Son yıllarda oyun dünyasında hatta genel olarak eğlence sektöründe süre gelen bir remake veya remastered akımı olduğunun farkındayız sanırım. Sürekli olarak filmlerin, çizgi dizilerin ve oyunların yeniden yapımlarına tanık oluyoruz ve bu yeniden yapımlar bizi her zaman mutlu etmiyor. İşte bu yazıda çıkışlarıyla bizi mutlu eden yeniden yapımları yani remake oyunları anacağız. Buyursunlar!

Mafia Definitive Edition

Mafia gibi özel bir oyun serisinin belki de en özel oyununun yeniden elden geçirilmesi fikri bile bazıları için başlı başına heyecan verici, biliyorum. Çünkü bu seriyi çok seven biri olarak beni de heyecanlandırıyor. İşte bu fikir geçtiğimiz yıl gerçek oldu ve ilk Mafia oyunu için bir remake yapıldı. Bakın remake diyorum, yani sadece grafiklerin yeni nesil için elden geçirilmesi değil. Oyunu, sunduğu genel deneyim açısından da yeni nesle göre geliştirmek. İşte Mafia Definitive Edition da bunu layığıyla yapabilmiş bir oyundu. Grafiklerdeki taze görünüm, oynanışın eski hantallığından alınıp daha modernize edilmesi ve hikayenin daha etkili anlatımı sayesinde bırakın eski Mafia severleri; seriyi hiç bilmeyen yeni oyuncuların bile beğenisini kazanmayı başarmış bir yapımdı. Müzikleri de şahaneydi, söylemeden geçemeyeceğim.

Ratchet & Clank

Şimdilerde serinin yeni bir devam oyunu çıkmışken, biraz da önceki oyunu analım. 2016 yılında çıkan remake, aslında PlayStation 2 döneminde çıkan Ratchet & Clank oyununun bir yeniden yapımı. Hem de çok güzel bir yeniden yapımı. Modern üç boyutlu platform ve aksiyon macera türündeki oyunların en rafine örneklerinden biri olsa gerek. Bugün dahi açıp baksanız başarılı grafiklere, akıcı bir oyun ve oynanış dinamiğine sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Her biri yeniden düzenlenmiş bölüm tasarımları, daha kaliteli sinematikler ve daha modern bir oynanış kazandırılarak Ratchet & Clank yeni bir oyun olmayı başardı. Öyle ki bu başarı sayesinde seriye bir devam oyunu yapıldı ve o da bu remake gibi oldukça iyi eleştiriler aldı.

Resident Evil 2 Remake

Korku oyunlarıyla ve Resident Evil ile çok aram olmasa da -çünkü korku türünde herhangi bir içerik tüketemiyorum, korkuyorum- 2019 yılında çıkmış olan Resident Evil 2 Remake, benim oldukça ilgimi çeken bir yapım olmuştu. 1998 yılında çıkan Resident Evil 2’nin hem grafikleriyle hem de oyun tasarımıyla elden geçirilen ve yenilenerek oyunculara sunulan remake yapımı, çıkışıyla hem hayranları hem de yeni oyuncuları büyülemeyi başardı. Dediğim gibi, korku oyunlarıyla aram yok ama Resident Evil 2 Remake’i oynadığım zaman çok dolu dolu bir oyun oynuyormuşum gibi hissettim. Sade ama etkili oynanışı, gayet başarılı grafikleri, bir mermiyi kullanmadan önce iki kere hatta üç kere düşünmeniz ve dolayısıyla kendiliğinden doğan harika mücadele ortamı; Resident Evil 2 Remake’in ne kadar başarılı bir yapım olduğunu özetlemeye yeter.

Black Mesa

Evet, Black Mesa tam olarak resmi bir Half-Life remake yapımı sayılmaz ama sizce de dünyanın böyle bir yeniden yapıma ihtiyacı yok muydu? Çünkü Half-Life kadar iyi olan bir şey varsa o da Half-Life 2’dir ve Half-Life 2 gibi görünen Half-Life 1’den daha iyi bir şey yoktur. Biraz tekerleme gibi oldu ama daha açık özetleyemezdim galiba. Yani, Half-Life 2 tazeliğinde bir Half-Life oynamayı kim istemez değil mi? Daha kaliteli kaplamalar, daha kaliteli ışıklandırma ve Source oyun motoru sayesinde kavuştuğumuz daha iyi fizik motorunun yanı sıra hikayede de daha açıklayıcı dokunuşlar yapıldığını unutmayalım. Üstelik bütün bunlar resmi bir remake bile değil, Half-Life hayranları tarafından yapılmış üçüncü parti bir oyun!

Final Fantasy VII Remake

Aradan geçen onca yıldan sonra yepyeni hâiyle hem daha önce oynamış olanların hem de hiç oynamamış yeni oyuncuların dikkatini çekebilecek bir yapım olmayı başarabilmiş bir remake oldu Final Fantasy VII Remake. Orijinal oyunla yan yana getirmenize gerek bile yok çünkü aralarında dile kolay, yirmi üç yıl var. Onun yerine Final Fantasy VII Remake’in kendi başına sunduğu inanılmaz akıcı oynanış ve harikulade atmosfere dikkatinizi çekmem daha doğru olur. Çünkü Final Fantasy şimdiye kadar hiç deneyimlemediğim ve uzak kaldığım bir seri iken, Final Fantasy VII Remake bana “böyle güzel oyunlar da varmış niye söylemiyorsunuz?” dedirtti. Siz düşünün oyunun ne kadar ilgimi çektiğini.

Demon’s Souls

Bu oyun sırf çıkışından önce ve sonra insanlarda oluşan heyecan için bile bu listeye girmeye hak kazandı, kabul edelim. Fragmanını izlediğimiz günü bir hatırlayalım, nasıl da coşulmuş ve büyük bir beklentiye girilmişti. 2009 yılında çıkan ve sevilen Dark Souls serisinin ilk oyunu diyebileceğimiz Demon’s Souls oyununun PlayStation 5’e özel olarak çıkış yapan remake yapımı. Bu cümle kendi başına bile pek çok Dark Souls hayranını heyecanlandırmaya yetiyor, biliyorum. Geçtiğimiz yıl oyun çıkışını yapınca da çok iyi notlar aldı, hayranlar tarafından oldukça beğenildi ve geliştirici From Software’in, eski Demon’s Souls’u alıp adeta baştan inşa ederek yeni nesil bir oyun haline getirmesi takdir topladı. Hatta pek çok kişi için Demon’s Souls, yeni neslin şu an için ‘yeni nesil gibi görünen tek oyunu’ desek, yanlış olmaz.

Shadow of the Colossus

PlayStation 2 dönemine damgasını vurmuş oyunlardan biri olan Shadow of the Colossus’un 2018 yılındaki yeniden yapımı ama nasıl bir yeniden yapım öyle? Zaten epik olan bir maceranın harika grafikle ve ışıklandırma, daha rahat kontroller ve daha etkili dünya ve düşman tasarımıyla katlanarak iyice epikleşmesinin bir ürünü adeta. Atınızla geniş ormanların içinde dolaşmak mı dersiniz, kameranın sizden uzaklaştığı zaman dünyanın ne kadar çekici görünmesi mi dersiniz ya da bir düşmanla mücadele etmenin verdiği keyif mi dersiniz bilemem. Tek bildiğim, Shadow of the Colossus remake yapımının aslında oldukça sade bir oyun tasarımı sunmasının yanında size yaşattığı unutulmaz saatlerdir. Hele ki bir düşmanın tepesine çıktığınızda gördüğünüz ve yaşadığınız o destansı deneyim…

Son yıllarda bir sosyal medya akımı gibi patır patır dökülen remake oyunlardan en başarılı olan birkaç örneğini sizler için listeledik. Elbette remake denince akıllara gelen başka başarılı yapımlar da vardır. Sizin de “işte remake dediğin böyle olur!” dediğiniz oyunlar varsa bizimle paylaşmayı unutmayın!

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

1 Comment

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.