Kitapları okuyanlar az çok yol haritasını biliyorlar. Kitabı okuyan arkadaşlarının eline koz verme gafletine düşüp spoiler kurbanı olmuş dizi izleyicileri de büyük virajların farkındalar. Fakat bir şekilde kendini dev sürprizlerden bihaber tutmayı başarabilenler için şu bir sene azap gibi geçti resmen. Geçen sezonun sonunda taşlar yerinden öyle büyük bir şiddetle oynamıştı ki, hani bütün kadroyu dağıtıp yeni adamlar getiriyoruz deseler, “e bu denli büyük karakter değişimlerine doğaldır” der geçerdik.

Game of Thrones 5 Sezon Fragman 1

O yüzden belki de diğer tüm sezonların aksine Game of Thrones’un beşinci sezon fragmanı delicesine bir merakla bekleniyordu. Tyrion mühürü basıp King’s Landing’i terk etmişti, Arya en sonunda “tüküreyim Westeros’unuza” deyip Essos’a geçmişti, Sansa çocukluğunu ve masumiyetini bırakmış, Jon Snow da Kuzey’de yeni yeni bir şeyler biliyor olmaya başlamıştı. Durumlar ne olacak, bu karakterler nereye gidecek bilmiyoruz ama bu fragman sonrasında en azından biraz daha fikrimiz var.

Şimdi önce şöyle bir malumat paylaşmak gerek, Benioff ve Weiss serinin sonunu biliyorlar. Bu resmen açıklandı. George R. R. Martin seri bitmeden kendisine bir şey olursa diye dizinin patronlarına finalde tahta kimin oturacağını açıkladı. Hatta aradaki birkaç büyük olayı da anlattı ki, geçen sezon bu yüzden ilk defa kitaplarda olmayıp dizide olan önemli gelişmeler gördük. O yüzden, bu fragmanda yapılan bir vurgu çok önemli.

Game of Thrones 5 Sezon Fragman 2

Varys’in sonlara doğru bir konuşması var. Derin analizini yapmaya gerek yok. Tyrion’la olan diyaloglarında sevgili hadım kel arkadaşımız sürgün Lannister’a “tahta çıkacak birini seç oradan yürüyelim” diyor. Tyrion’ın cevabında erkek zamiri kullanmasına istinaden “erkek demedim zaten” gibi bir cevap çakıyor oraya. Fragmanın bunun üzerine bangır bangır gösterdiği kişi Daenerys elbette, ama akıllara Arya da gelmiyor değil. Velhasıl anlayacağınız, fragman elini hiç korkak alıştırmadan, tokadı çarpıyor suratımıza. Kendisini şuraya iliştiriyoruz, izleyin, izlettirin. Buyurun!

https://www.youtube.com/watch?v=ZDb4sJVK2wU

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

9 Comments

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   nein. ilk iki kitabı okudum, sonraki kitaplardan fütursuzca spoiler yiyince debelenmeyi denedim ama olmadı geeklord 🙂

   • Büyük kayıp ama spoiler yiyince aynı tadı olmaz tabi

 1. serinin finali hakkında birbirinden sağlam birçok teori mevcut arya’nın tahta çıkacağını sanmıyorum. Ben tahta sansa ve bahsi geçen o “him” (spoiler olmasın diye isim vermedim kitabı okuyanlar biliyordur kim olduğunu) ikilisinin geçiceğini düşünüyorum.

 2. Kitapları okuyan adamın kanına çok dokunacak bir şey var bu fragmanda. Bekleyelim görelim umarım serinin o kıymetli kısmını tıraşlayıp hevesimizi kursağımızda bırakmazlar.

 3. Tutku Tuzlu Reply

  Açıkçası bu sezonu içeren kitapların (okuyanlar anladı 😉 ) diğerlerine göre daha temposuz ve kısmen de (dilim tam varmıyor ama) sıkıcı olduğunu düşünüyorum. Ama hem bazı noktalarda (kronolojik olarak) kitabı geçmiş olmaları, hem de bazı oyunculukların kitaptaki karakterleri geride bırakmış olmaları (Tyrionnnn :)) sebebiyle elimiz mahkum severek izleyeceğiz.

  Esas olay George RR Martin’in kitabı bu seneye yetiştiremeyeceği dolayısıyla da kitabı diziden öğrenmeye doğru gitmekte olduğumuz. Zaten okuduğum azıcık yazar, azıcık kitap var, yakışmadı George abi..

 4. Yardır yardır çekiyor olmaları da bir acayip. Kitaba yetişmemek için oyalanabilecekken şu anda net geçmeye çalışıyorlar. GRRM ile bu yönde anlaştılar herhalde, yazık olmuş. Bu arada bir şey sormadan edemeyeceğim, Greyjoy’lar nerede ulan?

 5. Açıkçası ben herhangi bir “haşmet” belirtisi göremedim bu fragmanda. George Martin’in büyük bir deha olduğunu sanırım kimse reddedemez. Her ne kadar kitapta bize anlattığı hanedan ve olayların çoğu direkt olarak İngiliz tarihinde mevut olsa da bütün bunları realist fantastik bir kurguya aktarmak hiç şüphesiz büyük bir yetenek ve zeka istiyor. Fakat ne yazık ki aynı yetenek ve zekanın sevgili senaristlerimizde mevut olduğunu düşünmüyorum. O yüzden Martin amcanın kitaplarına sadık kalmaktansa kendi yollarını seçmelerinin bu dizinin ipini çekeceğine inanıyorum ki fragman da bunun apaçık kanıtı. Şahsen sadece analiz yazmaya devam edebilmek amacıyla başlayacağım yeni sezona. Umarım yanılıyorumdur ve umarım dizi dizlerinin üzerinden kalkar ve ilk sezondaki gibi koşmaya devam eder. (Eklemek isterim: Kitapları okuyanlar şu an herhangi bir yol haritasına sahip değil. Birebir okumayanlarla aynı konumdalar. Çünkü şu fragmanın kitaplarla neredeyse zerre alakası yok. O tren raydan çıkalı çok oldu.)

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.