Size şöyle bir giriş yapsam:

Dolu Kadehi Ters Tut diye Türkiye menşeli indie bir grup bir var, onların Anamız Babamız Yok Deriz şarkısından ve klibinden söz etmek istiyorum

Ne hissedersiniz? Ne düşünürsünüz? Muhtemelen peş peşe zincirlenecek birkaç önyargı vardır kafanızda hazır. Bir kere grubu kafadan isminden dolayı silersiniz. Türkiye’de garip olan her şeye verilen tepki, Spotify’ın dahiyane bir biçimde üçüncü yeniler olarak adlandırdığı ve öyle adlı kalması gereken yeni nesil indie grupların seçtiği enteresan isimlere de yetiştiği için Büyük Ev Ablukada, Son Feci Bisiklet gibi gruplar kafadan elendiler bir kitle tarafından.

Bu çok manidar, zira yıllardır Kırmızı Acılı Biberler, Dokuz İnçlik Çiviler, Makineye Yönelik Öfke gibi grupları sorun çıkarmadan dinliyoruz. Ama elbette, onlar dışarıdalar, bizim gruplar ise içeride. Ve biz bir kültür olarak zulmümüzü içeriye, sinemizi dışarıya sunmayı adet edindiğimizden ötürü Arktik Maymunlar çok okey, ama Yüzyüzeyken Konuşuruz değil. Birbirimizden başka her şeyi severiz çünkü biz.

Ama işte Dolu Kadehi Ters Tut diye bir grup var. Grup, adını Ömer Hayyam‘ın şu rubaisinden alıyor:

Tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek,
O sümbülü koklamak, saçın’ ellemek.
Sonra da ona bakma, dersen, anlamı:
Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!

Bu grup, bir de şarkı yapıp piyasaya sürmüş geçtiğimiz haftalarda. Şarkının adı da, yukarıda dedik zaten, Anamız Babamız Yok Deriz. Bir klibi var.

Biz hiçbir şey demeyelim. Siz klibi izleyin.

Bilmiyorum, klibi izledikten, sözleri okuduktan, anladıktan sonra başka bir şey söylemeye gerek var mı; ama yine de belki altı çizilmesi gereken bir mefhum vardır burada. Bu huzurlarınıza sunduğumuz klip, Türkiye’ye dair ümit duyma sebebidir. Bu izlediğiniz şey, tüm o kan kusturan nefrete rağmen, soluk almayı zorlaştıran öfkeye rağmen, üzerine defalar üzeri defalarca konuştuğumuz bütün o çirkinliklerin dimdik karşısında verilmiş bir manifesto. Bunun adı cesaret. Bunun adı rock. Bunun adı sanat.

Burada anlatılmaya çalışan şey hakkında Dolu Kadehi Ters Tut ve klibi çeken Mürsel Oğulcan Ava kadar asalet ve zerafetle kurabilecek cümlelerimiz yok. Ama bu zerafetin takdir edildmesinde ısrar edecek kadar biriktirdik bir yerlerde. Bu klibi izleyin. Hayatınızın herhangi bir noktasında sevdiğiniz için korktuysanız Türkiye’de, hayatınızın herhangi bir adımını ürpererek attıysanız adım aşka bezenmiş olmasına rağmen, ömrünüzün bir saniyesi bile kendiniz olmaktan sakınarak geçtiyse izleyin. İzleyin, ama gizlemeyin klibi.

Bir gören olursa, evimiz yurdumuz yok bizim dersiniz.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.