Son zamanlarda izlediğimiz Marvel yapımları biter bitmez bizde bir hayal kırıklığı hissi oluşturuyor. Her film ya da dizinin kapanış ekranının ardından kaçan fırsatlara üzülüyor, yapılan hatalara sinirleniyor ve Marvel Cinematic Universe’ün neden bu hâle geldiğini sorguluyoruz. Peki, gerçekten MCU nasıl bu hâle geldi? Gişe rekorları kıran, dünyanın her köşesinden kendine büyük bir hayran kitlesi oluşturan bir sinematik evren neden son zamanlarda eski günlerini mumla aratıyor? Bugün bu konunun üzerinde duracağız.

End Game’in ardından birçoğumuz süper kahraman yapımlarına yeterince doymuş olsak da Marvel Cinematic Universe’ün nereye gideceğini hepimiz merak ediyorduk. Nitekim WandaVision ve Loki gibi diziler, bahsettiğimiz bu gelecek hakkında bizi çok heyecanlandıran hikâye tohumları atmıştı. Biz de “It’s all connected” sloganına güvenerek tüm bu hikâye tohumlarının ilerleyen zamanlarda filizleneceğini ve diğer yapımların temelini oluşturacağını düşünmüştük. Fakat hiç de beklediğimiz gibi olmadı, Multiverse of Madness ve Thor: Love and Thunder gibi yapımlar kendi içlerinde evrene dokunmayan hikâyeler anlattılar. Ayrıca bunu da kötü yaptılar. Hâliyle bizim de tadımız kaçtı tabii ki.

Öte yandan eğer son günlerde sosyal medyayı takip ediyorsanız Taika Waititi’nin Thor: Love and Thunder’daki sahnelerle dalga geçmesi, Thor: Love and Thunder ve She Hulk gibi yapımlarının özel efektlerinin eleştirilmesi gündemde çok büyük bir yer kaplıyor. Bu da yetmezmiş gibi özel efekt yapan sanatçıların, Marvel’ın gerçekçi olmayan teslim tarihleri yüzünden saatlerce mesai yapmaları ve bu yüzden artık Marvel ile çalışmak istemedikleri de gelen haberler arasında. Başlangıçta bu haberlerin neden Phase 1-2 ve 3’de çıkmayıp daha başında olduğunu bildiğimiz Phase 4’de çıktığına anlam veremedim. Sonuçta dördüncü faz, diğerlerinden çok daha kısa öyle değil mi? Ne yazık ki değil dostlarım.

IGN sitesinin vermiş olduğu bu veriye bakarak, dördüncü fazın daha yeni başlamış olmasına rağmen süre bakımında şimdiden diğer üç fazı ikiye, üçe hatta dörde katladığını görüyoruz. Bunun en büyük sebebi de tabii ki diziler. Baktığımız zaman bize çok daha dolu dolu gelen üç faza kıyasla dördüncü faz, kırk beşer dakikalık bölümlere sahip yedi dizisiyle diğer fazlardan çok daha uzun bir ekran süresine sahip. Bu da hâliyle Marvel bünyesinde çalışan, Kevin Feige de dâhil olmak üzere herkesin çok daha fazla çalışmasına ve çıkarılan içeriklerin kalitesinin düşmesine neden oluyor. Yani en kadim ve en güçlü ikilem ile karşı karşıyayız: Nitelik mi yoksa nicelik mi?

Bizim için bu sorunun cevabı çok basit: Tabii ki nitelik. Şu an kime sorarsanız sorun, ilk ve ikinci fazdaki filmleri yeniden izlemeyi, dördüncü fazdaki tüm dizi ve filmleri izlemeye yeğlerler. Fakat Disney’in ise cevabı bizimle kafa kafaya zıt. Onlar da daha fazla Marvel içeriği üretelim nasıl olsa insanlar izliyor diyor ve parasına bakıyor. Haklı da izliyoruz. Fakat bu derece kötü yapımlar arka arkaya çıkmaya devam ederse, bir noktada benim diyen Marvel hayranları bile artık MCU’yu takip etmeyi bırakacaktır. Disney bunu, bünyesindeki Star Wars yapımlarından çok iyi bir şekilde bilmesi gerek ama işte ders almıyorlar demek ki…

Bu yıl, şimdiye kadar Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Thor: Love and Thunder filmlerini izledik ve her iki film de hem eleştirmenler hem de hayranların gözünde Mat Reeves’in The Batman filminin gerisinde kaldı. Öte yandan Disney Plus’ta yayınlanan Moon Knight ve Ms. Marvel dizileri, en iyi süper kahraman dizileri kategorisinde bırakın The Boys’u geçmeyi yanına bile yaklaşamadı. Şahsen ben, bu yıl izlediğim Peacemaker’ı bile hem Moon Knight hem de Ms. Marvel’ın önüne koyarım. Öte yandan 2022 yılında çıkacak hiçbir Marvel dizisi ya da filminin bu düşüncemizi değiştireceğini düşünmüyorum. 11 Kasım 2022 tarihinde çıkacak Black Panther 2 filmi hakkında henüz hiçbir fikrimiz yok hatta bazı insanların, bu filmin çıkacağından bile haberdar olmadığını şahsen kendi gözlerimle gördüm. Anlayacağınız 2022 yılı, Marvel ve Disney için şapkaları öne çıkartıp düşünmeleri ve ders çıkarmaları gereken kötü bir yıl oldu. Umarım bir an önce toparlanırlar…

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Yorum

  1. çok güzel yazmışsınız. ama problemin kendisi, çözümün kaynağı olamaz.
    disney, varlığını hissettirdikçe senaryolara yönetime müdahil oldukça filmlerin tadı kaçacak gittikçe.
    çünkü biz marvel yapımları izlemek istiyoruz, ama disney bize disney yapımı veriyor.

  2. Emin Özdenvar Cevap ver

    Cidden can sıkmaya başladı bu iş. Gelecek şeylere dair zerre beklentim yok[. Loki’nin devam sezonu dışında hiçbir şey gelmese de olur. Ayrıca Phase 1-2 filmlerini defalarca kez izledim ama bu Phase’deki çoğu şeyi ikinci kez izlemem. :/

  3. 25.09.2023 tarihinde söylüyorum. Galaksinin Koruyucularını çıktığından 4 ay sonra izledim… Hiçbir düzelme yok…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.