Sürpriz olmayacak eminim fakat yazı ağır spoilerlar içeriyor. Bilgilerinize sunar. İyi okumalar dilerim.

Öncelikle kabul etmek lazım; Game of Thrones bu sezon, öncekilere nazaran biraz daha durgun geçiyordu. Dizi genelde konuların işlenişinden dolayı aynı anda birçok hikaye anlatır, her hikayeye en az bir merak unsuru katar ve bu hikayelerin bir noktada birleşme beklentisini oluşturur. Yani sezon başlarında kafamızda birçok soru ve beklenti olmuş olur. Diziyi devam ettiren ve sevdiren de dinamiğidir. Ancak içinde bulunduğumuz 5. Sezon açıkçası bu konuda pek de başarılı değildi. Ta ki bu bölüme kadar…

Untitled

5.sezonun fragmanlarının yayınlanmasından beri beklediğim tek bir şey vardı: Tyrion ile Daenerys’in buluşması. İki efsane karakterin bir araya gelip karşılıklı döktürmelerini dört gözle bekliyordum ki bu beklentim boşa çıkmadı. Hatta arttırıyorum, Tyrion’un duruşma tiradına yaklaşan bir buluşma oldu. Kısa, sade ve vurucu, tam da Tyrion gibi. Khaleesi’mizin kendine olan güvenini çok güzel sarstı, avucunun içine aldı. Khaleesi’nin Tyrion karşısında zaten pek de şansı yoktu.

Cersei’nin tutuklanıp zindana atılması, tabir-i caizse içimin yağlarını eriten olaylardan bir diğeriydi. Şimdiye kadar yaptıklarından ötürü başına gelenleri hak etmediğine inanan olduğunu pek sanmıyorum. Umuyoruz, en azından sezon sonuna kadar, yaşadığı sefaletin keyfini çıkarırız. Arya ve Sansa’nın hikayelerinin gelişme bölümünde olduğumuz için, onlar hakkında şimdilik pek söylenilecek bir şey yok. Arya Many-Faced God yolundaki ilk görevini aldı.  Sansa da dünyadaki son Stark olmadığını anladı. Bekleyip neler olacağını hep beraber göreceğiz.

hard2

Dizinin can alıcı noktası, bir nevi miladı, kargaların yabanilerle buluşmasıyla başladı.Yalan yok, Jon Snow’un “Winter is Coming” geyiklerinden sıkılmıştım. Halkların kardeşliği kisvesi altında yıllarca savaş halinde olan kargalar ve yabaniler arasında barışı sağlamaya çalışan bir beyhude sözden ibaret zannediyordum. Sanırsam yanılmışım. Jon Snow’un ikna çabalarını ve Tormund arasında oluşan bromance’i hemen atlayıp esas olaya, Hardhome Savaşı’na geçiyorum. Geçen sezonda Bran ile olan münasebetlerinden dolayı yürüyen ölülerimizin bu sezon bir yerde patlak vereceklerini, bir savaş olacağını hissediyordum. Ancak gerçekten bu kadarını beklemiyordum.

2015-06-02 01.05.14

Havadan, karadan, kapıdan ve bacadan World War Z tadında yağan ölüler, bunları sivrisinek gibi kovalayan devler, zombilerle fruit ninja oynayan Jon, çocuk zombiler, muhtemelen Syrio Forel’den ders almış White Walker ve tabi ki bir kol hareketiyle ölüleri uyandıran Night’s King hakkında söylenebilecek pek bir söz yok. Karakterler, makyajlar, efektler, koreografiler hepsi GoT’ a yakışan güzellikte, büyüklükteydiler ve dizinin sezon sonlarına doğru artan fantastik gerilimini çok güzel oluşturdular.Yayınlanan ilk bölümün ilk sahnesinden bu yana tohum gibi ekilen, beş sezon boyunca büyütülen ve sonunda tam potansiyelini gösteren White Walker’lar ve onların Ölüler Ordusu bize gerçek düşmanın kim olduğunu ve neler yapabileceklerini göstermesiyle beraber, Jon Snow hikayesinin yavaş yavaş, diğerlerini etkileyeceğini ve sona doğru tek bir hikayenin kalabileceğini hissettirdi.

got_508_nightking

Jon ve White Walker arasında geçen düello ise çok doğruydu. Jon’a aptalca bir kahramanlık yüklemediler, yerlerde süründürüp, korkuttular. White Walker, Valyrian çeliğinin tuzla buz olmamasına şaşırmasaydı Jon mavi gözlüler diyarına çoktan katılmıştı. Ayrıca iki çocuk annesi yabanimizin  kendini çok sevdirmeden gitmesi iyi oldu. Sonu Ygritte gibi olabilirdi.
Sonuç olarak genelde büyük olaylar için 9.bölümü bekleyen yazarlar bize göz kırpıp 8. Bölümü yazmışlar. Sezonun tepe noktasının burası olacağını düşünmekle beraber hiddetle yanılmayı umuyorum.

Author

Midichlorian puanı tutmasına rağmen ailesi zamanında Coruscant'a yollamadığından mühendis olmuş bir nerd hero. Her türlü mecrada: @anicrg

45 Comments

 1. “Dizinin, kitaptan bambaşka bir hikaye anlattığını gösteren 1555 kanıt” şeklinde bir yazı yazıp buraya koymak istiyorum.

  Not: Kış henüz gelmedi.

  • HulkTheBarman Reply

   çok doğru söylüyorsun mesela bu bölüm kitapta yoktu izleyiciye heyecan vermesi içindi

  • bu bölümle birlikte dizi kitabın önüne geçti, farklılıklar olmakla birlikte bu yüzden kış henüz gelmedi demek için dizide de eski şehir den yollacanaca beyaz kuzgunları beklememiz gerekmiyor. kitapta jon çetinocak’a gidemeden neler olduğunu biliyoruz.

   • Şimdi birincisi güzel kardeşim; dizi kitabın önüne geçmedi. Dizi kitaptan başka bir yola saptı, o yolda ilerliyor.
    İkincisi; senin dizinin kitabın önüne geçtiğini düşündüğün kısım muhtemelen Danny ile Tyrion’ın buluşmasından ibaret.
    Üçüncüsü; “Kış” dediğimiz olay yalnızca kuzeyde yaşanan bir durum değil. Westeros konum itibariyle komple kuzeyde olan bir kıta aslında ve Dorn gibi aşırı güney bölgeler hariç kış heryerde etkisini hissettirir.

 2. Onur Ayanoğlu Reply

  İlk 6 bölüm itibari ile gözümde vasat bir sezon oldu açıkçası birçok kişide bundan yakındı özelliklede 4. sezon gibi dizi tarihine geçen bir sezon sonrası bu sezon dahada üzmüştü ama 7. bölümde yavaştan hikayenin toparlanması ve bu bölümün ikinci yarısından itibaren muhtemelen tüm dünyayı ekrana kitleyen bir bölüm izledik. Yazıda bahsedildiği gibi kimsenin böyle birşey beklediğini yoktu küçük bir iki sürtüşme sonrada gemilere doluşup güneye gelmelerini bekliyordum. Sonra herşey değişti bir kar fırtınası ve arkası sıra kapıdan bacadan dökülen zombi sürüsü son kısımda Jon ve arkadaşları kaçarken ‘koşun laannn…’ diye gaza gelmeyen yoktur sanıyorum öylesine saran ve içine alan bir bölümdü bizleri GOT evreninin ve dizini gücünü seviyesi herkese bir kez daha kanıtlayan efsane bir bölüm izledik Umarım son iki bölümde tempo düşmez devam eder Stanis geliyor daha Winterfell i alamazsa bu sezon son olur Stanis için üzme bizi the one true King…

 3. HulkTheBarman Reply

  spoiler cersei nin kefaret haftaya biticek büyük ihtimalle ama bitişi onu sonuna kadar aşağılayarak biticek

 4. HulkTheBarman Reply

  fragmanı izledim de az önce haftaya tempo düşmeyip bizi delirtecek bir noktaya çıkıcak söylemesi benden

 5. Bölüm itibariyle dizi kitaptan ayrıldı diye yakınmayı bırakıcam zira 7 bölümdür kendimi yiyorum yola gelirler diye ama artık dönüş yok dizi ve kitap ayrı hikayeler artık. Bu kararımında verdiği rahatlıkla bu bölümü biraz daha kendimi karakterlere vererek izleyebildim. Şansıma Cercei ve Arya hariç diğe tüm yaşananların kitapla alakası olmamasına rağmen bu kararı muazzam bir bölüm öncesi vermişim. Şunu da söylemeliyim You Know Nothing Anıl Çağın çünkü tahminler doğru çıkarsa 10. bölüm dehşet olacak

  • Anil Cirag Reply

   Anıl Çağın ben isem ve aynı tahminler üzerine konuşuyor isek ben onu gelecek sezonda bekliyorum. Joffrey’in ölümü gibi sezon başında olacağını düşünüyorum. Ancak dediğim gibi yanılmayı cidden çok fazla istiyorum =)

 6. Bu ve önümüzdeki sezon ile ilgili tahminlerim:

  1-Bir sonraki sezon Khalisi nin ordusu ile birlikte Westeros’a doğru yola çıkacağını düşünüyorum.
  2-Sezon sonunda Balon Greyjoy un öleceğini bir sonraki sezon ise diğer Greyjoy kardeşlerin hikayeye dahil olacağını düşünüyorum.
  3-Sezon finalinde Stannis in öleceğini düşünüyorum.
  4-Bir sonraki sezonun başında ise o “malum” ölümün gerçekleşeceğini düşünüyorum yazar gibi.
  5-Bir sonraki sezon finalinde duvarın yıkılacağını düşünüyorum.

  • malum ölüm kim yahu? bir sürü spoiler aldım zaten yazıverin gitsin artık saldım ben ?

     • Şafak Unutmazbaş

      Arkadaş Jon Snow dan bahsediyor ölecek diye ama kitapta da belli değil ölüp ölmediği o konuda rahat olun

     • En azından bir tur öleceği kesin ağır yaralı bırakıp iyileştirmek gibi bir saçmalık yapmaz Martin adam gibi öldürür sonra usulüne göre diriltir ve bir çok cevapsız soruyu aydınlatır bu sayede.

     • Ruşen Akman

      Gregor Clegane kafası olmadan bile dirilebiliyorsa bu dizide kimse ölmez arkadaş ? Ama Jon’a daha değişik bir senaryo gerekli gibi, kitaptan yola çıkarsak beden değiştirme özelliğini uzun uzun anlattılar. Dirileceği kesin bence ama dirilen şey bizim bildiğimiz Jon olur mu yoksa ejderha mı olur yoksa Wun Wun’a warglayıp onun bedenini mi ele geçirir yoksa Stark’ların anası gibi zombi olarak mı gelir yoksa Ak Yürüyen falan mı olur bilmiyorum. Bir yandan Ak Yürüyenlerin kralının da bir zamanlar Gece Nöbetinin lord kumandanı olduğunu unutmamak lazım bir taraftan da Aemon Targaryen’in oğlanı öldür adamın doğmasına izin ver lafı var. Kilit nokta warglamak için Stark kanından gelmek gerekiyor, ejderha kontrolü için ise Targaryen 😉 İstisnalar var tabii ama Jon için konuşuyorum. Ne olursa olsun böyle bir durumda dizideki gizemlerden çoğu çözülmüş olacaktır..

     • Ben bran gibi kendi bedeninde dirileceğini düşünüyorum. Önce Hayalete oradan da ya 2. bir aracı ile yada direk olarak kendi bedenine dönecek. yada Malisandre diriltecek onu. Başka türlü AA olayı yatar. Aeomon un sözü dirildikten sonra suru bırakması için kullanılır. Kendi adamları tarafından ihanete uğrayıp ölürse yemin bozulur. Ve stanis te eğer yenilip ölmüşse Jon yabanılları toplayıp winterfelle gider ve o meşhur teori gerçekleşir (Piçlerin savaşı teorisi) oradan belki anne babasının kim olduğunu öğrenir kuzeyi birleştirir sansa vadi le ona katılır ve bu sayede sağlam bir direniş hattı kurar kuzeyde. Eğer yine içindeki adamın doğmasına izin vermez dirildikten sonra da surda kalırsa bir bok yapamaz neticede surda olması jon u kısıtlıyor adam kuzeylililerin gözünde Robb un resmi varisi eğer L+R doğruysa diyarın resmi ya da gayri resmi sahibi. Yönetmeyide az çok öğrendi surun dışında tam aranan adam aslında.

      Şimdi hayal et Jon AA elinde kılıcı altında ejderhası sağında dany solunda Aegon6 3 ejder sürücüsü arkalarında dev bir ordu bence büyük savaşta olması gereken bu Martin in bunun hariicnde yazacağı hiç bir alternatifin bundan daha tatmin edici olacağını sanmıyorum.

     • Ruşen Akman

      Ben o noktada Bran’ın Hodor’u kullanması gibi Jon’un da Wun Wun’u kullanacağını düşünüyorum ama Hayalet’de büyük bir ihtimal. Öldüğünde Wun Wun’a yardıma gidiyordu, Hayalet yanında mıydı hatırlamıyorum. Hayalet yanında olsa pusuya düşmezdi sanki. Okuyalı çok oldu buradan kitaplara bir geri dönüş yapmam gerektiğini anlıyorum 😀 Gece Nöbetine olan sözü ölünce tabii ki bitecektir. Dirildiğinde Winterfell’e yürümek için özgür olacak. Ancak dizide Melisandre’nin orada değil Winterfell önlerinde olduğunu unutmamak lazım yani onun büyüsü sonucu dönmesi en azından dizide biraz düşük ihtimal. Kitapta olay farklı. Jon’un Krallığa yürümesini ancak tek şahit olan Howland Reed’in olaylara dahil olması ile çözülecek çünkü tek şahit o kaldı. Robb öldürülmeseydi neredeyse görecektik. Başka türlü iddiası nasıl resmiyete dökülür bilmiyorum. Daenerys ile ittifaka girmesi için önce soydaş olduğunu öğrenmesi gerekir bence. O tarafta Tyrion’un desteği ve Jon ile Daenerys beraberliğinde rüya takımını kurmuş oluyoruz. GRRM öyle herkesin hayalini yerine getireyim diyen biri değil ama en azından finalde bir çeşit mutlu son olur umarım 🙂

     • Ölmeden önce son sözü hayalet oluyor robb gibi muhtemelen ilk durak hayalet olur en kolayı o oradan wun wun a geçiş yapabilir. Martin mükemmel ittifakı kurucak muhtemelen neticede diyarı kurtaran en güzel ekip onla olur bir cüce bir kaçak yetim ve bir Piç 🙂 fakat savaş sonunda hepsi sağ kalmaz Martin in bahsettiği bitter son bu olur tahminen Dany ölür.

     • Ruşen Akman

      Ben Bitter End olayına farklı bakıyorum biraz. Bizimkiler mutlu mesut yaşama fırsatını yakalarlar muhtrmelen ama büyük savaştan sonra daha önce olduğu gibi Büyü’nün dünyayı terkedeceğini sanıyorum. Bu sırada Gece Kralı’nın dirilttiği Ak Yürüyenler ile Melisandre ve diğer kızıl rahiplerin dirilttiği insanlar tekrar ölecek. Belki bu sayede Doom of Valyria’nın ne olduğunu falan da öğreniriz. Yani evet anlatılanları biliyorum ama GRRM’nin bizi vuracak başka bir süpriz bulacağını düşünüyorum. Ana karakterleri öldürmek değil ama savaşın sonucunda tahmin etmediğimiz kayıplar olacak bence 😉

     • Ruşen Akman

      Evet Ollie tarafından sırtından bıçaklanacağını tahmin edebiliyoruz. Bu bölüm iyice gıcık oldum zaten 🙂 Sam’de iyi akıl verdi, bazen ileride çok iyi sonuçları olacağını düşünüyorsak bazı kötü işler yapmamız gerekebilirmiş!

  • Abi duvar kolay kolay yıkılmaz sandığımızdan fazlası o duvar.

   • Yayınlanmamış 6. Kitabın sonunda yıkılacağını tahmin ediliyor bende öyle düşünüyorum o yüzden dizide buna karşılık gelen sezonda yıkılması süpriz olmamalı. Duvar yıkılmadan büyük savaş gerçekleşmez.

    • Ruşen Akman Reply

     Duvarın altından ne çıkacağı önemli, kitaplarda bahsedilen duvarın yapılışı ile ilgili efsaneler doğru ise şenlik var. Ayrıca o “malum” ölüm buzlardan ne çıkacağı ile ilgili ilginç gelişmelere yol açabilir 😉

     • Duvarın altı ile ilgi li efsaneleri unuttum ben ne vardı ki altında

     • Ruşen Akman

      Uyumakta olan bir Buz Ejderhası olma ihtimalinden bahsediliyor. Melisandre gizliden gizliye bunun derdinde olabilir. Aynı Khal Drogo gibi Kral kanından birinin yakılarak kurban edilmesinin onu uyandıracağı tahmin ediliyor ama Yabani’lerin Kral’ı yakıldığında birşey olmadı. Tabii Kral’ın kurban edilmediğini ve Jon Snow tarafından yanmadan önce öldürüldüğünü de unutmamak lazım. Melisandre “Ejderha Taşı” kalesinde hala ejderha yumurtaları olabileceği ihtimaline karşı Robert Baratheon’un piç oğlu Gendry’yi yakmayı hedefliyordu ama Davos onu kurtardı biliyorsunuz. Kral soyundan şu anda Stannis’in kızı oraya en yakın kurban durumunda, Jon Snow’un annesinin kim olduğu da Melisandre tarafından merak ediliyor.. Gecenin Kral’ı Jon Snow’u Karanlık Olan’ın, Melisandre ise Aydınlık Olan’ın (R’hllor) saflarında görmek istiyor yorumunu yapabiliriz bu bölüm sonu itibari ile 🙂

     • Ruşen Akman

      Şimdi araştırıp döndüm 🙂 Kitaplarda birçok kez geçiyormuş, çoğu İlk sezon gördüğümüz Yaşlı Nine’nin hikayelerinde. Jon Snow kitaplarda 3 kez Buz Ejderhasından bahsediyor, efsane olarak tabii. Efsanelere göre kimsenin gitmediği kadar kuzeyde yaşayan Buz Ejderha’ları normal Valyria ejderhalardan çok daha büyük, neredeyse transparan yaşayan buzdan varlıklar. Gözleri mavi kristaller gibi parlıyor (Ak Yürüyenler’den örnek alabiliriz) ve ateş yerine soğuk hava üflüyorlar. Duvarın kısa sürede inşaa edilmesinde bir buz ejderhasının görev aldığı efsanesi de var..

     • Ben duvarın yıkılacağını ve her karakterin ismi ile aynı kaderi paylaşacağını düşünüyorum. Bran tekrardan duvarı inşa edecek Aeogon onca savaştan sonra dağılan Westerosu toplayacak tekrardan Arya (naimeria yanlış yazdım ama anladın sen :)) sadece o listesini temizlemekle kalmayıp bence bir sürü insanın kurtulmasını sağlayacak jagen hagar ı öldürerek (kraliçe naimera gibi)…

     • Bölüm sonu bakışmasını ben Jon un AA teorisine bağladım. Gece Kralı AA nın yeniden doğmuş halini gördüde bakıştılar hissi oluştu bende. Buz Ejderhası için Winterfelin altında var şeklinde teorilerde var fakat genel olarak Buz ejderhasının bizimkiler için iyi değil kötü olacağını düşünüyorum eğer duvarın altına hapsedilmişse ve duvar yıkılınca serbest kalırsa kesin Akgezenlerin kontrolüne girer ve Dany nin üç erjderhası ile çarpışır.

     • Ruşen Akman

      Evet ama Jon olmazsa ve yıkılırsa bu durum söz konusu, eğer Jon Targaryen soyundan geliyorsa ve Ak Yürüyenler duvarı ejderha uyansın diye yıkıp sevinçten oynamaya başlasalar bile Jon olayları fena şekilde onlar için değiştirecektir. Daha önce insanlara yardım edip duvarın inşasını sağladıysa bunu Bran the Builder veya o dönemdeki Targaryenlere borçlu olmamız gerekiyor. Jon iki kanıda taşıdığı için kilit eleman konumunda olabilir ama burada gerçeklerden çok uzaklaşıp tahmin denizine dalıyorda olabiliriz. Hele GRRM’nin 6. Sezonun senaryosuna hiç karışmayacağını ve bariz farklar olduğunu düşünürsek merak içinde beklemekten başka yapılacak birşey yok. Daha Taht Oyunlarının modasının uzunca süre geçmeyeceğini söyleyebiliriz ama 🙂

     • duvarın inşası sırasında Aegon Ejderha kayasına gelmemişti henüz.

     • Ruşen Akman

      Ama bir yerde Ejderha süren bir Targaryen prensesinin Duvarın üstüne konarak inşaatı izlediğini/denetlediğini okuduğumu hatırlıyorum. Biraz araştırayım, sen söyleyince duvarın en azından 8000 yıllık olduğu aklıma geldi. Targaryenlerin ejderhaları 5000 yıl önce evcilleştirdiğini düşünürsek yanılıyormuşum. Niye öyle hatırlıyorum bakayım bi 🙂

     • inşaatı izlemiyor kargaları ziyarete gidiyor malum eskiden diyarın en onurlu şovalyelerinden oluşan kaliteli bir birlikti. Ha belki sonradan eklenen kalelerden birinin inşaatını izlemiş olablir ama duvar ın inşaa edildiği zaman ormanın çocukları henüz daimi kış topraklarına göç etmemişti uzun gecede insanlarla birlikte savaştılar.

     • Ruşen Akman

      Doğrudur tam olmasa da hatırladım, bu sezon bittiğinde oluşacak boşlukta dönüp kitapları baştan okumamın zamanı gelmiş artık 🙂

   • Ana povardan biri ölüyor işte isim verdirtme aç ara google da var buraya yazsam herkes görecek isteyen var istemeyen var 🙂

 7. Shadow in the Dark Reply

  Diziler, bir karakter öldürecekleri zaman genellikle yeni tanıştıklarımızı yani daha seyircisi ile bir bağı olmayan karakterler seçerler.Bunu yapmak daha basittir ve büyük bir risk taşımaz ama seyirci üzerinde hiçbir etkisi olmaz.GoT ise bunun tersini yapmaktan hiç kaçınmadı ama bu bölümde eğer yeni karakter öldürülecekse seyirci üzerinde nasıl büyük etki yaratılacağını gördük.”Karsi”.

  Daha yeni tanışmamıza rağmen ”Yapma be!” dedirten bir ölümdü.Kısa zaman, nerdeyse birkaç dakikalık sahne, içinde karakteri seyirciye çok iyi alıştırdılar ve uzun soluklu olacağını düşündüm.Yazarların eline sağlık.Unutmayalım başrollerin ölümü her zaman vurucu olur ama sadece bir bölümde yeni bir karakterde bunu hisettirmek her yiğidin harcı değildir.

 8. Sadık Dişli Reply

  5. Sezonda beni çok üzmüştü Game of Thrones. Neredeyse bu sezonun tüm bölümlerini elimde bir telefon vb. şeylerle uğraşarak geçirmiştim. GoT ruhuna yakışmayan bölümlerdi bunlar, ta ki şu bölüme dek. Tartışmasız dizinin şu zamana kadar en iyi 3 bölümü arasında kendine yer bulabilecek kadar iyi bir bölümdü, hele ki The Walking Dead ve sizin dediğiniz gibi World War Z hissiyatını veren o son savaş sahnesi harikuladeydi. Hele ki bu bölümün IGN US incelemesi 10 üzerinden 10 alabiliyorsa bence tebrik etmek gerekir.

 9. Ruşen Akman Reply

  Bu bölüm için söylenebilecek fazla şey yok, harika kurgulanmıştı. Hatta sonundan da bahsetmiyorum, “Valyrian Çeliği”nden yapılan kılıçlar çok nadir bulunsalar da aynı “Ejderha Camı” gibi Ak Yürüyenleri tuzla buz etme gücüne sahipler. Son savaşta onların sahiplerini ön saflarda göreceğimizi umut ediyorum. Ejderha ateşi kadar olmasa bile savaşta işe yarayan en iyi silahlar bunlar. Kimler bu kılıçların sahipleri şu anda derseniz:

  – Jon Snow “Uzun Pençe” (Mormont ailesinin kılıcı olduğu için Jeor Mormont’dan oğlu Jorah Mormont’a geçmesi bekleniyordu ancak Jorah kaçakçılık suçundan sürgüne yollandığı ve aile şerefine leke sürdüğü için Jeor kılıcı oğlu gibi sevdiği Jon Snow’a devretti)
  – Tommen Baratheon “Dulun Feryadı” (Ned Stark’ın Kılıcı “Buz” dan üretilmiştir)
  – Brienne of Tarth “Yemin Tutan” (Ned Stark’ın Kılıcı “Buz” dan üretilmiştir)
  – Corbray Aile Kılıcı “Leydi Forlorn”
  – Tarly Aile Kılıcı “Kalplerin Felaketi” (Sam Tarly Duvar’a gönderilmeseydi ona geçecek kılıç)

  Bilinen diğer kılıçlar:
  – Fatih Aegon Targaryen “Kara Ateş” (Kızıl Çayır Savaşı’nda kaybolmuştur)
  – Visenya Targaryen “Karanlık Kız Kardeş” (Kızıl Çayır Savaşı’nda kaybolmuştur)
  – Lannister Aile Kılıcı “Parlak Kükreme” (Valyria’da kaybolmuştur)
  – Serçeparmak Petyr Baelish’in Hançeri (Bran Stark’ın Suikastinde kullanıldı, Serçeparmak hançeri kumarda Tyrion Lannister’a kaybettiğini söyledi. Hançer şu anda kimde bilinmiyor.)

  Esas bomba haber gelecek sezon için Greyjoy’ları oynayacak oyuncu aradıkları dedikoduları oldu. Özellikle cast listesinde bir korsandan bahsediliyormuş yani diziden kesildi zannettiğimiz Euron, Victarion ve hatta Aeron Greyjoy geliyor olabilir. İyi yansıtılırsa baba karakterler ve kitaplardaki sırası ile hemen kullanılmayan karakterlerin zamanla diziye yedirileceğine dair umut ışıkları yakıyor. Örnek olarak en azından Young Griff (Aegon Targaryen) ve Lady Stoneheart’ın yolunu açabilir.. Zaten bu bölümde de yaşayan tek Targaryen sensin lafı vurgulandığnda bunun başka bir hikayeye yol yaptığını düşünmüştüm 😀 Heyecanla bekliyoruz..

  • Aegon zor gibi netiecede onu kurtarıp saklayıp eğiten Varys için bu misyonu Dany için yapmış gösterildi. Ama Doran Martel in bu sessizliği Aegonu kurtarıp yetiştirdiği için olabilir o şekilde diziye dahil edebilirler.

   • Ruşen Akman Reply

    Aynen öyle düşünüyorum, Doran ve Varys’in üyesi olduğu Targaryen’leri tekrar başa geçirmek isteyen ve Lannister’lardan nefret eden bir grubun ortaya çıkacağını umuyorum. Tyrion kaçırılmasaydı büyük ihtimal Varys onu yeni karakterlerle tanıştıracak veya bu plandan bahsedecekti. Tabii o konuya hiç girmeme ihtimalleri de var ama dizi bu sezon gördük ki kitapları takip etmeyi bırakınca sendeleyecek gibi oldu, her ne kadar toparlasalar da sezon daha lider devam etmek istiyorlarsa kitapların yaptığı gibi gittikçe daha ilginç karakterler sokmaya devam etmesi lazım.

 10. Mohono Batbuyan Reply

  Aslında 5. sezondan şikayet edenlerden değilim. Çünkü karakter gelişim süreci diye birşey var ve buna ihtiyacı var tüm karakterlerin. Bu sezon tam anlamıyla karakterlerimiz ilk 3 sezondaki hallerinden farklı noktraya geliyorlar. bakın dikkat ederseniz ilk üç sezon dedim. Çünkü 4. sezon bir basamaktı ve başka birşeye dönüşüyorlar. Bizim uçacak olan küçük stark napıyor acaba onu merak ediyorum sadece

 11. allthewaygeek Reply

  Post içerisinde yer verilmediğini gördüm ve dipnot olarak eklemekte fayda var diye düşündüm. Ak Gezenler’in kralının yaratıcısı aslında Onur Can Çaylı isimli lise yıllarından beri sanat eğitimi gören bir Türk imiş. Çaylı Terminatör’ün yeni filmi Genisys için tasarımlar yapmakla kalmamış, Hunger Games için dijital modeller ve TAS için de ortam tasarımları hazırlamış.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.