SPOILER efendim! Büyük puntolarla, kalın harflerle SPOILER! Büyük popüler kültür dergilerinden pek muhterem Empire Magazine‘in ağzından kaçırdığı, Game of Thrones’un yedinci sezonunu ve hatta -spoiler mesele kararlaştırılırken G.R.R. Martin’e danışıldıysa- gelecek Asoiaf kitaplarını etkileyecek bir spoilerdan konuşacağız yazının geri kalanında. Spoilera hassasiyeti, alerjisi olan bünyeler aşağıdaki resimden sonrasını okumadan sayfayı terk etmek isteyebilirler.

Jon-Snows-Game-Of-Thrones-Season-Finale-Twist-Explained-And-How-It-Will-Affect-Season-7-670x388
Biz uyardık, siz kalmayı seçtiniz.

Artık rahat rahat sadede gelebiliriz: Şu ara her büyük popüler kültür dergisinin yaptığı gibi, bu dergilerin büyüklerinden, Empire Magazine de harıl harıl Game of Thrones içeriği yaratmış temmuz ayı sayısı için. İçeriğiyle hava atıp bir adım önde olduğunu kanıtlamak isterken de gelecek sayı promoları arasında Wun Wun’un bile kalbini sıkıştıracak bir spoiler paylaşıvermiş, Jon Snow’un gerçek adının Jaehaerys Targaryen olduğu! Bir önceki sezon Bran’in yeşilgörüsü sayesinde Tower of Joy sekansında Jon’un gerçekten de Lyanna’nın evladı olduğunu öğrenmiştik ve Lyanna, Ned’in kulağına bu evladın ismini fısıldarken bizler hiçbir şey duyamamış, merakımızın korlandığıyla kalmıştık. İşte, Empire Magazine o ismi bir şekilde duymuş gözüküyor.

Tu4JeInIk9BB9aOVV60PMbzmmXBsROKyGgChO-L0gIc
Bran’i oynayan aktör Isaac Hempstead Wright’tan bir alıntı yapmadan hemen önce “Bran’in psişik zaman yolculuğu ‘yeşilgörüde’ Jon’un kökenini ve onun gerçek adının Jaehaerys Targaryen olduğunu öğrenmiştik.” cümlesine yer vermiş Empire Magazine. Gel gelelim o ‘yeşilgörüde’ bırakın Jon’un adını, gerçek babasının kim olduğu bile kesin dille belirtilmemişti. Evet, kitap kaynaklı bilgiler ve teoriler ışığında Tower of Joy sahnesinden sonra Jon’un babasının Rhaegar Targaryen olduğunu inkar etmek güçtü fakat Jon’un isminin Jaehaerys olduğuna dair ses benzerlikleri haricinde bir kanıt yoktu. Eh, artık ortamlarda bundan bahsederken koskoca Empire Magazine’in yalancısıyız diyebiliriz.

Ama siz yine de dostlarınıza Jon’un gerçek adını biliyorum diye ahkam kesmeden önce şunu dikkate alın: Jaehaerys ismi; ses benzerliği ve aynı zamanda bu ismin Rhaegar’ın dedesinin ismi de olması dolayısıyla, yıllardır forumlarda dolanan bir kısım hayranın kesin gözüyle baktığı bir isimdi. İşte bu yüzden mevzu bahis metni yazan Empire yazarının kendince bir çıkarım yapmış olması, kendi varsayımına inanmış olması gayet mümkün. Çünkü ismin önem taşıdığı yapımlarda (bkz. Star Wars) bu tip spekülasyonlarla sık sık karşılaşıyoruz. Eğer hal böyleyse bir HBO ya da Empire yetkilisi bir iki güne kalmaz çıkıp “O yanlış olmuş, siz çok takılmayın.” diye açıklama yapacaktır ama bakarsınız konu hakkında ses seda çıkmıyor, işte o zaman Jon Snow’un gerçek adının Jaehaerys Targaryen olduğu ihtimali bizce epey değer kazanır.

Peki Jon gerçekten Jaehaerys ismini taşıyorsa bu ne anlama geliyor? Önceden de belirttiğimiz gibi bu isim Rhaegar’ın dedesinin ismi aynı zamanda. Yani kitaplarda da isim seçme yöntemi olarak sık karşılaştığımız üzere, Rhaegar’ın bu ismi dedesine hürmeten seçmiş olması mümkün. Ancak eğer Jaehaerys adı G.R.R. Martin’e danışılarak seçildiyse işler biraz değişebilir çünkü Martin bir gönderme yapmadan tek cümle dahi yazmayan bir yazar. Büyük dede Jaehaerys II. Targaryen’in de hayatının; Dokuz Kuruşluk Krallar Savaşı’nda Demir Taht ordusuna saray içinden liderlik etmesi haricinde evlilik problemleriyle geçtiğini ve tahtta sadece üç yıl kaldığını düşünürsek ismin Jaehaerys I. Targaryen, nam-ı diğer Arabulucu, Bilge, Ejderha Binicisi ve Yaşlı Kral Jaehaerys‘e bir gönderme olması çok daha mantıklı.

solda Jaehaerys II. Targayen, eşi ve çocukları - sağda Jaehaerys I. Targaryen
solda Jaehaerys II. Targayen, eşi ve çocukları – sağda Jaehaerys I. Targaryen

Üstelik bu göndermenin mantık kazanmasının tek sebebi Jaehaerys II. Targaryen’in vasıfsızlığı da değil. Jaehaerys I. Targaryen, kendisinden önceki üç krala bela olmuş İnancın Ayaklanması’nı diplomatik yollarla bitirerek Arabulucu ünvanını alır, Jon da diplomatik yollarla Yabanıllar ve Kuzey arasında arabuluculuk yaparak Yabanıl sorununu bitirmiştir. Ayrıca İkinci Jaehaerys tam 14 yaşında tahta geçmiş ve 55 yıl hüküm sürmüştür, bu durumla Jon’un kitaplarda çok genç yaşta Gece Nöbeti Kumandanı olması ve o günden bu yana güçlü bir otorite olarak hüküm sürmesiyle paralellik kurmak sanıyorum hiç de zor değil. Son olarak bahsedilmesi gereken şey ise İkinci Jaehaerys’in bilinen en büyük üçüncü ejderha Vermithor‘un binicisi olması. Şu aralar Westeros’a varmak üzere olan üç ejderha olduğunu ve Jon’un artık ejderha kanı taşıdığı kesin olan iki kişiden biri olduğunu hatırlatmama ise hiç gerek yoktur herhalde?

Empire Magazine’in kırdığı pot gerçek ya da değil; ben her ihtimale karşı bir sonraki kadehlerinizi Jaehaerys III. Targaryen’e, nam-ı diğer Beyaz Kurt’a, Kar Kralı’na, Kuzey’deki Targaryen’e, Jon Snow’a kaldırmanızı tavsiye ederim!

Şerefe!

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.