Hollywood son birkaç haftadır senaryo yazarlarının haklarında talep ettikleri iyileşmeler için başlattıkları grevle çalkalanıyor. Şimdi ise bu grev sürecine bu sefer de oyuncuların sendikası katıldı.

Hollywood daha hâlâ senaryo yazarı grevleri ile uğraşırken ve bu senaryosu hâlâ yazım aşamasında olan filmlerin ertelenmesine sebep olmuşken bu sefer de oyuncular tam kırk üç yıl aradan sonra greve gidiyor. SAG-AFTRA bu kararı ile senaryo yazarlarının düzenlediği grevden de büyük bir etkiye sebep olacak muhtemelen. “Neden?” diye merak ediyorsanız size en güncelinden iki tane örnek vereceğim: Daha birkaç gün önce Wolverine karakterini bir filmde ilk defa klasik kostümüyle gördüğümüz Deadpool 3 çekimleri durdu ve ayrıca önümüzdeki haftanın en önemli filmi Oppenheimer prömiyeri sırasında SAG-AFTRA üyesi olan Cillian Murphy ve Emily Blunt grevin başlaması üzerine prömiyeri terk etti.

SAG-AFTRA’nın grevinin daha etkili olacağını tahmin etmemin bir değer sebebi de şu ki pek sevgili Hollywood stüdyolarımız ve streaming platformlarımız yazarların grevini o kadar iplememiş ki sendika üyeleri evlerini, apartmanlarını kaybedene kadar bekleyebilirlermiş vazgeçilmesi için. Sizce aynı stratejiyi koskoca yıldızlar için uygulayabilirler mi? Hiç sanmıyorum.

Olaya önce genel sonra özel açıdan yaklaşacağım. Sendikaların birlik olup haklarını araması tabii ki çok önemli. Birilerinin bidonla para kazanıp da damlayla ödeme yapması herhangi bir iş kolunda olabilecek en rezil pratiklerden. İşin özel açısına geldiğimde ise kendim için de sevindim açıkçası oyuncuların da grev kararı almasına. O kadar çok izlemem gereken, yakalayamadığım şey var ki üç dört sene yeni bir dizi film gelmese bile itiraz etmem. House of the Dragon için ikinci sezonun çekimleri etkilenmiyormuş Amerika dışında olduklarından dolayı, Sex Education da yeni sezonla geliyor yakında. Bu ikisi dışında önümüzdeki döneme dair “Hayır! Bunun daha fazla ötelenmesine dayanamam!” diye düşündüğüm bir yapım aklıma gelmedi. Haberde bahsini ettiğim Deadpool 3 bile öyle aman aman çıldırdığım bir iş değil mesela.

Bu gelişmelere tepkiniz nedir? Sendikalar sizce iyi mi yapıyor yoksa şirketler haklarını veriyor mu? İçerik bolluğu hakkında benle benzer düşüncelere sahip misiniz? Kafanızdan geçenleri paylaşırken hızlı olun, yorumcular grevine gücümüz yetmez.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.