Geek camiası olarak ağzımızı hem yıllardır alıştığımız, formüllü yapımlar hem de The Boys gibi bunların dışına çıkan yapımlar sebebiyle süper kahraman filmleriyle açıp, her yeni günde de yeni ve bir başka çizgi roman uyarlamasıyla kapatıyoruz, biliyorsunuz. Marvel’ın dördüncü fazı da bunların arasından, şimdiye kadar çıkarttığı diziler ve filmlerin izleme süresi bakımından ilk üç fazın toplamını geçmiş olduğu için çenelerimizi en çok meşgul edeni oluyor elbette.

Sadece son yedi gün içerisinde en son Marvel Sinematik Evreni filmi Thor: Love and Thunder‘ı ve Ms. Marvel’ın sezon finalini izledik, ilkinde o kadar olmasa bile ikincisinde de bazı kapılar açıldı önümüze. O hâlde zamanı geldi diyerek dördüncü fazda bizleri, bugünden itibaren hangi Marvel filmlerinin beklediğini şöyle bir listeleyelim dedik:

I am Groot


Groot’u dizisine başlık olarak seçilen aynı repliğiyle tanımayanımız yok o yüzden burası fazla açıklama istemiyor; başrolünde Groot’un olduğu mini bir animasyon dizisi izleyeceğiz. Hi, Stranger ve Bottle‘ın yönetmeni Kirsten Lepore’un yöneteceği dizi, 10 Ağustos 2022‘de Disney+ bünyesinde yayınlanacak.

She-Hulk

Tam hâliyle She-Hulk: Attorney at Law, 17 Ağustos 2022‘de Disney+ üzerinden seyircisiyle buluşacak. İzlediğimiz son iki MCU’ya dâhil Disney+ işinden sonra, hele ki MCU’ya yeni dâhil olan karakterlerin orijinini anlatmak bakımından pek ümidimiz yokmuş gibi geliyor insana ancak dizi için şurada bahsettiğimiz All-New Marvel Now‘daki She-Hulk’tan esinlenmiş gibi gözüküyorlar. Umarız gerçekten öyledir, bekleyip izlemekten başka çare kalmıyor!

Marvel’s What If…? – 2. Sezon

Bakın, bunu iki sefer kontrol etme gereği duydum çünkü zaman ne çabuk geçiyor? Daha sanki dün izlemişim gibi gelen What If’in ilk sezonunu bir yıl önce izlemişiz. Neyse, ben kederlenmemi yazıyı yazdıktan sonrasına bırakıp What If’in ikinci sezonunun 2022 yılı içerisinde duyurulduğunu, dokuz bölümden oluşacağını ancak henüz verilmiş bir yayın günü olmadığını söyleyerek bir sonraki yapıma devam ediyorum.

Black Panther: Wakanda Forever 

Chadwick Boseman’ı maalesef ki kaybetmemizin ardından yeni bir Black Panther seçilmeyeceğini duyuran Marvel’ın sinematik evren içerisinde Black Panther serisini nasıl devam ettireceği merak uyandırıyordu. Şimdilik film hakkında, hikâyenin önceki Black Panther’den tanıdığımız yardımcı rollerce devam ettireleceğini biliyoruz; etrafta dolaşan söylentiler ise filmin Shuri, Ironheart, Nakia, Okoye ve M’Baku’nun, Namor’un güçlerine karşı savaşmasıyla ilgili olacağı üzerinde duruyor. Zaten hazırda bir de Disney+’a Ironheart uyarlama dizisi gelecek, her şey uygun gözüküyor. Black Panther: Wakanda Forever, 2022 yılının son Marvel Cinematic Universe yapımı olarak 11 Kasım 2022′de izleyicilerle buluşacak.

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

James Gunn’ın yazıp yönettiği Guardians of the Galaxy, serinin üçüncü filminden önce Disney+ özel bir televizyon filmi olarak Aralık 2022‘de seyirciyle buluşacak. Tüm Guardians ekibinin tatil özel bölümde yer alacağını da biliyoruz.

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant Man’in devam filmi Quantumania, bir sürü ertelemenin ardından 11 Şubat 2023‘te gösterime girerek, 2023’ün ilk MCU filmi olacak. Paul Rudd ve Evangeline Lilly, Scott Lang ve Hope van Dyne rolleriyle geri dönüyorlar; filmin ana kötüsü ise Loki dizisinde tanıştığımız, Jonathan Majors’un canlandırdığı Kang the Conqueror. Bir de bir başka villain olarak Bill Murray kadroda, onu biliyoruz.

Guardians Of The Galaxy 3

İkinci filmin üzerinden beş yıl kadar bir zaman geçtikten sonra Guardians ekibi, üçüncü maceralarıyla 5 Mayıs 2023‘te bizlerle olacaklar. Daha doğrusu, üçüncü solo maceraları demeliyiz çünkü kendilerini diğer Avengers karakterlerinin filmlerinde gördük, bir de az önce saydığımız tatil özeli sayarsak dörde çıkacak. MCU’nun şu anki hâliyle 32. filmi olacak olan bu yeni filmde ise Chris Pratt’ın Star-Lord’unun başını çektiği koruyucularımızın ana macerasını, Gamora’nın izini sürdükleri yolun sonunda Will Poulter’ın canlandırdığı Adam Warlock ile karşılaşmaları oluşturacak.

The Marvels

İlk olarak Marvel’ın dördüncü fazının başında yayınladığı kutlama videosunda gördüğümüz The Marvels ismi, o zamanlar için sinema izleyicisine çok fazla bir şey ifade etmiyordu. Sonrasında WandaVision ve Ms. Marvel‘ı izledik. The Marvels’ın konusuyla ilgili elimizde çok çok az bilgi var ancak kadrosunda Teyonah Parris, Brie Larson ve Iman Vellani‘nin yanı sıra Samuel L. Jackson da bulunacak. Dolayısıyla bundan tam bir yıl sonra, 28 Temmuz 2023‘te bizleri Captain Marvel, Monica Rambeau ve Ms. Marvel’dan oluşan bir Marvels takımının maceralarının beklediğini biliyoruz.

Secret Invasion

Herhangi bir erteleme olmazsa 2023’ün bir zamanında, Disney+ dizisi olarak bir Secret Invasion izleyeceğimizi biliyoruz. Bu da muhtemelen The Marvels’ın bir öncesi ya da bir sonrasına denk düşer diye düşündük, The Marvels’ın tarihi belirlendiği için de onun ardına yazdık. Zira Secret Invasion içerisinde Skrull istilasını, Nick Fury ile Maria Hill‘i ve büyük resimde genel olarak bizim isminde mutlaka “Marvel” titrini bulunduran kahramanlarımızın ilgileneceği konuları barındıracak.

Blade

Buradan itibaren elimizde net bir çıkış tarihi bulunmayan MCU yapımlarına devam ediyoruz. Eternals’ın after-credit sahnesinin belirttiği üzere Marvel’ın dördüncü fazında bir Blade filmi izleyeceğiz; başrolümüzün Mahershala Ali olduğunu uzun zamandır biliyoruz. Ona da muhtemelen Eternals’ta izlediğimiz Kit Harington’un Kara Şövalye’si, Dane Whitman eşlik edecek. Çıkış tarihi belirlenmiş olan önceki yapımları ve tabii bu yıl izlediğimiz MCU filmlerinin vizyon aralıklarını esas alırsak Blade’i en erken 2023’ün son çeyreğinde yahut sonrasında izlememiz olası gözüküyor.

Echo

Hawkeye dizisinde tanıştığımız Alaqua Cox‘un canlandırdığı Echo karakterinin solo dizisi geliyor, yakın zamanda da dizide hem Vincent D’Onofrio‘nun Kingpin’inin hem de Charlie Cox’un Daredevil‘ının yer alacağı doğrulandı. Yine kesin bir çıkış günümüz yok fakat 2023’te Echo dizisini, faz dördün bir parçası olarak Disney+ üzerinden izleyeceğiz.

Captain America 4

The Falcon and the Winter Soldier‘ı sırf Bucky ile Sam yoldaş olsun, bir de Madam Hydra ve Florence Pugh’un Yelena yapbozunun bir parçasını görelim diye izlemedik elbette, yolda bir de dördüncü Kaptan Amerika filmi var. Kalkan, Chris Evans’ın da twitter’da belirttiği üzere artık üzerine kan bulaşsa da Sam Wilson’un elinde, filmin yönetmeni ise Julius Onah olacak. Bunların haricinde filmle ilgili herhangi bir şey bilmiyoruz, sadece özlemimiz Baron Zemo’yu da görmekten yana!

Deadpool 3

Son satın alımdan sonra Deadpool da MCU’ya katıldı. Normal zamanda olsa uzun süreli, çılgınlar gibi sayıkladığımız X-Men ve mutant beklentilerimizden ötürü aşırı sevineceğimiz bu habere, satın alımın meyvesi Disney’de yetişeceği için yeteri kadar mutlu olamadık. X-Men’in olmadığı bir evrene, doğası gereği X-Men’e bağlı bir Deadpool’un nasıl sokulacağını hâlâ bilmiyoruz fakat Ryan Reynolds’un role bağlılığı ve filmin MCU bünyesinde bir ilk olarak yine +18 olacağı yönündeki telkin edici beyanlar bizi tutuyor diyebiliriz.

Shang-Chi 2

Tam anlamıyla bir sürpriz at olarak gündemimize giren Shang-Chi, tabii ki ikinci filmiyle yoluna devam edecek. Filmin yönetmeni Destin Daniel Cretton aynı zamanda Marvel için bir Wonder Man serisi de yapıyor, şurada yazmıştık, eklemeden geçmeyelim.

Thunderbolts

Buradan itibaren ise faz dördün içinde miyiz, dışında mıyız biz de bilmiyoruz. Fakat Marvel, bir anlamda DC’nin Suicide Squad’ına karşılık olarak bir Thunderbolts çekecek, bunu biliyoruz. Hükümete çalışan villainler’den oluşan Thunderbolts ekibini uyarlamak için Kağıttan Kentler ile Robot ve Frank‘in yönetmeni Jake Schreier seçildi, Thunderbolts’a MCU bünyesinde gördüğümüz hangi kötülerin dâhil olacağı ise zaman geçtikçe yanıtlanacak bir başka soru.

Şimdilik listeyi burada bitiriyoruz. Çünkü saydıklarımızla faz dördü bitirmiş gibiyiz ve faz beşe geçiyor muyuz, duyurulan diğer yapımlar hangi yıl çıkacaklar gibi soru işaretlerimizin verdiği muallaklığa dayanan, haklı sebeplerimiz var. Yine de Ekim 2022‘de yayınlanması beklenen Werewolf by Night ve duyurusu yapılmış fakat herhangi bir zaman aralığı verilmemiş olan Loki 2. sezonu, Guardians of the Galaxy başlığında andığımız Ironheart dizisini, ‘Tony Stark’ın teknolojisi yanlış ellere geçerse ne olur‘ temalı Armor Wars‘ı, Netflix’ten yolu Disney+’a varan gelecekteki bir Daredevil serisini, WandaVision‘un heyecanla beklediğim spin-off‘u Agatha: House of Harkness‘ı, galaksiler arası polisimiz Nova‘yı, Wonder Man‘i, Marvel’s Zombies‘i ve de Spider-Man: Freshman Year‘ı saymayı unutmayalım. Hepsinin güncellemeleri geldikçe bu sayfalardan beraber konuşuruz zaten.

Siz bu yapımlardan hangileri için heyecanlısınız? Disney+ dizilerinden umudu kesmek mi lazım yoksa Daredevil gibi yapımların gelecek olması, yeni umutlar yeşertiyor mu? Bunlar dışında dördüncü fazın gittiği yerleri az çok gördükten sonra, sonraki faz için de eşek yüküyle beklentilerimiz var. Okumak isterseniz ses edin, bir yazı da oraya çıkalım!

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.