Şimdi baştan netleştirelim; mesele The Force Awakens olunca, soru hiçbir zaman “acaba rekor kırabilir mi?” ya da “gişede iyi bir performans gösterebilir mi?” değildi. Soru, “kaç rekor kıracak” şeklindeydi, “gelmiş geçmiş en çok izlenen film onurunu Avatar’ın elinden alabilecek mi?” olarak dökülüyordu dudaklarımızdan. Henüz böyle bir şeye koşacak mı bilmiyoruz, bunu söylemek için çok erken. Ama bir şey çok net: Daha ilk haftasonundan pek çok rekoru perişan etti Force Awakens.

İlk olarak söyleyelim, gelmiş geçmiş en büyük haftasonu gişesi rekorunu alıp almadığı henüz belli değil. Bu rekor, bildiğiniz gibi Jurassic World’e ait. Colin Trevorrow’un çektiği film, yaklaşık 524 milyon dolarlık bir hasılat elde etmişti. Henüz Force Awakens’ın tam haftasonu verileri elimize ulaşmadı, ama şimdilik beklenen hasılat, buna çok yakın. 517 milyon dolar.

Bir kere şunu dile getirelim, Force Awakens stüdyolar için çok önemli olan bir rekoru paramparça etti. 238 milyon dolarlık gişe hasılatıyla, Amerika’nın gelmiş geçmiş en büyük açılışını gerçekleştirdi. Dünya çapında da 279 milyon dolar gişe yaptı filmimiz. Açılış gerçekleştirmediği sadece beş pazar var; Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Hindistan, Pakistan ve 9 Ocak’ta giriş yapacağı Çin Halk Cumhuriyeti. Bu ülkelere geçmiş olsun diyoruz, bu 517’nin de tekrar izlemeler, fırsat bulamayanlar gibi şeylerle alıp başını gitmesini kesinkes bekliyoruz.

Star Wars The Force Awakens Fragmanı 11

Fakat o dakikaya kadar, gelin isterseniz çok çarpıcı ve dumur edici bir şekilde, Force Awakens’ın kırdığı rekorlara bir bakalım. Hazır mısınız?

  • En büyük Perşembe açılışı: 57 mliyon dolar.
  • En büyük Cuma günü açılışı, en büyük tek gün hasılatı: 120.5 milyon dolar.
  • Bir günde ABD pazarında 100 milyon barajını geçen tek film.
  • 100 milyon ve 200 milyon barajlarına ABD pazarında en çabuk ulaşan film.
  • En büyük Aralık ayı açılışı.
  • En büyük IMAX Perşembe, Cuma ve haftasonu gişeleri (sırasıyla 5.7 milyon, 14 milyon, 30.1 milyon)
  • En büyük küresel IMAX açılışı: 48 milyon dolar.
  • Geniş çaplı vizyon gören bir film için en büyük salon başı hasılat ortalaması: 57.568$.
  • Şu ülkelerde gelmiş geçmiş en büyük haftasonu açılışı rekoru: Avustralya, Rusya, Almanya, İsveç, Norveç, Finlandiya, Avusturya, Polonya, Danimarka, Romanya, Macaristan, Bulgaristan, Hırvatistan, Ukrayna, İzlanda, Sırbistan, Yeni Zelanda.
  • Şu ülkelerde gelmiş geçmiş en büyük ikinci haftasonu açılışı rekoru: Fransa, Belçika, İsrail, Şili, Birleşik Krallık.

Yani… Daha ne diyelim? Avatar’ı geçer mi, geçmez mi, söylemek zor. Benim içimden bir ses geçmeyebilir diyor; ama net konuşmak da istemiyorum. Ama her ne olursa olsun, Force Awakens’ın girizgahını bombayla yaptığı kesin…

Ha bu arada, tüm bunlardan sonra “E Türkiye?” derseniz, BoxOfficeTürkiye’nin rakamlarına göre Güç Uyanıyor memleketimizde 345 bin izleyiciyle açmış gişeyi. İnanılmaz kaba ve çirkin bir hesaplamayla, yaklaşık 5 milyon TL civarı bir hasılata tekabül ediyor. Sıralamada da haftasonunu Düğün Dernek 2’nin ardından ikinci sırada kapattı, onun izleyici sayısı da 650 bin olarak tahmin ediliyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.