Baştan belirteyim: Bu analiz diziden ve kitaptan spoiler içermektedir. Okumaya başlamadan bunu bilin ona göre devam edin lütfen. Ayrıca bolca kitapla karşılaştırma yapacağım, kitabı okumuş biri olarak “neler olabilirdi” görece bildiğim için yer yer bu diziye bakış açıma yansıyabiliyor. İkisinin farklı mecralar olduğunun bilincindeyim ama ilk sezon kitaba neredeyse %100 sadık olabildiklerini düşününce, bu açıdan bakmanın normal olduğunu düşünüyorum. (Bu arada kitabı okuyalı baya bir zaman olduğu için yanlış ya da eksik hatırladığım yerler olabilir, onlar için de şimdiden özür diliyorum.)

Hemen sezonla ilgili genel bir değerlendirme ile başlayayım. Daha önce pek çok yerde belirtmiştim, bu sezonu temel alan kitapların temposuz olmasından dolayı dizinin de önceki sezonların altında olacağını tahmin etmiştim ki sezon başında bunun zorluğunu yaşadıklarını gördük. Son üç bölüm (sezon finalini beğenmeyenler olabilir ama ben ortalamanın üstünde buldum) çıkışını dikkate alsak bile genele vurduğumuzda diğer sezonlardan daha vasat bir sezonu geride bıraktığımızı düşünüyorum.

Bu sezonun en önemli özelliği artık kitabın limitlerine de gelinmiş olmasından dolayı artık bağımsız hareket edebileceklerini açıklamalarıydı sanırım. Bu kimileri için “Oh be, artık kitabı okumuşlardan spoiler yemekten kurtulacağız” nidalarıyla karşılansa da, benim de dahil olduğum bir kesim bu karara temkinli hatta memnuniyetsiz yaklaşmıştı. Peki, bu sezon kitaptan çok ayrıldı mı? Bazı istisnalar dışında yine de kitabın belirlediği çerçevenin dışına çıkmadıklarını söyleyebiliriz. Akgezenlerle yabanılların savaşı ve Dany ile Tyrion’ın tanışması gibi özgün yazdıkları kısımlarda da başarı sağladıklarını düşünüyorum. Ama bence bu sezonun esas sıkıntısı kitabı diziye uyarlarken yaptıkları kesintiler ve hikaye değişikliklerindeydi. Neleri kastettiğimi kısaca anlatmaya çalışayım.

got5-1

En önemli olaydan başlayalım, Sansa-Ramsey evliliği. Şimdi normalde kitapta Sansa Serçeparmak’la mutlu mesut hayatına devam ediyor. Dizide kendisinin başına gelenler (Serçeparmak bağlantısı dışında) ana olarak Sansa’nın çocukluk arkadaşı Jeyne Poole’un başından geçenler aslında. Şiddetin, cinselliğin bolca yaşandığı bu dizide bir karaktere daha tecavüz oldu diye büyük olay olmasını anlamamakla birlikte, dizinin Sansa’ya bu hikayeyi vererek hata yaptığını düşünüyorum.

Sansa hep ezilen, dövülen bir karakter olmasına rağmen hep bir şekilde temiz kalmış, alıklığına rağmen içinde iyilik olduğu için bir şekilde sempatik yaklaştığımız, sürekli ezilmesi dolayısıyla “Şu kız da bir rahat etse” dediğimiz bir karakterdi. Ama ilgili bölümde o son sahneyi gördüğüm zaman ciddi ciddi sinirlendim ve “Daha da izlemem” dediğim bir ruh haline büründüm. Tabii izlemeye devam ettim sonuçta ama diziyle ilgili bir negatifliğin üzerimde kaldığını itiraf etmeliyim. IGN’deki tartışmada dizinin izlenmek için fazla depresif hale geldiğini söylemişlerdi, nispeten bu görüşe katılıyorum. Evet dizi popülerliğini önce bir karakteri sevdirip sonra öldürmesiyle kazanmasına rağmen bunun ucunun biraz kaçtığını düşünüyorum. Ayrıca süper bir taht oyuncusu olarak gördüğümüz Serçeparmak’ın sevdiğini düşündüğümüz kızı saçma şekilde kullanmasıyla kişiliğini, böylesi bir yavan hareketle de zekasını sorgulamamıza sebep olmaları da cabası.

got5-2

Bir diğer yereceğim nokta da Cersei’in hikayesi. Bu noktada farklı fikirlere tümüyle saygılıyım, çünkü başta belirttiğim kitapla dizinin farklı mecralar olmasından da kaynaklanan bir sıkıntı. Sıkıntım Cersei’in hapse düşmeden önce iyice paranoyak olduğu, pek çok hata yaptığı ve gerçekten nefret edilesi bir hale geldiği hissiyatını yeterince verememeleri. Kitapta bu konu çok daha detaylı ve çok daha alengirli bir şekilde verilmişti. Kendisi cinselliğini çıkarları için farklı karakterler üzerinde kullanmış, Margaery’yi çeşitli oyunlarla suçlu duruma düşürmüş, yönetim kademesinde pek çok hareket yaparak dostlarını kaybetmiş vs. vs. Dolayısıyla Cersei yakalandığında içinizde bir kendisine karşı inanılmaz bir nefret dolmuştu. Burada onu yeterli verdiklerini düşünmüyorum.

Dorne’da geçen hikayelerle ilgili ise “yetersiz” en doğru kelime olacaktır sanırım. Jaime ve Bronn’u hikayenin bu kısmına ekleyerek renklendirilmeye çalışsa yeterli olmadı bence. Kum Yılanları sadece renkli karakterler olmaktan öteye gidemediler. Normalde Elia Martell’in hikayesi de Ellaria Sand’e verilmiş durumda ama normalde çok daha fazla entrikalar (ve karakterler) içeren hikaye kesilerek, kısaltılarak, değiştirilerek kitaptaki etkisinin çok daha altında bir hale gelmiş. Jaime ve Bronn gibi keyifli bir ikiliyi de yeterince kullanmadıkları görüşündeyim.

got5-3

Stannis bu sezona kızını yakarak damga vurdu. Bu da pek çok tartışmaya yol açtı tabii ama açıkçası beni (niyeyse) çok şoke eden bir gelişme değildi. Asıl gelişme kendisinin savaşı kaybetmiş olmasaydı. Kitaba spoiler olur mu bilmiyorum ama bu kadar hızlı bir şekilde nefret kazandırılıp cezalandırılmasını (ölüp ölmediği kesin değil diye böyle bir yaklaşım benimsedim) çok acemice buldum. Melisandre dizide orijinalliği sebebiyle en sevdiğim karakterlerden biri, bu sezon yeterince üzerinde durulmadığını ve yanlış yerlerde kullanıldığını düşünüyorum. Özellikle Jon’la olan ilişkileri kitapta beni cezbetmişti, burada biraz kısa kaldı diye düşünüyorum.

Jon demişken (Hepimizin başı sağ olsun) Duvar’ın hikayeleri her sezon olduğu gibi bu sezon da hem aksiyon hem de senaryo olarak bizleri fazlasıyla tatmin etti. Sam’e kitapta gıcık oluyorum ama dizide daha iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Sekizinci bölümdeki Yabanıllarla savaş ise tartışmasız sezonun en başarılı sahnelerinden biri olarak yerini aldı. Bence kitaptan ayrılırken Akyürüyenler’e ağırlık vermeleri daha uygun olur, çünkü iki sezondur –Geçen sezon Night’s King’in (şu ölüleri ayağa kaldıran adam) çocuğu Akgezene dönüştürmesi gibi- hikayenin o kısmına bir şeyler eklediklerinde daha başarılı sonuçlar ortaya çıkıyor. –Bu arada Jon’la ilgili GRRM’e bu konu sorulduğunda “Yani siz Jon’un öldüğünü varsayıyorsunuz” demişti zamanında. Kit Harrington’da “Evet yokum artık” demiş. Çıkmamış candan (Bazen çıkmış olsa da) umut kesilmez, hayırlısı.-

Arya’nın hikayesi yine dizinin iyi yanları arasında yer alıyordu. Özellikle Jaqen H’ghar’ı burada kullanmaları çok yerinde olmuş. Hele o yüzlerin olduğu yer falan çok başarılıydı.

got5-4

Dany’nin hikayesi Tyrion’la karşılaşma sahneleri dışında kötü değildi ama çok iyi de diyemiyorum. O temposuzluğun için de Barristan’ı kaybettik büyük ihtimalle kadroda daralmaya gidilmesi ve Jorah’a konu yaratılması adına. O ölümü de fazla göstere göstere buldum. Normalde mesafeli Barristan birden babacan tavırlar takındı, iki dakika sonra da öldü. Pek olmadı yani. Ayrıca şehirdeki kaosu yeterince hissettiremediklerini düşünsem de sonucunda ejderhalarla birinin yakılması güzeldi. Evlilik falan da o yüzden bana biraz anlamsız geldi.

Dany-Tyrion buluşması (kısa da sürmüş olsa) şu ana kadar dizinin yaptığı en başarılı değişiklikti. Hem Tyrion’un kitaptaki uzun ve gereksiz süreçlerini kesmiş olmaları sebebiyle, hem de Dany’nin hikayesine farklı pencereler açma açısından güzel olabilir. Peter Dinklage’le ilgili tek söyleyebileceğim normalde kitaptaki karakterler (Kitabın doğası gereği) daha başarılı ama bunun en önemli istisnası Tyrion. Severek izliyoruz. Dany ise hala yeterli karakter gelişimini gösteremedi diye düşünüyorum. İnşallah Ejderha moduna girince biraz daha kendine güveni gelir.

Sonuç olarak son üç bölüm toparlansa da diğer sezonlara kıyasla daha zayıf bir sezon olduğunu düşünüyorum. Söylediğim gibi bu beklediğim bir şeydi ama ilginç bir şekilde beklediğim sebeplerden değil, farklı sebeplerden dolayı sınıfta kaldı. Artık kitaplardaki hikayeleri hemen hemen bitirdiklerini düşünürsek önümüzdeki sezon yazarların yeteneklerini daha fazla  görme fırsatı bulacağız. Bunun iyi mi kötü mü olacağını ancak o zaman göreceğiz.

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

20 Comments

 1. 1.sansa ile reek(theon greyjoy) okadar yuksek bir herden atladi ki olmesi gerekiyor bence ama onceden theon birsey yaptısa o yere samanlara bir sey gibi olmemis olabilir 2.arya gozler filan kaydi allah carpti diyecem ama yuzsuz tanarılar yaptı herda anyone olcak 3.cersie intikami alacak ama o hayvansi dağmi ne artik o katliam yapar 4.jamie tam mutlu oldu derken kizida gitti ama belki gitmez cunku o prens mi neydi iste o belki birsey yapar yada belki bronn tercumesi ile bir iksir filan vardi yaninda yada öldü iste ya gitti kiz 5.staniss incelmede dendigi gibi ölmemiz olabilir pot engelmisti o onemli yapma lazim olur 6.bir o dany etrafinda atlilar filan 1sezonda dir nasıl bir mantigi olcak merak ediyorum 7.vays ile trion o iki muthis 6 sezonu onlar için beklecem bir baska kitada artik neyse game of thrones olcak gibi 8.ve jon snow o sahne yok mu o bicaklar hancerler sanki bana saplandi ama geri gelecek yani o cadi ismini unnut neyse yapsın yoksa izlemem diziyi izlemem 9. la bir bran vardi birde onun gücük kardesi 4 sezonda yabani ile bir yere gitti ama nerye yani starklar daha ölmedi sadece sansa arya bran bir rob giti birde baba 😀 bonus: tazi ölmedi kalpizde bakin geri gelecek daha yazadim ama konu uzun

 2. alp demirkabız Reply

  kitap-film eleştirilerini hep duyduğumda aklıma jodorowsky nin benzetmesi geliyo. dune ile alakası olmayan bir senaryo yazdığı için eleştirilince şöyle cevap vermiş kendi üslubuyla : https://www.youtube.com/watch?v=BKjpH2qO8XY bu da bir bakış açısı 😀

 3. Bir sonraki sezon merkez Greyjoy lar olacak muhtemelen. Onun haricinde biz kitap okuyanlar artık diziden spoiler yiyeceğiz.
  Jon mevzusu çok sakat çünkü bildiğim kadarı ile yapımcılar bu sezon kitapta yaşarken dizide ana karakterlerden birini öldüreceklerini söylediler. Stannis olsa bu çok bariz olurdu ve süpriz olmazdı kitapta da sallantıda neticede. Jon u öldürüp herkesi göt etmiş olma ihtimali yüksek senaristlerin. Hoş Martin de aynını kitapta yapmış olabilir.(düşük ihtimal). Fakat bir noktada insan düşünüyor Jon ölecek olsa Malisandre yi neden geri döndürdüler? Ayrıca onca yabanıl isyan eder eğer o ölürse. Ortada nöbet filan kalmaz.
  Tahminimce Malisandre jon’u diriltecek. Jon surdan ayrılıp kuzeyi toplamak için yola çıkacak. Yolda Sansa ve Theon ile karşılacak kardeşlerinin yaşadığını öğrenecek ve Davos u onları bulması için görevlendirecek diye tahmin ediyorum…

  • Ruşen Akman Reply

   Zaten ortada nöbet falan kalmayacak tahminimce, Jon’dan sonra mantık olarak Kargalar Yabanılların üzerine yürüyeceklerdir. Öyle birşey olduğunda en azından Wun Wun bile baya bi karga gömer diye tahmi ediyorum. Ayrıca Davos ve Melisandre faktörü var, ne yapacakları hiç belli değil. Sansa ve Theon oradan nereye kaçabilir bilmiyorum, arzu ederim ki Brienne ile birleşip Greyjoy’lardan yardım istemeye gitsinler. Fakat mantık olarak Sansa’nın Jon’un Lord Kumandan olduğunu bildiği için Duvar’a gideceğini sanıyorum.

   • Bir sonraki sezonu açıklamışsın zaten 🙂 Sonraki sezonda ak gezenlerle savaşılır ve final yapılır tahminen.

 4. Batuhan Kaymaz Reply

  Bir sonraki sezondan itibaren Brandon Stark ve Surun ötesi ağırlıklı olacak yani jon’un 6.sezonda olmaması çok tuhaf gelmiyor bana.. martinin şu seride öldüreceği son karakterdir Jon Snow bana göre ayrıca artık kitap okuyucuları olarak diziden spoiler yiyeceğiz ( en azından senaristlerin martin ile ortak çalıştığını varsayarak söylüyorum ) Stannis in sonu ( öldümü belli değil gerçi ) çok erken oldu gibi geliyor bana Aegon Targaryeninde gösterilmemesi ister istemez bu 2 sezonda tüm olayları nasıl sığdırıp toparlayacaklarını düşündürtmüyor değil..

  • EmiliaStormborn Reply

   Dizi ile kitap ayrıldı Martin sadece danışmanlık yapıyor diziye direkt etkisi yok senaryoya. Sadece dizi ile kitapın sonu ortak olacak, dizide her şey olabilir artık 🙂

   • Ruşen Akman Reply

    Ölür kalır diye daha önceden hikayedeki kritik noktaları ve finalde neler göreceğimizi anlatmış zaten GRRM. Önümüzdeki sezon hele hiç karışmayacağını, kitaba yoğunlaşacağını söylemiş 😉 Önce alternatif versiyonunu izleyeceğiz sonra gerçeği gelecek, ben ikisinden de zevk alacağımı tahmin ediyorum..

    • Her sezon bir bölüm yazıyor GRRM. Ama ana kararlar hep biri yakışıklı diğeri sempatik prodüktörler (isimlerine bakmaya üşendim şimdi 🙂 ) tarafından veriliyor.

  • Aegon un hiç ortaya çıkmama ihtimali de var. Bir sonraki sezon Dany westeros a gelirse Doran onu destekler ve Aegon a hiç gerek kalmaz. Zaten Varys i de Aeogon yokmuş gibi işlediler.

 5. Elia Martell değil o, Arianne Martell olacak 😀 Elia Rhaegar’ın karısı olan 😀

 6. Ruşen Akman Reply

  Melisandre Jon’u diriltecek diyenlere katılmakla birlikte şu buz ejderhasını uyandırma numarasına altına odunları döşeyip ateşe de verebilir. Veya hiçbirşey yapmadan yakmalarını da izleyebilir çünkü Ak Yürüyen’e dönüşmesin diye yakıyorlar herkesi. Alevler yükselir, “ve şimdi nöbeti sonlanıyor” lafını söyler söylemez bişeyler olur ama ne olur tahmin edemiyorum 🙂 Shireen’in yakılması sonrası Rhllor belli ki Stannis’e yardım etmedi. Peki daha önce kurbanlara karşılık veren Rhllor neden Stannis’i görmezden geldi? Bence alevlerde Jon’un öldürüleceğini gören Melisandre Shireen’in hayatına karşılık Jon’u canlandırmak için herşeyi planlamış olabilir. Önümüzdeki sezon ile ilgili yorumlara geçecek olursam sanırım ya tamamen farklı olaylar işleyip aynı sonuca varacaklar ya da bir sezon daha kitapta daha önce kullanılmayan önemli karakterlerin hikayelerini anlatma yoluna gidecekler. GRRM kitaplarda bunu yapmıştı. Yani Jon Snow’a ne olduğunu görmek yerine Lady Stoneheart (Catelyn Stark), Benjen Stark, Euron Greyjoy, Victarion Greyjoy, Young Gryff (Aegon Targaryen) gibi karakterlerin hikayelerini görebiliriz. Zaten hepsi birbiriyle bağlantılı olduğu için sıkıcı bir iş çıkacağını da sanmam 😉 Şahsen kitap okuru olarak gelinen noktaya memnunum. En büyük eleştireceğim şeyler sırası ile Kum Yılanları’nın içine ettiler, hele finalde yaptıkları ile işe yaramaz karakterler olarak kaldılar, idam edilirlerse sevinirim. Jaime’nin aydınlık tarafa yolculuğu eksik kaldı, Cercei’nin karanlık tarafa geçişi de eksik kaldı. Tamamen çıldırmasını bekliyordum. Jon Snow’un sahnesi biraz daha dramatik, vurucu çekilebilirdi. Arya ile Sam’in karşılaşmasını Trant’e tercih ederdim. Fakat genel anlamda uyarlandıkları kitaplara göre iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim.

 7. Sıla Kenar Reply

  Brandon stark a verilen büyük sözü unutmamak lazım. 4. sezon finalinde brandon a uçma sözü verildi. Umarım brandon ejderhalarimizi bir güzel yönetir ve sonunda starklar tahtın sahibi olur. Tabi bu düşünce oldukça uzun vadeli ancak beni rahatlatan en güzel düşünce bu 😀

  • Ahmet Kamil Keleş Reply

   Uçmaktan kast ettiği şey, warg olup ağaçlardan bile etrafı görebilmek olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.