Çekiliyor mu, çekilemiyor mu, senaryo mu değişiyor, yönetmen mi değişiyor, yine mi ertelendi derken The Flash filminin çıkmasına çok az süre kaldı. O kadar uzun süre filmi bekledik ve en az o kadar süre filmi beklemeyi bıraktık ki bu filmin seyirciye ne vaat edebileceğini unutmuşuz. Şimdi bu fragmana son bir bakıp, filmin bize neler vaat edebileceğini en baştan konuşabiliriz.

Öncelikle, The Flash final fragmanı hemen aşağıda:

The Flash 3. Fragman

1) Batman Meselesi

İlk olarak Flash’ın, tam maceraya koşacakken hayranlarıyla karşılaştığı ve onlara selam verdiği bir sahne görüyoruz. Daha baştan film içindeki çeşitli sululuklara seyirciyi hazırlıyorlar ve bu filmde bir miktar güleceğiz, eğleneceğiz, haberiniz olsun diyorlar. Hemen arkasından Bat-cave’de oturmuş, masa başından aksiyona teknik destek veren Alfred’i görüyoruz ve Barry, Ben Affleck’in Bruce Wayne’inin yanına koşuyor. Hem Bruce Wayne’i hem de onun Batman’inin kovalamaca sahnelerini izliyoruz.

Filmde iki Batman göreceğimizi uzun zamandır biliyorduk, zaten önceki fragmanda da ikisini de gördük. Ancak Alfred’i görmek, Zack Syneder’ın yıllar önce kurduğu evreni tekrar hatırlamamızı sağlıyor, Ben Affleck’i değil de onu görünce; evet bu film, aynı serinin veya evrenin bir parçası olarak yola çıkıyor diyoruz. Bu filmde olaylar nasıl gelişirse gelişsin, sonunda eski evrenin sıfırlanacağını, bir noktada da diğer filmleri boşuna izlemiş olacağımızı biliyoruz. En azından başta planlanan şeylerin bir türlü gerçekleşmediğini ve ilerleyen filmlerde yeni yol haritasıyla evrene devam edileceğini biliyoruz.

the flash fragmanı batman

Bu filmle Ben Affleck’in Batman’ine veda edeceğiz. Hatta Ben Affleck komple DC evrenine veda edip muhtemelen bir daha kapısından geçmeyecek. Michael Keaton ise muhtemelen tek filmde gözüküp gitmek yerine, uzun soluklu olarak evrenin bir parçası olacak ve onu bir süre daha Batman olarak izleyebileceğiz. Bu sebepten 30 yıl önce fırtına koparıp yuvaya geri dönen Batman yerine, 30 yıl fırtına koparması mümkünken bir takım şirket içi anlaşmazlıklara kurban gitmiş ve son defa göreceğimiz Batman’i izleyecek olmak bizi daha fazla heyecanlandırıyor. Ben Affleck, 2 buçuk saatlik filmin sadece 10 dakikasında gözükeceğini söylemişti. Hal böyleyken; fragmanı kesen ekip de bizim gibi düşünüyor olacak ki sahnelerin yarısına Ben Affleck doldurmuşlar.

2) Multiverse Meselesi

Geçen yıldan beri başkaları tarafından canlandırılan aynı kahramanların ve aynı kişiler tarafından canlandırılan aynı kahramanların olduğu filmler gördük. Spider-Man: No Way Home, Dr Strange: Multiverse of Madness derken belli ki Marvel bu konseptin ekmeğini daha uzun süre yiyecek. The Flash’ın bunu yapmaya daha önce niyetlendiğini biliyorduk ama yıllar içinde filmin ısrarla çekilememesinden sebep Marvel bu kulvardaki ilkleri yaptı ve yerine oturdu.

Daha önce defalarca belirttik ki senaryoda iş yoksa, bunun gibi hamleler aklımıza, tatlı küçük nostalji anları kazımaktan başka bir işe yaramıyor. Şimdi The Flash, zaten daha önce yapılmış olan bir şeyi yapacak ve başka evrenlerden gelip de bize el sallayıp gidecek karakterlere artık karnımız tok. Çok net bir şekilde filmin bizi, sonsuz sayıdaki evrenin içinde, neden izlemekte olduğumuz evren kıymetli ve bağ kurduğu, gidip orayı birbirine kattığı evrenin tam olarak gidilmeye değer nesi var, ikna etmesi gerekiyor.

3) Superman veya Supergirl Meselesi

the flash fragmanı supergirl

The Flash final fragmanında görüyoruz ki Clark Kent hala akıllarda duruyor. Henry Cavill de Be Affleck gibi çekip gitti ve onu da muhtemelen tekrar Superman olarak görmeyeceğiz. Onun yerine Clark’ın kuzeni Kara’yı, Supergirl olarak göreceğiz. Kara da Clark kadar ilgi çekici bir karakter. Karakter kökenini nasıl anlatacaklar, daha da önemlisi Clark Kent’i bir daha görecek miyiz, görmeyeceksek neden görmeyeceğiz, bunların da cevabını filmden alabilmeyi umuyoruz.

4) General Zod Meselesi

General Zod, olarak evrenin kuruluşundaki ilk villain’dı ve Metropolis’i yıkmanın haricinde Superman’i katil etti bir de üstüne Batman’in Superman’den nefret etmesine sebep oldu. BvS’de, ölüsü Doomdsday’e dönüştü ve Superman’i öldürdü. Şimdi de The Flash ile geri dönüyor ve şehirde yıkım yaptığı zamanda, kahramanlarımıza karşı savaşıyor. Bu filmde, General Zod neden bu kadar önemli bir villain anlamamız gerekiyor.

5) Pink Floyd ve Zaman Meselesi

Pink Floyd – Time

The Flash final fragmanında, arka planda Pink Floyd’un Time parçası çalıyor. Bu başlık da fragmandan bağımsız olarak, The Flash filminde kesinlikle olması gereken şeyle doğrudan alakalı. Flash, Dünya’nın en hızlı insanı ve bu güçle zamanı manipüle edebiliyor. Flash, herkesten hızlı koşuyor ama aynı zamanda her yere geç kalıyor. Batman’ler, multiverse’ler ve hatta tüm DC’nin kaderi bir yana; The Flash filminden bekleyebileceğimiz en büyük şey; Dünya’nın en hızlı insanının, aslında her şeyi kaçırmasının trajedisini bize anlatabilmesi. O kadar güce rağmen, yetişememenin duygusunu bize hissettirmesi.

Bütün maddeler bir yana, film; fragmanda Pink Floyd çalmanın altından kalkabilecek mi, bunu göreceğiz.

The Flash filmi, 16 Haziran’da vizyonda. Tom Cruise, filmi izledi ve çok beğendiğini söyledi. James Gunn, bu sene izlediği en iyi film olduğunu söyledi. Zack Syneder, filmi beğendiğini söyledi. Şimdiye kadarki en iyi süper kahraman filmi diyen de var. The Dark Knight’ın yeri, iki Batman’le de o kadar dolmaz diyoruz ve çıtayı çok yukarılara çıkarmıyoruz. Yukardaki beş maddeyi kotarması, bizim için bu filmi; en’lerin arasına olmasına da iyi’lerin arasında sokar diyoruz.

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.