Evet, yılın ‘korku oyunları özel köşesi‘ zamanı geldi dostlar. İçinde bulunduğumuz şu mübarek cadılar bayramı ayı geldiğinde göre, gecemizi daha heyecanlı hâle getirecek ve kalp atışlarımızı hızlandıracak korku oyunlarını bir sıralamanın tam vakti diyebiliriz. Listedeki her oyun sizi koltuğunuzdan zıplatır mı bilemem, sonuçta herkesin korkma eşiği farklıdır. Mesela şahsen korku oyunlarıyla aram iyi değildir çünkü ne zaman oynamaya başlasam iki adım atmadan tüylerim ürperir. Ama bazen de öyle oyunlar çıkar ki hem korkutur hem de size genel anlamda çok keyifli bir oyun deneyimi yaşatır. İşte bu listede oynayıp sevdiğim ve şu Halloween günlerinde gecenize neşe katacağını düşündüğüm oyunları anacağım.

Resident Evil 2 Remake

Korku oyunlarının en ünlü serilerinden biri olan Resident Evil‘ın, 1998 çıkışlı asıl Resident Evil 2 oyununun 2020 yılında yapılmış bir remake versiyonu. Dikkatinizi çekiyorum remastered değil remake. Hem de adının hakkını veren, gerçekten ortada yeniden düşünülmüş bir şeylerin olduğu bir remake. Gerçekçi grafikler ve etkileyici atmosfer, sunduğu tok aksiyon yapısı ve sade ama başarılı oynanışıyla son zamanların en başarılı korku oyunlarından biri. Remake dokunuşlarıyla da orijinal oyunu oynayan ve sevenlerden tam not almayı başarmıştı, çıkış yaptığı ilk dönemden beri de ilgi görmeye devam etti. Bugüne kadar yedi milyondan fazla kopya satmayı başaran Resident Evil 2 Remake, özetlemek gerekirse hem başarılı bir korku oyunu olmayı hem de “Nasıl başarılı bir remake yapılır?” sorusuna cevap vermeyi becerebilmiş bir yapım. Ayrıca nasıl bir oyun olduğunu merak ediyorsanız ücretsiz bir şekilde demosunu deneyebilirsiniz.

Little Nightmares

Little Nightmares, bu listenin en ilginç oyunlarından biri olabilir. Kendi içinde oluşturduğu ilginç evreni ve müthiş sanat tasarımıyla insana hem keyifli hem de gerilim dolu dakikalar yaşatmayı başarabilen bir yapım. Fragmanını izlediğim ilk andan itibaren, yaratılan dünyaya ve ilginç karakter tasarımlarına hayran kalmıştım. İlgi çekici bölüm tasarımları, ürpertici hatta belki rahatsız edici evreni ve başarılı platform öğeleriyle bence yapılmış en orijinal korku oyunlarından biri. Evet üstünüze zombiler salarak kalp atışlarınızı hızlandırmıyor ama tam da adında da anlattığı gibi küçük kabuslar yaşatarak sizi korkutmayı öyle bir başarıyor ki, içiniz kıpır kıpır oluyor. Eğer farklı bir korku deneyimi yaşamak ve tuhaf ama başarılı bir atmosfer içinde kendinizi kaybetmek istiyorsanız Little Nightmares kesinlikle denemeniz gereken bir oyun.

Dying Light

Zombilerle mücadele konseptini parkur dinamikleri ve hayatta kalma unsurlarıyla birleştiren Dying Light, oyuncuya tam bir cadılar bayramı çılgınlığı sunuyor. Gündüz gözüyle oynanan dünyasına aldanmayın, oluşturduğu atmosferin curcunası ve oyuncuya sunduğu serbestlik sayesinde ortaya festival çılgınlığında bir korku oyunu çıkıyor. Silah çeşitliliği, oynadıkça karakterinizin geliştiğini hissettirmesi, keyifli açık dünyası ve özgür oynanışıyla son dönemlerin korku temasıyla açık dünyayı birleştiren en iyi yapımlarından biri Dying Light. Üzerinden beş yıl geçmiş olmasına rağmen bana göre hiç de eskimemiş bir yapım. Çıktığı dönemde, oyunun Harran’da geçmesi ve karakterlerin Türkçe isimlere sahip olmasıyla biz oyuncuların zaten bir miktar dikkatini çekmişti ama tek ilgi çekici yönü bu değildi. Oyunun sunduğu toplam deneyim oldukça eğlenceli ve sürükleyiciydi ki bu durum hem satış rakamlarına hem de geliştiricilere yansımış olmalı; çünkü bu oyunun üstüne bir de devam oyunu yapılıyor.

Apsulov: End of Gods

Aşina olduğumuz “kaç veya kendini koru” şeklindeki korku temalarına kendi yorumunu katan bağımsız oyun Apsulov: End of Gods, birkaç türü ve tarzı kendi içinde harmanlayarak ortaya orijinal bir yapı çıkarmış ilginç korku oyunu. Korku-gerilim türüne bulmaca öğelerini, bilim-kurgu temelli ve mitolojik anlatılarla bezeli bir hikayeyle birleştiren, üstüne üstlük oyunun iç yapısına yedirilmiş ilginç kayıt sistemiyle de sürükleyici bir hal alıyor ve oynadıkça oynamak istiyorsunuz. Dışarıdan bakıldığında ne olduğunu tam olarak anlamadığınız bir Outlast kopyası gibi dursa da, CADILAR BAYRAMI ÖZEL: Gecenize Heyecan Katacak 7 Korku Oyunu hiç de öyle bir oyun değil. İlginç hikaye anlatımlarıyla yoğurulmuş bir korku oyununda dibine kadar gerilmeyi seviyorsanız kesinlikle fırsat vermeniz gereken bir yapım. Üstelik bağımsız bir geliştiricinin elinden çıktığı için de uygun fiyatıyla, Türkçe dil desteğiyle rahatlıkla deneyebilirsiniz.

Limbo

Limbo için korku oyunu demek biraz zor olabilir. Çünkü onun asıl hüneri karşınıza aniden çıkan zombiler veya gecenin köründe sizi bir eve hapsetmesi değil. Bağımsız oyunların ilk örneklerinden olan Limbo’nun asıl başarısı, sunduğu siyah beyaz dünya ve az etkileşim imkanına rağmen içinizde oluşturduğu gerilim ve hayatta kalma hissi. Çünkü ana karakteriniz elinde tabanca olan bir polis memuru veya çok yetenekli bir suikastçı değil. Ufacık, karanlığın içinde gözleri parıl parıl parlayan bir çocuk. Zaten Limbo’yu Limbo yapan asıl şey de buradan geliyor. Siyah beyaz bir dünyada, başarısız bir hareketinizin acı ölümlerle sonuçlanması kaçınılmaz olan koca bir ormanda gözleri parlayan ufacık bir çocukla dolaşmak. Üstüne de yer yer karşınıza çıkan yaratıklarla mücadele etmek eklenince ortaya sürükleyici bir gerilim ve bulmaca oyunu çıkıyor. Ayrıca oyunun sunduğu etkileşimlerin bu kadar az olmasına ve sizi hiç mi hiç yönlendirmemesine rağmen ortaya gayet tok bir deneyim çıkıyor. Üzerinden çok zaman geçmiş olsa da şimdiye kadar eğer denemediyseniz kesinlikle bir göz atmalısınız.

Dead By Daylight

Korku oyunlarından zevk alıyorsanız üstüne bunu arkadaşlarınızla birlikte yapmak sizin için daha keyifli olacaksa, Dead By Daylight tam sizin oyununuz. Çıktığı günden bugüne kadar yayıncılar arasında da oynanmasının etkisiyle gittikçe popülerleşti ve multiplayer korku oyunları arasında gittikçe öne çıkan bir oyun haline geldi. Arkadaşlar arasında yaşanan eğlencenin yanı sıra, gerçekçi atmosferi ve oyunculara kendi korku senaryolarını oluşturma şansını vermesi sebebiyle; bu ay oynanabilecek en keyifli korku oyunlarından biri Dead By Daylight. Ayrıca oyunun bütün ara yüzü ve altyazılarında da Türkçe dil desteği mevcut.

DARQ

Bulmaca ağırlıklı bağımsız bir korku oyunu olan DARQ, tam da cadılar bayramı konseptine uygun bir yapım. Belki koltuğunuzdan zıplamanıza sebep olacak kadar ağır korku öğeleri içermiyor ama korku temasıyla sunulmuş bir platform-bulmaca oyunu diyebiliriz. İçinde bulunduğunuz o soluk renkli, sürreal ve hafif karanlık atmosferin içine serpiştirilen ve yer yer sizi geren unsurların yanında, kendine has oynanışı ve keyifli bulmacalar içermesi bu oyunun asıl öne çıkan kısmını oluşturuyor. Ayrıca Türkçe dil desteği içerdiğini ve Steam’de uygun fiyatıyla da dikkat çektiğini belirtelim.

Cadılar Bayramı özel korku oyunu listemizin sonuna geldik. Eğer sizin de bu ay oynamak için şöyle güzel bir korku oyunu tavsiyeniz varsa, bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.