Spider-Man’in MCU’daki yolculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz? Evrende, 2016 yılında vizyona giren Civil War ile ilk kez gözüken karakter, o zamandan bu yana ikisi solo, ikisi ekip maceraları olmak üzere tam dört filmde daha karşımıza çıktı. Kimileri karakterin teknolojiye ve Iron Man’e fazla bağlı olmasından ve bir türlü kendi ayakları üzerinde duramamasından şikayetçi olurken, kimileri de karakteri canlandıran Tom Holland ile beraber şu ana kadarki en iyi Spider-Man’i gördüğümüzü düşünüyor. Peki, ben hangi noktadayım? Açıkçası MCU Spider-Man’ine bayıldığımı söyleyemeyeceğim, Homecoming dışındaki tüm filmlerde beğendim karakteri bazı sinir bozucu noktalar dışında ama kendisine ‘’Iron Boy Jr.’’ diyenlere de pek itiraz edemiyorum.

Bugün ise ortaya çıkan Funko Poplar ile karakter şimdiden yeni bir lakap kazandı bu versiyondan haz etmeyenlerden: ‘’Strange Jr.’’. Neden mi peki? Onu da görsele baktıktan sonra açıklayayım sizlere.

Görseli görüyorsunuz,  Spider-Man yine –kesinlikle oyuncak sattırma amacıyla olmayan bir şekildeyeni yeni kostümler giyecek. Bunlardan birine ‘’Integrated Suit’’ denilmiş ki bizim asıl odaklanacağımız da o. Diğer kostüm ise Far From Home’da da birebir olmasa da benzerini gördüğümüz bir çeşit gizlilik kostümüne benziyor, oradakinden daha iyi duruyor bu kesin. Ayrıca dikkat ederseniz parmaklardan başlayıp bileklere kadar devam eden ve bilgisayar devrelerine benzeyen motifler var, bakalım ne çıkacak oradan. Şimdi dönelim Integrated Suit’e, adından da anlaşılabileceği gibi –integrate Türkçe’de birleştirmek demek– bu yeni kostüm Spidey’nin ilk kez Homecoming sonunda gördüğümüz  Iron Spider kostümü ile Far From Home’da Tony Stark’ın uçağından tasarladığı Upgraded Suit’i birleştirmiş olduğu, yeni bir kostüm. İnternette bu konu için ‘’Peter’ın bu tür bilimsel ve teknik işleri yapmış olması hiç yoktan iyidir’’, diyenleri gördüm ki hak veriyorum, inşallah filmde öyle olur cidden ‘’Tony’nin en son hediyesi’’ gibi bir şeye bağlanmadan.

Bu kostümdeki asıl önemli nokta ve yukarıda bahsettiğim lakabın oluşumuna vesile olan şey, sizin de resimde görebileceğiniz ve Doctor Strange’in büyü yaparken kullandığı şekilleri fazlasıyla andıran yuvarlak biçimdeki hologramlar(?). Spidey’nin hem göğsündeki amblemin üstünde hem de ağ atıcılarının üstünde görüyoruz bu şekli. Bunun Strange tarafından Spidey’ye verilmiş ve ikilinin multiverse boyunca yapacakları yolculukta karaktere yardımcı olacak bir ekstra özellik olduğunu düşünmek hiç de uzak gelmiyor. Tabii görselde bahsetmediğimiz başka bir ilginç karakter görünümü daha var ki o da elindeki kar küreğiyle endam eden Stephen Strange. Acaba karakterin multiverse‘teki versiyonlarından biri mi olacak bu da? Kim bilir?

Ne derseniz deyin ve bana ister katılın ister katılmayın, No Way Home son yıllardaki en büyük sinema olaylarından biri olacak. Nasıl mı? Eğer bütün söylentiler gerçekleşir de sinema perdesinde gördüğümüz üç farklı Spider-Man de bir araya gelip multiverse‘ten oluşmuş Sinister Six ile kapışırsa çıldıracağız! Fakat eğer film bütün söylentilere rağmen mütevazı ve bireysel bir adını temize çıkarma hikâyesi anlatırsa da devasa hayal kırıklığına uğrayacağız. O zaman neden Jaime Foxx’un Electro’su dönüyor? Neden Alfred Molina, ‘’Spider-Man 2’de son kaldığım yerden devam edecek karakter’’ diyor? Neden Andrew Garfield ‘’Filmde var mısın?’’ sorusuna bir türlü net bir ‘’Hayır yokum’’ demeyip sürekli lafı dolandırıyor ‘’Beni aramadılar’’ şeklinde?

Peki siz ne istiyorsunuz? Mütevazı bir Spider-Man hikayesi mi, yoksa bahsettiğim devasa macerayı mı? Görüşlerinizi belirtin, kostümler hakkında ne düşündüğünüzü de söyleyin hatta, hazır elinizi klavyeye götürmüşken.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.