Sony’nin, son yıllarda çıkardığı Spider-Man’siz Spider-Man filmlerinin seyircide oluşturduğu genel izlenim pek de olumlu olmadı. İlk Venom ve ikinci Venom için yapılan en olumlu eleştiriler genelde “Kapat kontağı izle” minvalindeyken, daha geçtiğimiz ay vizyona giren ve bir internet esprisi hâline gelen Morbius ise yerden yere vuruldu ve gişede de ilk haftasından sonra tabiri caiz ise resmen dibe çakıldı. Birbirinden ünlü aktörlerle çekilen bu filmler hayal kırıklığı oluştursa da başında Christopher Miller ve Phil Lord ikilisinin bulunduğu Spider-Man: Into the Spider-Verse animasyonu, hem eleştirmenlerden tam not aldı hem de gişede stüdyonun yüzünü güldürdü. Çıktığı sene kendi kategorisinde Oscar bile kazanan Spider-Verse filminin devamını sabırsızlıkla bekliyorduk, hatta senenin başlarında yayınlanan sürpriz teaser ile heyecanımız daha da artmıştı. Biz tam filmi izleyeceğimiz sonbaharın ne kadar güzel olacağı konusunda hayaller kurarken Sony kötü haberlerden ilkini verdi: Spider-Man: Across The Spider-Verse tam yedi ay ertelendi!

Salgının getirdiği aksilikler olmadan önce orijinal vizyon tarihi 8 Nisan 2022 olan filmimiz, hatırlayacağınız üzere o dönem ki birçok yapım gibi sonradan ileri tarihe ötelenmiş ve yeni vizyon tarihi 7 Ekim 2022 olmuştu. Son olarak filmin resmi Twitter hesabından atılan tweetle birlikte filmi anca önümüzdeki yaz başında görebileceğimizi öğrendik. Henüz hakkında en ufak bir fikre sahip olmadığımız devam filmi Spider-Man: Across the Spider-Verse Part II ise anca 2024 yılında bizlerle buluşabilecek, yani o da normalde beklenenden bir sene gecikmeli gelecek. Sebebini tam olarak çözemedim kendi içimde ama bu erteleme bana garip geldi açıkçası. Salgından dolayı olan ertelemeyi anlamıştım fakat vizyon tarihinin bir kez daha değişeceğini hiç düşünmemiştim. Tabii işin pozitif yanına bakacak olursak, ilk filmin senaryosundan sorumlu isimlerden biri olan ve aynı zamanda bu filmin de yapımcıları arasında bulunan Christopher Miller’ın aşağıdaki tweetinde de görebileceğiniz üzere bu erteleme ekibe daha çok cilalama şansı tanıyacak ve daha rahat rahat çalışabilecekler.

Gelelim başlıkta “daha kötü” olarak tanımladığım bir diğer gelişmeye. Sony animasyon Spider-Man filmlerinin erteleme haberini verirken aynı zamanda şu an çekimleri devam eden Kraven filminin yanında bu SPUMC evrenine sokmak istediği bir diğer karakter olan Madame Web filmi için de vizyon tarihini 7 Temmuz 2023 olarak açıkladı. Bu filme heyecanlanan on kişiyi bir kenara ayırdıktan sonra daha hâlâ Morbius rezilliğine bakıp bir ders çıkarmayan ve bu uyduruk ötesi evreninde ısrarla devam eden Sony’yi kınıyorum ve içinde Spider-Man barındırmadığı sürece herhangi bir SPUMC filmine bilet parası vermeyi reddediyorum. Eğer bu evrenin saçmalığından ve her çıkan habere ecnebi tabir ile “facepalm” yapmaktan bir hâl olduysanız size de benim yaptığımı yapmanızı ve sırf “Belki eğlendirir ya” diyerek şu filmlere para vermemenizi salık ediyorum.

Bu haberlerden hangisine daha çok üzüldünüz? Şu sıralar Moon Knight ile adeta oyunculuk parçalayan Oscar Isaac’i Miguel O’Hara(Spider-Man 2099) olarak izlemeye heyecanlanıyor musunuz? Sizce Peter Parker’ın farklı varyantlarını bu filmde görür müyüz? Filme eklenmesini en çok istediğiniz Spider-Man varyantı hangisi? Bu haber metnini okumayı bitirdiğinizde beyninizde beliren düşünceleri bizlere ertelemeden ve önceki yorumlarınızdan dersler çıkararak yollayın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.