Star Wars sagasının ne kadarının önceden yazıldığı, ne kadarının sonradan uydurulduğu hep bir tartışma konusudur. Lucas her zaman filmi dokuz parça olarak kurguladığını, fakat hepsini çekemeyeceğini fark ettikten sonra Episode IV’ü anlatmaya karar verdiğini iddia etmişti. Anakin’in Vader olduğu, Luke ve Leia’nın kardeş olduğu konusundaki büyük twist’ler, Lucas’ın iddiasına göre planlıydı; ve kafasında hep prequel filmleri çekmek vardı.

Luke-Leia meselesi biraz şaibeli. İlk filmde Lucas’ın bir aşk üçgeni planlarken, sonradan kardeş olduklarına karar vermiş olması daha aklıma yatıyor. Zira mesela, şöyle bir video var, Lucas ile hemen 1977’nin Haziran’ında, film çıktıktan bir ay sonra yapılan bir röportaj. Lucas orada, çok net bir şekilde aşk üçgeni sorulduğunda “Bakalım nereye gidecek, ama şimdilik gözüken o ki Luke Leia’ya Han’ın olduğundan daha tutkuyla bağlı” diyor. Empire Strikes Back’teki “there is another” repliğini de işin içine katarsak, Lucas gerçekten de iki film arasında karar vermiş olabilir buna.

https://www.youtube.com/watch?v=AnqdrnT5q7c

Ha bu arada, eski röportajlardan bahsetmişken, ustaların ustası Alec Guinness‘in röportajına da yer vermek farz. Guinness, BBC kanalı için 1977 senesinde röportaj vermiş. Sonradan Guinness’in Star Wars’dan dolayı gördüğü ilgiden bunaldığını biliyoruz, ama o sıralar bir hayli tatlı bir şefkatle anlatıyor filmi. Lucas’ın kendine ulaşmasının ardından, ilk başta “haa, bu bilim kurgu” diyerek bir temkinle yaklaştığı, fakat sonradan senaryoya çok bağlandığını söylüyor. Bu arada ek bir detay da var, daha o zamandan Lucas’cığımızın diyalog özrü belliymiş ki Guinness ilk okuduğunda dahi “şu diyaloglar düzeltilse fena değil” demiş, bilakis kendi önerilerini geçmiş, o önerilerden Lucas çok memnun olunca da Guinness’e gişe hasılatından %2.5 pay vermiş. Takdir edersiniz ki DEV kârlı bir anlaşma bu.

Ama esas röportajımız, 1980’de, Today Show’a verilmiş. Empire’ın hemen ardından, Mark Hamill ve Harrison Ford konuşuyorlar. Birincisi, röportajın ikinci kısmında -en azından o zamanlar- Ford’un gerçekten de şimdiki huysuz hâlinin aksine Star Wars’ı gönülden sevdiğini görebiliyoruz. Efektler falan aklını başından uçurmuş Ford’un. Ama en ilginci, ilk kısımda. Orada röportajı yapan muhabir “Ya nedir, bir prequel falan diyorlar ama?” diyor; Mark Hamill de baya anlatmaya başlıyor, “Alec Guinness’in karakterinin gençliği, Vader nasıl güce geldi, onları göreceğiz” diye. Söyleyiş şeklinden anladığımız kadarıyla da bu planı ilk filmden itibaren biliyormuş gibi bir havası var. Taa o zamandan bunlardan söz ediyor olması, baya ilginç. Bakın bakalım, bir de siz izleyin!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.