Sizi tutsam, bundan üç sene önce karşıma alsam. “Hah şimdi bir Avengers çıktı ya? Bir sürü rekor kırdı, bir milyar barajını fütursuzca geçti ya? 1.5 milyar dolar hasılat yaptı ya? Tamam.” Desem, sonra eklesem, “Bir de bu Fast & Furious serisi var ya arabalı? Bildin mi? Hah. Bundan üç sene sonra hem Avengers 2 çıkacak, hem de on senedir beklediğimiz yeni Star Wars filmi. Bunlarla o sene gişede Furious 7 yarışacak. Hatta belki de, birini geçebilir de…” diye sonlandırsam tiradımı. Ne derdiniz? Gülerdiniz değil mi?

Ama bu gerçek. Furious 7, geçtiğimiz günlerde resmen uluslararası gişe hasılatında 1 Milyar Dolar barajını geçti. Üstelik bunu yaylanarak yapmadı. An itibariyle 1 Milyar Dolar barajını en hızlı geçen film titrine sahip Furious 7. Daha önceki rekor Avatar, Avengers ve Deathly Hallows arasında paylaşılıyordu ve on dokuz gündü. Furious 7 ise sadece 17 günde 1 milyar dolarlık gişe hasılatını geçmiş oldu.

Furious-7

Peki bunu nasıl başardı film? Ben size hemen cevabını vereyim. Film Amerika’da toplamda %37’si Hispanik, %25’i beyaz, %24’ü siyahi, %10’u Asyalı bir demografik tarafından izlendi. Kadın erkek oranları %49’a %51’di. Bunun sebebi de çok basit, kadroda bu grupların hepsi, stereotipleştirilmeden, oturaklı bir şekilde temsil ediliyor. Michelle Rodriguez, Jordana Brewster, Nathalie Emmanuel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Vin Diesel, Jason Statham, Ludacris… Kadro United Colors of Benetton gibi olunca, geleni de öyle oluyor!

Evet, bunlar Amerika rakamları farkındayım. Evet, Paul Walker’ın ölümünün de Furious 7’nin bu rakamlara ulaşmasında çok önemi var. Ama neticesinde bu filmin herkese hitap ettiği gerçeğini ve bunun uluslararası seyirci için de önemli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çağımızın tek gerçek beynelmilel filmi Furious 7, bu yüzden Afrikalısı da seviyor, Asyalısı da, İngiliz’i de, İspanyol’u da. O yüzden bana soracak olursanız, helal-i hoş olsun bu milyar dolar kendisine!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

8 Comments

 1. hızlı v öfkeli sonuna kadar hakediyor gişedeki başarısını ama 2 hafta sonra avengers age of ultron çıkınca bence hızlı ve öfkelinin kırdığı rekorlar hiç bir şey olucak

  • Onur Ayanoğlu Reply

   Star Wars gerçekten iyi gelirse 3 milyar doları bile bulabilir adamların ilk filmi bile 70 lerde dünya genelinde 900 milyon doları bulmuş çok şaşırtıcı olmaz. Ayrıca önerim önceki filmleri izle ve 7. filme hazır ol sonra pişman olabilirsin 🙂

 2. Enki Bircan Reply

  Şu filmi insanların sevmesinin tek nedeni, arabalar+silahlar. Yahu, bu kadar mı mainstream insanların dünyasındayız?

 3. Barış Can Saç Reply

  Bu hasılat olayını hiç anlamam.Çok saçma bir istatistik. Yahu enflasyon diye bir şey var. Bilet fiyatları sürekli artıyor. Bundan sonra sürekli 1 milyarı geçcek filmler. Gerçekten karşılaştırma yapmak isteniyorsa bilet fiyatlarından arındırıp sadece satılan bilet adedi baz alınmalı.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.