Geçtiğimiz haftalarda Game of Thrones‘un 5. sezonu için setten sızan görüntülerde, spoilerlara kurban gitmiş has adam, çapkın erkek, delikanlıcinsel, kral baba Oberyn abimizin kendisinden de tehlikeli üç kızının fotoğrafları vardı. Babalarına saygımızdan bacımız diyeceğimiz bu üç kadın savaşçının internetlerde en çok tartışma olan konusu, Game of Thrones etiğine tümüyle ters, membaşlı zırh mevzusu oldu.

membas-zirh-01

“Game of Thrones etiğine ters ne kaldı ulen, maşallah her yol var!” diyebilirsiniz, fakat kitabın okuyucuları yazarın (Corc Rerarö Martin) sık sık “useless as nipples on a breastplate”, “zırh üzerindeki membaş kadar faydasız” tabirini kullandığını hatırlayacaktır.

New York Magazine kostüm tasarımcısı Michele Clapton‘a ulaşıp “Doktor bu ne?” diye sormuş çoktan. Zırhların bu şekilde tasarlanmadığını ama dokusunu bozmamak için çok fazla taşlanmadığını söyleyen Clapton, bu izlerin kalıptan kaldığını ve fark ettiğinde artık çekimlere başlamaya az zaman kaldığını söylemiş.

Canın sağolsun Michele Clapton, dört sezondur kendini kanıtladın. Bu millet, bu alem sana da sahip çıkar diyoruz.

game_of_thrones_kostumleri

Bir yandan da konuyu araştırırken ASoIaF forumlarında başka bir ilginç detaya rastladık. Corc Rerarö, bu tabiri ilk kez 1998’de çıkan kitabında kullanmaya başlamış, bu da rezalet Batman filmi Batman & Robin‘den bir sene sonrası. Okurların çoğu, Rerarö’nün burada Schumacher‘in membaşlı Batman ve Robin zırhlarına laf attığı kanısında. Hatırlar mısınız?

I AM ... NIPPLESMAN!
I AM … NIPPLESMAN!

1 Comment

  1. duralireha Reply

    Gereksizden ziyade tehlikeli. O kavisler; gelen kılıç darbelerini, gövdenin en zayıf noktası olan noktaya, kaburgaların açıklığına doğru yöneltecek ve giyeni koruyacağına giyenin hayatını tehlikeye sokacaktır. Bu yüzden gerçek dünyada (kadınları da savaşan vikinglerde bile) memeli zırh üretilmemiştir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.