Hollywood’un amansız gişe yarışında çok garip bir aralığıa denk geldik bir anda. Furious 7 ve Avengers: Age of Ultron’un korkunç kroşelerinden ve Pitch Perfect 2’nin sürpriz çıkışından sonra bir anda meydan boşaldı resmen. 12 Haziran’daki Jurassic World’e kadar ciddi gişe beklentisi olan bir film yok, onun yerine Entourage, Insidious 3 ve Spy gibi kendi hayran kitlelerince beklenen, ama geniş bir alana ağ atacağı zannedilmeyen işler var.

maxresdefault

E bu boşlukta parsayı birinin toparlaması gerekiyordu. O da Dwayne “The Rock” Johnson’ın başrolünde oynadığı felaket filmi San Andreas’a kısmet oldu. Başrollerinde Johnson’ın haricinde Alexandra Daddario (True Detective), Carla Gugino (Sin City, Watchmen), Paul Giamatti (The Illusionist, American Splendor), Ioan Gruffudd (Fantastic Four) ve Kylie Minogue’un oynadığı film gişeye öyle bir maşallahlık girdi ki, Amerika, Kanada ve diğer 60 ülkede vizyonda olduğu ilk haftasonu içerisinde 110 milyon dolarlık bütçesini ekarte etti.

Toplamda şimdilik 117 milyon dolarlık bir gişe elde eden San Andreas, kendi evinde 53 milyon dolar, dışarıda ise 64 milyon dolarlık bir hasılat toparladı. Bu Dwayne Johnson’ın gelmiş geçmiş sahip olduğu en başarılı açılış oldu ve uzmanlara göre, geçen seneki Hercules’den sonra Johnson’ın fiyakasını bir hayli düzeltti. San Andreas’ı takip eden filmler, baya zayıf performans sergilediler aslında. Tomorrowland içeride ve dışarıda toplam 45 milyon dolar hasılat yaparak ikinci sıraya yerleşti. Fakat bu hâlâ Brad Bird yönetmenliğindeki filmi “başarılı” klasmanına koymuyor, zira şu an itibariyle Tomorrowland 133 milyon dolar toplam hasılatta kaldı ve hâlâ 190 milyon dolarlık dev bütçesini karşılayabilmiş değil.

1423594985_pitch-perfect-zoom

Mad Max: Fury Road toplam 35 milyon dolar hasılat ekledi ve genel toplamını da 280 milyon dolar civarına koydu. Anlayacağınız film kendisini kurtarmış gözüküyor, illa ki pozitif yorumlarla beraber DVD satışları da coşacak, Warner ihya olacak, George Miller’a daha fazla film çekmesi için balyayla para atacaktır. Bu üçlüyü artık ömrünün son devresine girmiş olan Avengers: Age of Ultron izledi 30 milyon dolarla. Film tahmin ettiğim gibi Iron Man 3 gişesi olan 1.3 milyar dolar civarında kaldı, Furious 7’yi yakalaması imkansız gözüküyor. Son sırada ise 25 milyon dolarla toplamını 300M$ civarına çeken Pitch Perfect 2 var. Tüm bu filmler arasında en mutlusu da o muhtemelen, zira yorgan döşek 30 milyon dolarlık bir bütçeye çekildi film ve yüzde binlik bir kar marjı var. E ona helal olsun o zaman!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

 1. Shadow in the Dark Reply

  Mayıs ayın benim için tam bir tahmin edilemez bir ay oldu.(En azından Age of Ultron hariç)Fakat en beklemediğim San Andreas oldu.Film hakkında görsel efekt sayesinde aksiyon severleri çekeceğini düşünmüştüm ama dediğiniz gibi yaz ayına giriş dönemindeki boş zamandan yararlanarak bütün aksiyon severleri kendine çekti.Tabii ki işin içinde reklam çalışmalarıda var.

  Bu ayın ziyanı ise Tomorrowland oldu.Bence bunun nedeni Mad Max’in beklenilmeyen kalitesi (prodüksiyon aşamasında böyle olacağı belliydi ama sıkı takip içinde olmayanlar için de bir sürpriz niteliği taşıdı)ve Pitch Perfect ‘in bardak eşliğinde duymaya alışık olduğumuz şarkısı(:D).Film bundan daha iyi bir reklam yapabilir miydi tartışılıır.Birinci filmle bu kadar ilgi uyandırınca artık ikinci film nasıl olacağı belli olmasa bile büyük bir hayran kitlesine sahipti.Bu iki filmden 1 hafta sonra tanınmış birkaç ünlü dışında hiçbir geçmişi olmayan yeni bir film yayınlanırsa şanslarının düşük olacakalrı belliydi.Hele ki bir hafta sonra iyi reklamı yapılmış bol aksiyonlu bir filmde gelince ”artık dikkati üzerine çekecek derken” bütün ışıklar yine başkasına kaydı.Tommorrowland’i hala izleme şansı yakalayamadım ama şu ana kadar hep iyi yorumlar ile karşılaştım.Yine kötü bir takvim ayarı fimin hayatını nasıl etkilediğini görmüş olduk.

  Age of Ultron ise büyük ihtimalle HP:DH P2 i geçip en çok izlenilen 5 i film olaraak tarihe geçecek.Furious 7 ise 4.lüğü kesinleştirmiş durumda eğer şaşırıtıcı birşey olmaz ise nerdeyse Marvels The Avengers ile aynı seviyede kapatacak.(Haketti mi bilinmez ama seyircini takdiri:D)

  • Sadık Dişli Reply

   Bana kalırsa Furious 7 o gişeyi zerre kadar haketmedi, Bu arada filmin The Avengers’ı geçmesine çok az kaldı, ilk üçe yerleşebilir, Age of Ultron da çok büyük ihtimalle ilk beşe girecektir.

 2. Adamda nasıl bir kafa yapısı varsa yine avengersa laf sokmadan geçmemiş editörsün sen her sevmediğin şeye düşman gibi davranıyorsun o kadar insan eleştiriyor bu huyunu ama hala en ufak ben kendimi düzelteyim yok cidden çok ilginç bir insansın 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.