Bu sefer baharımızı değil de tüm yazımızı domine etmeyi kafasına koymuş Game of Thrones canavar gibi bir fragmanla ufukta belirdiğini cümle aleme duyurdu. Birkaç sezondur ilk fragmanlar konusunda çok kete performans sergileyen dizi; yedinci sezon fragmanında köklemiş gazı, basmış heyecanı. Cersei’nin tehditkarlığıyla, Daenerys’in kararlılığıyla, Drogon’un heybetiyle, Littlefinger’ın pez… ehem içten pazarlıkçılığıyla herkes dibine kadar motive olmuş gözüküyor. Mahzun kardeşler Jon ve Davos da can derdine düşmüş, birbirine giren koca diyarı silkeleme çabasında. Arya yine en delikanlısından kendi davası peşinde. Savaş deseniz zaten gırla! Lekesizler ve Lannister askerleri bibirini yiyor, arkalarında ejderha ile Dothrakiler derya olmuş akıyor, Demirdoğumlular baltalarını bilemiş, Kuzey’de zaten kovalamaca hiç bitmiyor. En sonda da Yiğit Jon’dan bir cümle: Büyük savaş geldi!

Abi, çok gaz beee!

E gaz, gaz da; böylesine gaza abanmış bir fragman bize bir şeyi kanıtlamıyor mu sizce? Hiç iğnelemesiz, ilk anından son anına heyecanla ve beğeniyle izlediğim bu fragman bende bir düşünce oluşturdu: Ne olacağını kestiremediğimiz, gerçek siyasetin samanlar ve taşlar altında döndüğü o entrika dizisi devrini kapamış olduk. Zaten bir süredir çok da açık değildi o devir ama Tommen kendini camdan aşağı bıraktığında, koca mabet aleve boğulduğunda yine savunmasız yakalanmıştık. Fakat fragman öyle kösteriyor ki artık gerçekten de, başarılı yan karakterlerle süslenmiş bir –aslında iki– kahramanlık hikayesi izleyeceğiz; gri karakterlerle bezeli bir entrika dizisi değil.

Yanlış anlaşılmasın, ben bunu kabul ediyorum ve hatta böyle olmasını bekliyordum da. Sadece bu sayfalarda yazabilmenin gereği olarak içten yorumlarımı iletiyorum size, sevdiğiniz dizinin tamamen farklılaştığının uyarısını yapıyorum. Yine de eminim çok zevk alacağız bu heyecan dolu sezondan, sadece bir cep Turgut Uç’u ihtiyacı duyuran o hesaplara, teorilere pek tanık olmayacağız demek istiyorum.

Lafa tuttuk, fragmanı unuttuk. O burada. ,hemen aşağısında da biraz detaylara odaklanan yorumlar var, göz atmak isteyebilirsiniz:

Fragmanın hemen başındaki Cersei’nin o hırslı konuşması karakterin her zamanki hali ama bu konuşma esnasında değindiği düşmanları bilmek sezon için önemli: Cersei, doğudaki düşmanlar derken Greywarm’ı görüyoruz ki Lannister’ların Lekesizlerle karşılaşacağı zaten fragmanın sonrasında onaylanıyor; batıdaki düşmanlardan bahsedilirken bir gemi beliriyor, bu geminin Euron Greyjoy‘a ait olduğunu düşünmek yanlış olmaz ama öyleyse bile bir noktada Cersei’nin Euron’la pazarlığa gidecek olması olası. Yine batıdan bahsedilirken kısa bir an için Ejderha Kayası’ndaki Westeros haritasını Duskendale‘e odaklanılmış halde görüyoruz. Yüz Krallık ve Targaryen dönemlerinde başından çok şey geçmiş bu liman şehrinin diziye bağlayabileceğimiz önemi, bu şehirde Daenerys’in babası Deli Kral Aerys’in günlerce tutsak edilmiş olması. Yine de bu şehrin bu sezona ne gibi bir katkısı olduğunu kestiremiyorum.

Cersei güneydeki düşmanlarını anarken gördüğümüz tek şey bilenen bir bıçak oluyor. Bıçağın sahibinin bir Kum Yılanı yani Oberyn’in kızlarından biri olması çok mümkün. Ama dizi bir anda devreye kitaplardan tanıdığımız Quentyn Martell‘i veyahut o egzotik Dorne şövalyelerinden birini sokabilir. Hiçbir şeye değilse bile güzel bir aksiyon sahnesine sebep olur. Bu noktada güney konuşulurken bir de Arryn bölgesi harita üzerinde şöyle bir gözüküyor ama bu bölge güneyde falan olmadığından bu bölgenin ve Duskendale’in sadece havalı kareler adına fragmana konduğunu düşünebiliriz. Ve elbette Kuzey Toprakları düşmanlar arasında anıldığında önce harita üzerinde Sur ötesini sonra da Arya’yı görüyoruz.

Fragmanın devamında Littlefinger yine Sansa‘yı köşeye çekmiş, aklını çeliyor. Sansa’nın aklı varsa bu çabalar boşuna diyeceğim ama daha sonra Jon’un Littlefinger’ı duvara çaldığını düşünürsek en azından ortalığın bir nebze karıştığını söyleyebiliriz. Beklendik sahneler arasında beliren son önemli detaysa Lekesizler ve Lannister askerlerinin çarpışması. Bunun nesi beklenmedik diyebilirsiniz ama Tyrion‘a ait olduğunu düşündüğüm bir elin aslan figürünü devirdiğini düşünürsek bu çarpışmanın Lannisterların yuvası Casterly Rock‘da gerçekleşiyor olduğu neredeyse kesin. Yani Tyrion nihayet hep istediğine, ailesinin lordu olma şerefine kavuşacak.

Bunlardan geriye kalan üzerinde konuşulmasına çok da gerek olmayan heyecanlı sahnelerden ibaret. Dediğim gibi; fragman kan kaynatacak cinsten. Ben genelde Game of Thrones’umu soğuk, kanımı dondurur halde tercih ettiğim için biraz garip geldi sadece. Hem laflarımın bir bir dürülüp suratıma vurulması da hala gayet muhtemel. Karşımızda dizi Game of Thrones ne de olsa.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.