Geçtiğimiz gün GeekMuhit‘in ahsen muhitkarlarının Genel Anket Koridoru başlığında Batman performanslarını puanladıklarını belirtmiş, ardından da bu puanlamayı sizlerle paylaşmıştık. Şimdi daha büyük bir lokmaya kol sıvamanın vakti geldi. Marvel Cinematic Universe filmleri. Muhitkarlar şu konu üzerinden toplaştılar, puanladılar. Sıralamayı da puanlara göre biz yaptık.

Şaşırtıcı olan sonuçlar da var. Genel kanıya yakın duran da. Gelin isterseniz beraber bakalım. Buyurun!

 

15. Thor: The Dark World – 4.11 Ortalama

tom-hiddleston-talks-loki-in-thor-the-dark-world-and-beyond-header

Marvel Cinematic Universe’in 15 filmini nasıl sıralarsanız sıralayın, kim sıralarsa sıralasın; ben öyle hissediyorum ki son dörtlü neredeyse hiç değişmeyecektir. Spesifik olarak hangi filmin hangi sırada olduğu farklılaşabilir, ama dört film değişmez. Kendi payıma, Thor: The Dark World‘ün hem 5’in altında puan alan iki MCU filminden biri olmasını da destekliyorum, sonlara doğru oynamasını da. Ama kendi payıma, en kötü filmde Muhit ortalamasıyla bir sıra şaşırıyoruz.

 

14. The Incredible Hulk – 4.97 Ortalama

01 The Incredible Hulk

Ben ankete iştirakimde Hulk‘a 3 puan verdim, Muhit benden insaflı davranıp 5 ortalamaya çok yaklaştırmış. Lakin burada zannediyorum bakış açısı farkı mevcut. Ben MCU’nun filmlerini puanlar ve sıralarken, MCU bağlamı içerisinde değerlendiriyorum. Kendi başına bir film olarak Hulk muhakkak ki seviyesinde değildir. Ama bir yandan da, ilgisizlik/alakasızlık/konudan kopukluk/tematik bağlantısızlık derken insan MCU’nun en kötü filmi olduğunu düşünmeden de edemiyor.

 

13. Thor – 5.04 Ortalama

04 Thor

Al birini, vur ötekine. İki Thor filmi de eşit derecede silik, vasat ve meh esasında. Ancak ilk filmin hem Avengers öncesi çıkan filmlerin sahip olduğu bir naiflik kredisi var; hem de sonuçta yönetmeni Kenneth Branagh. Bakmayın eziklendiğine, ilk Thor filminin çok cesur bir takım kararları vardı esasında. Filmi küçük bir New Mexico kasabasında geçirtmek gibi, devamlı çarpık açılar kullanmak gibi, SHIELD’ı hikayeye ağır yerleştirmek gibi. Bunlar bir baş öne çıkarttı.

 

12. Iron Man 2 – 6.21 Ortalama

Iron Man 2

Robert Downey Jr faktörü olsa gerek, muhitkar ordusu Iron Man 2’yi son dörtlünün en tepesine koymuş. Ben naçizane geri dönüp MCU maratonları yaptığımda her zaman iki filmi dışarıda bırakan, bu iki filmi de her zaman Hulk ve Iron Man 2 olarak seçen bir insan olarak çok katılamadım. Ama elbette, RDJ RDJ’dir. Yapacak bir şey yok.

 

11. Avengers: Age of Ultron – 6.41 Ortalama

06 Ultron Kimdir Not

Film çıktığında otomatikman markaya bakıp verilen “Mis gibi film lan” tepkilerinin zaman geçtikçe yerini daha akil bir homurtuya bırakmış olması sevindirici. Dürüst olmak gerekirse Age of Ultron’un ilk çıktığı günden beri bu puan civarında bir film olduğuna inanıyordum. Zaten incelemesinde uzun uzun yazmıştık. Bu arada, bardağın boş tarafı o yazı. Dolu tarafını merak edenler için, o da şurada.

 

10. Iron Man 3 – 6.45 Ortalama

iron-man-3-tony-stark-robert-downey-jr

Artık üzerime yapıştı ama yeri gelmişken yine söylemem lazım: Arkadaşlar Iron Man 3 biçtiğinizden elli kat daha değerli bir film. Baya iyi bir film. Hatta iddia ediyorum 2017’de Logan’ın üzerine salyalarla atlanmasının sebebi olarak gösterilen her şeyi Iron Man 3 dört sene önce yapıyordu ya! Daha ileri de gideyim, tevazuya gerek yok: Iron Man 3 süper kahraman sineması janrının başına gelmiş en iyi dekonstrüksiyondu! 6.45 neymiş. Esefle kınıyorum.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.