Bir geek’in önüne anket koymak, bir çocuğun önüne basınca ses çıkartan ayı koymak gibi bir şeydir. Dayanamaz, sağına soluna basar, oynar, kulağından falan çeker. Ama çok sever, çok coşar. Dönüp yaptıklarına tekrar bir bakar, kendinden geçer yani. Bundan hareketle, bir süredir Muhit’te aktif bir Genel Anket Koridoru var. Orada binbir farklı anket, araştırma yapılıyor. Kamuoyu yoklanıyor. Eteklerdeki taşlar ortaya çıkıyor.

Bu taşlardan biri de şu soru üzerine şekillenmiş: Favori Batman’imiz hangisi? Güzide Muhitkarımız everfesan, şurada anketi 8 büyük Batman performansı üzerinden dünyaya salmış. Adam West, Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney, Kevin Conroy, Christian Bale, Will Arnett, Ben Affleck. Geekler de oylamış, sıralama şeklini almış.

Peki o şekil nedir? Şöyle:

8. George Clooney – 40+ Oy, 2.45 Ortalama

nipple-batman

Listenin sekizinci sırasında, listelenen Batman’ler arasında en kötü puanı 2.45 not ortalamasıyla George Clooney almış. 10 üzerinden 2.45. Toplamda da 40+ oy kullanıldığını düşünecek olursak, epey net bir fikir birliği var. Ben de naçizane katılıyorum. Kalmış ki, Clooney bile katılıyor. E üzerine konuşmaya gerek yok. Adamınız da penaltı diyor yani.

 

7. Adam West 30+ Oy, 3.77 Ortalama

Adam West and Burt Ward in Batman.

Adam West, bilmeyenleriniz için, 60’larda Amerikan televizyonlarında yayınlanan dizinin başrolü. Kendisini aynı zamanda Family Guy’daki belediye başkanı Adam West rolüyle de tanıyor olabilirsiniz. West genel olarak pırlanta gibi, minnoş bir adam. Dizi zamanın şartlarından kopuk değerlendirilince çok kötü, o yüzden de 3.77 ortalama almış. Ancak unutmamakta fayda var, belki 40 sene sonra da Muhit’te Ben Affleck zamanın şartlarından kopuk değerlendirilip, düşük puanlanacak. West’in 2017’de bu sıranın yedinci sırasında olması doğru. Ama akılda da tutalım: Batman’i ipten alan performans onunkisi.

 

6. Val Kilmer – 40+ Oy, 4.93 Ortalama

Batman Val Kilmer

İşte bu listenin açık ara en büyük haksızlığı. Kilmer kötü bir Batman falan değildi. Kötü bir Bruce Wayne de değildi. Hatta iddialı konuşuyorum, kağıt üzerinde Batman’liğe Affleck’ten sonra en yakışan aktör kendisiydi; fiziği, aurası, enerjisi, mimikleri, çenesi ve ses tonuyla. Yalnız işte Burton’ın yarıda bırakıp, Schumacher’in devraldığı ve kafası fena karışık bir filme denk geldi. O yüzden de kötü anılıyor. Hoş gerçi, o filmin etkisinden 4.93 puan verecek kadar sıyrılabilmiş Muhitkarların varlığı bile takdir konusu da, neyse.

 

5. Will Arnett – 30+ Oy, 6.21 Ortalama

legobatman4

Will Arnett malumunuz, Batman’i hem The LEGO Movie’de, hem de sonrasında gelen The LEGO Batman Movie‘de seslendirdi. Muhitkarlar listeye alıp oylamışlar, 6.21 gibi fena da olmayan bir puan vermişler ancak; ben çok doğru bulmadığımı belirteyim. Bana göre LEGO Batman ve Batman çok farklı karakterler. Hatta ileri gidiyorum, bu ikisi kendi başına var olan ama ortak bir nokta sahibi iki bağımsız marka. Yine de, yarasa yarasadır denmiş, beşinci sırayı Arnett almış. Hakkıdır.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.