Tim Kring’in NBC’de ne derece yüksek mertebede arkadaşları var bilmiyorum, ama adam ne yapıp ettiyse bir şekilde Heroes’u geri getirme kararını şu sıralar bocalamakta olan meşhur kanala aldırmayı başardı. 2000’lerin ortasında yabancı dizi izlemek gibi bir hobiniz vardı ise Heroes’dan bahsedildiğini duymama olasılığınız yoktu. O dönemler üç büyük dizi kavuruyordu geek dünyasını, Lost, Battlestar Galactica ve Heroes. Acıklıdır ki bu üç dizi de kapanışlarını çok iyi yapamadılar ve BSG haricinde diğer ikisi çok da iyi hatırlanmıyorlar.

Fakat ne hikmetse Heroes geri dönüyor. Henüz yayın tarihi belli olmayan dizi, o evrende, ileri bir zamanda geçen hikayeleri anlatacak. İleri dediysek öyle yüz yıl falan gitmeyin; evren hâlâ bilindik evren olacak. Hatta orijinal diziden bir aktör de var kadromuzda; dizinin “kemikli gözlüklü adam” rolünü oynayan, nam-ı diğer Mr. Bennett, yani Jack Coleman bizlerle birlikte. Bir de yanına Chuck’tan pek sevdiğimiz Zachary Levi‘ı almış, beraber yürüyorlar.

Fakat benim -ki sizin de paylaştığınızı düşündüğüm- sorunum şu: Heroes’un son sezonlarını kim izledi allasen? Dizi zaten bu yüzden iptal olmadı mı? Tutup da hikayenin devamını çekmenin manası nedir? Hayır Firefly gibi herkesin sonradan bir şekilde izlediği ve halihazırda zaten izlemeyenlerin de kolayca günceli yakalamasına sebebiyet verecek kadar kısa sürmüş olan bir dizi olsan anlarım. Ama 4 sezon sürdün sen. Toplam 77 bölüm. Ne yalan söyleyeyim, ben Heroes’u Japonya’lı sezondan sonra bırakmıştım, sonrasında ne olduğuna dair en ufak bir fikrim yok, aradaki 40 bölümü yakalayıp izleyecek de değilim.

Açıkçası pek çok kişinin de böyle bir durumda olduğunu düşündüğümden, keşke bu mini seri hikayeyi devam ettirmek yerine komple bir reboot çakıp baştan başlasaydı diye düşünmüyor değilim. Heroes’un konsepti çok güzeldi çünkü. Vallahi şurada aktimdir, diziyi illa ki “neymiş bakalım” diye bir başlayıp izleyeceğim; fakat arada anlamadığım bir gönderme, bana “neler oluyor” dedirten sahneler yaşanırsa hiç tutamazsın beni sevgili Kring, kurşun gibi, mavzer gibi, dağ gibi patlar giderim…

Her neyse, dün gece yayınlanan fragman şu şekilde sevgili geekyaparlar. Bir bakın, sonra da yorumlarınızı bırakın. Ne diyorsunuz?

https://www.youtube.com/watch?v=C6zVQXpUe_0

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

7 Comments

 1. Enki Bircan Reply

  İlk izlediğim yabancı dizilerden biri olan heroes’un benim için yeri ayrıdır, hem iyi hem de kötü anlamda, bu dizi benim “Yahu, ben daha fazla dizi izliyim, güzel diziler çıkıyor karşıma” dediğim diziydi, ve iyi ki de demişim. Ama aynı zamanda bana “Nasıl yani, bitti mi bu şimdi!?!?!?” dedirten de ilk diziydi, he tabii sonrasında izlediğim Kyle XY gibi bir facia ile bunun üstesinden geldim ama, bi süre çok üzülmüştüm bitti diye. Son sezonu izlemeyen çok kişi var, ve o yüzden iptal edildi zaten, ve evet sağır ablanın sesleri renk olarak görmesi (ve bu renkleri kontrol etmesi?) çok saçmaydı, evet sylar’ı Nathan yapalım o hatırlasın filan falan da saçmaydı, Claire’ın üniversite hikayesi gereksizdi, Samuel Sullivan ve Sirk hikayesi de biraz saçmaydı (özünde güzeldi gerçi de) Ama, Süper güçlü Klon kardeşler hikayesine girmişlerdi o biraz güzeldi, Claire’ın biz niye insanlara açıklamıyoruz süper güçlerimizi lan atarları, Peter-Sylar arasınaki hadi kanka olak yakınlaşması, Dr.Suresh’in güçlerin kaynağını bulma çabaları filan güzeldi be.

 2. Tutku Tuzlu Reply

  Heroes’un konsepti güzel tabi. Bi nevi “X-Men Begins” gibiydi. Karakterler falan oturmuş, iyi adamı kötü adamı falan derken iyi gidiyordu. Ne zaman ki ilk atımlık kurşunları bitti, zorlama senaryolar, bazı karakterleri öne çıkarma çabası falan derken olmadı.

  Reboot süper fikir. Hazır süper kahramanlar bu kadar trendken öyle bir şey yapmak mantıklı da duruyo. Ama bugün ki rakipleri daha zorlu ve artık benzer konseptlerin olduğu çok başarılı işler mevcut. Dolayısıyla keyifli bir mini seri olacağını (sadece 13 bölümlük bir mini seri olacağını yazmamışsınız) ama fazlasını da beklememek gerektiğini düşünüyorum.

 3. Kemal Kenru Reply

  Amerika’da senaristler bir kaç cent’in peşine düşmeseydi ne Lost’un finalini ne de Heroes’un 2. sezonundan itibaren olan kısımlarını (ki 3. sezonda toparladığını fakat 4. sezondaki konseptin dizinin genel titrini bozduğunu düşünüyorum) bu şekilde kötü hatırlamazdık.

 4. Peter’in empat guclerinin alinip, ana bir hikayenin bas aktoru olan karakterler (peter, sylar, hiro, hrg, suresh, isaac, v.s.) yerine diziye giren her karakterin hikayelerine odaklaninca sapitti. heralde o donem lost’dan etkilendiler…

  • “…dizi, o evrende, ileri bir zamanda geçen hikayeleri anlatacak. İleri
   dediysek öyle yüz yıl falan gitmeyin; evren hâlâ bilindik evren olacak.”
   “…keşke bu mini seri hikayeyi devam ettirmek yerine komple bir reboot çakıp baştan başlasaydı…”

 5. “Firefly gibi herkesin sonradan bir şekilde izlediği…” ya hakikaten çok seviyorsun sen Firefly’ı 😀
  O değil de, Heroes hakikaten daha da bozamaz diye düşündürüp bizi yanıltmıştı… Yine de gönlümüzde yeri ayrı yani hem karakterler hem hikayesi itibariyle dediğin gibi dönemin Lost devam ederken izlenen nadir dizilerindendi. Baya merak etmekle beraber korkuyorum, ama 18 saniye fragman ney la…Aşkolsun.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.