Ryan Murphy diye bir adam var. Amerikan dizileri dünyasına ilgi duyanlar, bu ismi biliyorlar. Duymayanların da artık bilmesinin vakti geliyor. Nasıl film izlemez, ama Scorsese’nin o medyum üzerinde yaptıklarını takdir etmekten alıkoyamazsınız ya kendinizi? Murphy de öyle bir adam oluyor işte. Televizyon dünyasına şaşkınlık ve hayret verici Nip/Tuck ile giren, sonra herkese ters köşe yapıp Glee‘yi çıkartan, orada hiç durmayıp “Alın size kalite” diye kafamıza American Horror Story ve American Crime Story antolojilerini atan bu adamı artık tanımama lüksümüz var mı?

Bizce yok. Netflix de olmamaya devam edeceği üzerine ciddi bir bahis oynuyor. Her dijital dağıtım servisinin kendisine içerik üretecek akıllı adamları büyük kontratlarla kendi tarafına çekmek üzere yarışa girdiği şu günlerde Netflix bu hayırlı haberi cümlemize duyurmak ister. Amerikan streaming devi kendisine çağ atlatacak bu adamı beş yıllık bir anlaşmayla markasına bağlamış vaziyette. Murphy’nin prodüksiyon şirketi, önümüzdeki beş yıl boyunca sadece Netflix için içerik üretecek.

Ryan Murphy 1

İşin enteresan tarafı, bu birlikteliği sağlayan şey ne Netflix’in sergilediği bir ısrarcılık; ne de Murphy’nin mevcut durumundan duyduğu bir rahatsızlık. Bu yeni ortaklığın müsebbibi Disney. Bugüne kadar yaptığı tüm dizileri Fox için yapan ve Fox’un TV yöneticisi Dana Walden ile çok yakın bir ilişkisi bulunan Murphy, “Birkaç ay öncesine kadar beni Fox stüdyosuna gömecekler, çocuklarım orada büyüyecek sanıyordum” diyor. Ama sonra büyük bir şey oluyor. Disney Fox’u satın alıyor.

Disney CEO’su Bob Iger, kesinlikle Murphy’yi yeni dijital dağıtım servisinde görmek istiyor ve bu konuda Murphy ile flörtleşiyor. Gelin görün ki Murphy kendi –kan, seks, LGBTQ+, azınlıklar, vahşet ve şiddet üzerine kurulmuş– markasıyla Disney’nin markasının uyuşacağını düşünmüyor. Bu yüzden de yeteneklerini alıp, Netflix’e taşınıyor. Ustanın ilk iki Netflix dizisi Ratched ve The Politician olacak. Biz de hevesle bekliyoruz. Hatta iddia da ediyoruz; Murphy baya baya Netflix’e çağ atlatacak. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.