Yazının başlığı ilginizi çektiyse, Cthulhu dediğim zaman bahsettiğim korkutucu varlığı yakından tanıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Ama şöyle bir gerçek var ki bu mitoloji, ondan ibaret değil. Cthulhu elbette ki en bilinen ve sevilen karakter, yani görüyorsunuz ki August Derleth, şurada bahsettiğimiz gibi evrene ismini verirken onun adıyla anmayı layık görmüş. Buna rağmen, Lovecraft’ın ve evrene katkıda bulunan diğer yazarların bu mitolojiye kazandırdıkları onlarca karakterden bahsetmiyor olmamız onlara haksızlıkmış gibi geliyor.

Gönül isterdi ki burada oturup saatlerce size bu onlarca karakter hakkında yazı yazabileyim fakat buna ne sizin ne de benim zamanımız var, yanlış mıyım? İşte bu sebepten sizler için Cthulhu kadar tanınmayan, kendilerinden hak ettikleri kadar bahsedilmeyen dört tüyler ürperten karakteri bir araya getirdim. Yalnız şöyle bir uyarı geçeyim, bu yazıyı gece okumanızı önermiyorum!

Atlach-Nacha

Image result for atlach nacha

“Karanlık form ona doğru inanılmaz bir hızla koşmaya başladı. Yakınlaştığında, çömelmiş gövdesinde, birkaç eklemli bacağın arasında bir tür yüz olduğunu fark etti. Bu yüz, garip bir şüphe ifadesi ile ona bakıyordu. Tüylerle çevrili küçük ve kurnaz gözleri kendininkilerle buluşurken dehşet, cesur avcının damarlarında yükseldi.”

Clark Ashton Smith , The Seven Gease

Atlach-Nacha, nam-ı diğer Örümcek Tanrı, görünüş itibariyle insan kafasına sahip bir örümceği andırır. Dünya dışı varlıklardan birisidir- hatta Satürn gezegeninden geldiği söylenir. Düşmanlarını öldürme yöntemi acılı ve korkutucudur: onlara binlerce iğne saplayarak kanlarını emer. Bu kan dondurucu varlık hakkındaki mitler burada son bulmaz elbette, denir ki Atlach-Nacha, Dreamlands adı verilen ve insanların yalnızca rüyalarında görebildikleri evren ile insanların yaşadığı evren arasında bir köprü görevi görecek bir ağ örmektedir. Söylenir ki Atlach-Nacha köprüyü örmeyi bitirdiği zaman dünyamızın sonu gelecektir zira bu köprü, Dreamlands’teki canavarların insanların dünyasına istedikleri gibi saldırabilmelerini sağlayacaktır.

Chaugnar Faugn

Image result for Chaugnar Faugn%0D%0A

“Kelimeler bu yaratığın çirkinliğini ifade etmeye yetmezdi. Kocaman bir hortumu, eşit olmayan kulakları ve ağzının kenarlarından fırlayan iki tane kocaman dişi vardı. Ama o bir fil değildi. Bir fil ile olan benzerliği burada bitiyordu zira onun kulakları ağlar ve dokunaçlarla kaplıydı.”

Frank Belknap Long , The Horror From the Hills

Chagnar Faugn, aslında bizim evrenimizden çok uzak ve çok daha farklı bir evrende yaşamaktayken Dünya’nın ilk vakitlerinde buraya inmiştir. Miri Nigri ismindeki bir ırkın yaratıcısıdır ki bu ırk da daha sonra insanlarla kaynaşarak Tcho-Tcho olarak bilinen, insan yiyen bir ırkı doğurmuştur. Chaugnar Faugn’ın sadece görüntüsüyle bile insanları dehşete düşürdüğü bilinir. Hortumu ilk bakışta bir filin hortumunu andırsa da aslında bir bofa balığı gibi keskin dişlerle doludur ve hortumunu düşmanlarının kanlarını emmek için kullanır.

Zushakon

Image result for Zushakon cthulhu art

“O gündüzken karanlık getirir, karanlıkken ışığı getirir; tüm hayatlar, tüm sesler, tüm hareketler onun gelişiyle bir anda ortadan kaybolur. Bazen kendisiyle beraber güneş ve ay tutulması da getirir. Onun bir ismi olmamasına rağmen, onu bilenler Zushakon ismiyle hitap ederler.”

Henry Kuttner, The Bells of Horror

Cthulhu Mitosundaki birçok karakter gibi Zushakon’un da birçok ismi vardır: bazıları ona Karanlık ve Sessiz Olan der, bazıları da Korkunç Ölüm Tanrısı. İnsan gözüne karanlık bir girdap gibi gözüktüğü söylense de bu sadece semboliktir çünkü şu ana kadar onu gerçekten görebilen kimse olmamıştır. Bunun sebebi olarak da Zushakon’un insan gözüne görünemeyecek kadar çok karanlık olduğu veya ona bakanların gözlerinin oyulduğu söylenir. Zushakon gerçekten de karanlıktır, o ışığa karşı bir nefret besler. Takipçilerinin onun için yaptığı ve onun kutsal kıldığı heykelleri gün ışığına maruz bırakanları acımasızca öldürür. Onu çağırmak için kutsanmış çanlarından üçünü çalmak yeterlidir.

Azathoth

Image result for Azathoth

“Evrenin dışında, sonsuzluğun ortasında kükreyen, şekilsiz bir yıkım vardır. Bu sınır tanımaz bir şeytandır, Azathoth’tur. Onun ismini söylemeye hiçbir insanın dili varmaz. Zamanın ve mekanın sınırlarının ötesinde, aydınlatılmamış evrenlerde öfkeyle bekler.”

H.P. Lovecraft, The Dream Quest of Unknown Kadath

Nükleer Kaos, Derin Karanlık ve Soğuk Olan gibi isimlere de sahip olan Azathoth’un fiziksel formunu anlatabilecek kesin kelimeler kullanılamaz zira onun görüntüsü sürekli değişmektedir, bu nedenle herkes onu farklı bir şekilde görür. Onun varlığı sadece görüntüsüyle değil, rüyalarında ona yaklaşanların duyduğu “tiz ve monoton flüt sesi” ile betimlenir. Azathoth hakkında bilinenler sınırlıdır fakat kendisinin Sonsuz Kaos’un ortasında siyah bir tahtta oturduğu ve tüm zamana ve mekana hükmettiği söylenir. Ona tapanlar, ritüellerini “yaşamakta olan kurbanlar üzerinde korkunç şeyler yaparak” gerçekleştirirler.

Eh işte, böylece bu evrene bir adım daha yaklaşmış olduk. Yukarıda adı geçen karakterler hakkında bahsedemediğim çok şey olduğuna eminim. Bir de adı geçmeyen ama sizin çok sevdiğiniz karakterler kesin vardır, mazur görün artık. Yine de listeyi genişletmek isterseniz yorumlarda buluşalım, olur mu?

Yazar

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

2 Yorum

  1. Hızır Oğuz Çınar Cevap ver

    Çok tatlı bir yazı olmuş böyle mitosların yazıldığını görmek insanı mutlu ediyor

  2. Bana mı öyle geliyor, yoksa H.P. Lovecraft dışındakilerin betimlemeleri çok mu kötü? Ya da İngilizcesini paylaşın ve biz de kendimiz karar verelim 😁 Zira Azathoth dışındaki tüm karakterleri unuttum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.