı soru vardı: Bu neyin iç savaşı? Çizgi romanlarda mesele süper kahramanların kimliklerinin gizli olması üzerine dönüyordu; devlet New Warriors’ın yediği halt sonrasında süper kahramanların kimliklerini ifşa edip, bir nevi kontrol mekanizmasına tabi olmalarını isterken; buna karşı çıkan bir grup süper kahraman da isyan bayrağı açıyordu.

İyiydi, hoştu, ama Marvel Cinematic Universe’de kimsenin kimliği gizli değildi zaten. Tony Stark daha ilk filmden “I Am Iron Man” diye girmişti, Steve Rogers bir savaş kahramanıydı, Natasha ve Clint zaten kayıtlı devlet casusuydu, Thor da Thor’du, hiçbir zaman başka bir şey olmadı. Peki o zaman kavga nereden alevlenecekti bu denli? Prensipler nereden çizilecekti? Cap’in Civil War’da karşı çıktığı şey, prensip olarak süper kahramanların askerleştirilmemesi, devletin elinde silah olmamasıydı elbette ve bu bir şekil filmde de uyarlanabilirdi. Gelin görün ki bir baharat da eksik gibiydi sanki. Bugüne kadar.

LaineyGossip, filmden elde ettiği bilgileri paylaştı geçtiğimiz gün. Bilgilerin kaynağı yok, o yüzden ilk etapta biraz şüpheli gelebilir; ama genel itibariyle okunduğunda insanın kafasında bir jeton düşürüyor, bir yapboz parçasını yerine koyuyor bu malumat. Ben okuduğumda öyle oldu en azından, size de öyle olacağını tahmin ediyorum. Civil War’ı Civil War yapan, Cap ve Tony’nin arasını onulmaz bir biçimde açan ve işi savaşa bindiren şey belli olmuş gibi zira. Bucky Barnes.

LaineyGossip’in Slashfilm’de gördüğümüz malumatına göre siyasi baskı Cap’in liderliğindeki New Avengers’ın Nijerya’da Crossbones ile olan kavgasıyla başlıyor. Yeni ekip bu kavgada şehri tahrip edince, millet de Ultron sonrası olayları da düşünerek uzun bir “eaah ama?” çekiyor hep beraber. Tony’nin olaya dahil olduğu nokta ise, Cap ve Crossbones’un savaşma sebebi. İkisi de aynı kişiyi, farklı sebeplerden arıyorlar. Biri çocukluk arkadaşını bulup kurtarmak istiyor, diğeri ise HYDRA’nın en üst mertebe suikastçisini tekrar ekibe kazandırmak istiyor. Bu kavganın Tony’ye dokunan kısmı ise, Winter Soldier’da gördüğümüz ufak bir detay…

3742182-7501027028-my-rev

Hatırlayacaksınız, Winter Soldier’da Tony’nin anne ve babasının bir kazada ölmediklerini, HYDRA tarafından, kuvvetle muhtemel de Winter Soldier’ın ellerinde öldürüldüğünü öğrenmiştik. Tony de Winter Soldier’ı bu yüzden istiyor ve Cap’in onu kurtarma çabasını da bu yüzden kabul edemiyor. Söylenenlere göre Stark’ın 2. Filmde “dünya barışını özelleştirdim” diyerek posta koyduğu devletin tarafına geçmesi de Winter Soldier’ı etkisiz hâle getirme arzusunun Cap tarafından paylaşılmaması. Cap’in kendi ebeveynlerinin katili uğruna bir şehri harap etmesi de Tony’yi öteki tarafa iten etmenlerden biri olabilir.

Bu teorinin güzel kısmı ise, Russo’ların orijinal vizyonunun ne kadar bozulmadığını görmek oldu benim için. Russo biraderler Winter Soldier’dan sonra “biz çift film çekiyoruz, bu Bucky’nin öyküsünün ilk kısmı, ikincisi ise Cap 3’te gelecek” demişlerdi, fakat Civil War açıklandıktan sonra ben kendi kendime “herhalde Feige Civil War çekmek istedi, planlar değişti” diye düşünmüştüm. Bu gelişmeler, Bucky’nin hâlâ delicesine merkezi olması bana Russo’ların planının bozulmadığını ima ediyor ve daha saf, stüdyo denklemleriyle kurulmamış bir iş göreceğimizi düşündürtüyor. Bu da çok memnun ediyor beni.

Ha bu arada, “bir de Black Panther vardı, peki ya Spider-Man?” diyenleriniz de olacaktır doğal olarak. Anladığımız kadarıyla Black Panther da henüz bilinmeyen bir sebepten Winter Soldier’ın peşinde. Muhtemelen babası T’Chaka’yı Winter Soldier’ın öldürdüğü ortaya çıkacak, T’Challa da o yüzden Bucky’ye kin güdecek. Kuvvetle muhtemel de bu uğurda Tony ile bir ittifak yapacak ve belki de kim bilir; Illuminati’nin tohumları atılacak orada. Spider-Man ise kuvvetle muhtemel ya bir post-credits sahnesinde, ya da ara bir noktada gösterilecek, daha da derinlemesine bir aksiyona girilmeyecek. Eğer bunların üzerine bir de o malum sonu söylerseniz, onu da Bucky’yi oynayan Sebastian Stan’in hâlâ Civil War hariç altı filmlik bir kontratının olduğunu söyleyerek cevaplayayım…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

24 Yorum

 1. Bu durumda Agent Carter dizinin Howard Stark’ın ölümüne odaklanmasını bekleyebiliriz diye düşünüyorum.

  • Yapabilme olasılıkları yüksek, böylece Agent Carter direkt olarak Civil War’a bağlanır.

   • 2.sezonda olmaz yalnız bu dediğiniz final sezonunda olur ancak. Çünkü dizinin zamanı ile Stark’ın ölüm zamanı uyuşmuyor.

  • Hocam daha shield kuruluşu var 2. sezon ona odaklanacak 3. sezon çıkarsa yaparlar bence

 2. geekyapar zaten wintersoldier’ın tony’nin ailesinin ölümünde bir rolu olduğu belliydi geçen seneden beri yeni öğrenmeniz şaşırttı 😀

 3. Sonunda Ciwil War’a dair Bucky ile ilgili bir yazı gördük..Kesinlikle Bucky’nin bu denli bi kilit rolü olmalı, çünkü Winter Soldier’da Cap ile aralarındaki meselenin devamını acayip merak ediyorduk üstüne düşülmese havada kalır, film için iyi olmazdı..Süper olmuş böyle..

 4. E bi noktada cap. gidecek kalkanı bucky kaldıracak olması beklenen bişey winter soldier a yoğunlaşmaları

 5. Chris Evans’ın Cap kontratında Civil War sonrası bir film daha görünüyor diye okumuştum bir yabancı sitede (thor tdw de gorulmesi sayilmiyormus) , şu anlaşmalar nasıl oluyor kimin ne kadar ömrü kaldı bi bilsekte ona göre senaryolar üretsek :))

 6. new avengers özellikle war machine rolü nolacak merak ediyorum. Güzel spoiler yedim sağol

 7. Mehmetcan Yapar Cevap ver

  Hocam internette bambaşka bir söylenti okumuştum:
  Söylentiye göre R.D.J. Civil War kontratını Infinity War ile değiştirmiş ve bu onun son filmiymiş. Yani filmde Cap değil Stark ölüyormuş. Şimdi başta baya bir mantıksız gelse de düşünüldüğünde artık çizgi roman okuyan-okumayan herkes Cap’in öleceğini biliyor. E filmin sonu ortada yani. Bu çok büyük bir açık. Onun yerine Stark’ın ölmesi herkesi bir şoka uğratabilir ve artık Iron Man olmaktan yılmış R.D.J.’ı özgürlüğüne kavuşturabilir.

  • Değiştirme durumu nasıl olsun ki adamın 2 filmlik kontratı var zaten ikisinde de oynayacak baştan yatar bu senaryo

 8. Kerem Arda Mirel Cevap ver

  şimdi adamın 6 filmlik kontratı varsa cap in emekli olması ya da ölmesi durumunda onun yerini alabilir o zaman adama güvenilmesi lazım agents of shield deki tahiti son bölümde calvin zebo yu bile düzgün bir veteriner yaptı ve artık sorun çıkarmayacakmış gibi gösterdiler belki tahitiyle bucky i de elden geçirir avenger falan yaparlar hani mjolniri kaldırtacak kadar bile değerli yapabilir öyle birşey de thor u görmeyi çok isterim 🙂

 9. Ana sayfa resmindede sivil savasin logosu olabililr. Hawkeyenin oturdugu sandalyede

 10. Winter Soldier’da Bucky’nin Stark’ın ailesini öldürdüğü meselesini ben nasıl kaçırdım acaba? Nerde bahsediliyor veya ima ediliyordu?

  • Winter Soldier’da Cap ve Romanoff eski SHIELD üssünü bulduklarında Zola’nın dijital bilinç hali WS’ye gelmeden önce HYDRA’nın tarihi şekillendirdiğini gösteriyordu, Natasha SHIELD’ın onları durdurmuş olması gerektiğini söylediğindeyse “Kazalar gerçekleşebilir.” şeklinde cevap verip Starkların araba kazası haberini ve kazanın sansürlenmiş SHIELD dosyalarını gösteriyordu. Winter Soldier’ın kazayla doğrudan alakalı olduğu kesin olarak belirtilmedi filmlerde ama böyle bir olasılık var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.