Şimdi bir şeyi netleştirelim: Five Nights at Freddy’s filmi ile Fruit Ninja filmi arasında kategorik olarak hiçbir fark yok. Bunların hepsi kaynak materyalin hikayesizliğine rağmen marka değeri yüksek olduğu için sinemaya uyarlanılan, anlamsız olmaması istisnai olacak projeler. İstisnai kelimesini de özellikle yazıyorum, çünkü ne zaman böyle bir projeye burun kıvırsak illa ki “Ama LEGO Movie?” diyen oluyor ve unutuyor ki, LEGO Movie bir milyonda bir. Bu işin normali Emoji Movie. İstisnası LEGO Movie.

O yüzden Five Nights at Freddy’s gibi hikayeden ziyade atmosferi ve mekanikleri ile parlamış bir oyunun filmini çekme kararı baştan saçma. Alan insanların kafasından geçenler de buradan okunabiliyor. Neticede korku filmleri çok ucuza üretilip, güzel bir kâr bırakabiliyorlar. Üstelik yirmi tane de çekseniz çekiliyor, o yüzden uzun vadeli bir gelir kapısı da açmanız mümkün. Hem zaten oyunun kendisi de aynı şekilde parsayı toplamadı mı bundan birkaç sene önce? Çabuk, ucuz, kâr marjı yüksek, anlamsız…

Ama bir dakika, eğer durum buysa Chris Columbus‘un projede işi ne?

Chris Columbus Harry Potter

Çünkü evet, bizim SlashFilm’de okuduğumuz, onların da direkt olarak filmin dağıtımını üstlenecek Blumhouse‘un Twitter sayfasından aldığı habere göre filmin dümeninde Chris Columbus olacak. Amerikan sinemasının son 20-30 yılıyla ilgilenen herkes Columbus’un kim olduğunu biliyor olacaktır, ilgilenmemiş olanlar için ise şöyle anlatalım; bu güzel abimiz aşağıdaki filmlerin ya yazarı, ya yönetmeni, ya da her ikisi birdendi:

  • Gremlins
  • Mrs. Doubtfire
  • Home Alone
  • Harry Potter and the Philosopher’s Stone
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief

Evet, kendisi geçtiğimiz senelerde çıkıp hepimizi üzen Pixels‘ı da, nedense üç saat sürebileceğine inanmış olan Bicentennial Man‘i de yönetti ama; o kadarı kadı kızında da olur, baksanıza adamın özgeçmişine? Gerçekten Five Nights at Freddy’s için biraz fazla değil mi? Filme dair ümitlerimiz arttığı için söylemiyoruz bunu, bilakis; bence herkesin ümidi aşağı yukarı aynı yerdedir. Ama siklet farkı gerçekten de dikkate değer geldi bize. Siz ne diyorsunuz peki? Sizce Columbus iyi bir Freddy’s filmi çeker mi?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.