Geekyapar, şu satırları yazmakta olduğum sıradan biraz evvel, 1 milyon tıka ulaştık. 1 milyon tık. Akıl almaz bir rakam dürüst olmak gerekirse. Henüz birinci yılını doldurmamış bir siteyiz, ama 1 milyon tıktan bahsediyoruz. Yüz binlerce tekil ziyaretçi söz konusu burada. Yüz binlerce süper, acayip, muhteşem, hayranlık uyandırıcı, eşsiz, güzel, geek ve yapan adam ve eşit derecede, hatta yer yer daha da fazla süper, acayip, muhteşem, hayranlık uyandırıcı, eşsiz, güzel geek ve yapan kadın. How I Met Your Mother sevenler, Marvel’cılar, Batman hayranları, metalkafalar, en sevdiği kitap Dune olanlar, Battlestar Galactica‘yı özleyenler, evden 3DS‘im olmadan çıkmam diyenler. Geek’in kim olduğunu bilenler. Hepiniz. Hepiniz süpersiniz.

Geekyapar Manifesto 2

Bizim bir tane büyük derdimiz var. Hiçbir zaman, hiçbir koşulda ana akım kültürün yaptığı geek veya nerd tanımını kabul etmiyoruz. Kim olduğumuzu Chuck Lorre gibi cibiliyetsizlerin belirlemesini kabul etmiyoruz. Bizim beğenilerimiz ve ilgi, alakalarımız “lazerler ve FRP” olarak sıkıştırılamaz. Ana akım kültür bizi daha kolay sindirilebilir haplar hâline getirmek için sosyal dünyanın çeperi olarak betimlemiş olabilir, ama geek yaparbu da değişemez. Geek’in tanımı beğendiği şeylerle yapılamaz. Hele hele sosyal eksiklikler gibi saçma sapan bir şeyle gerçekten geek’in ne olduğunu anlamanın yakınından bile geçemezsiniz.

Geek’in tek bir tanımı vardır, geekYAPAR!. Geek konuşur, Geek araştırır, Geek bir meseleyi öylesine bir tutkuyla sever ki günlerce hayatı o konu olur. Geek Wikipedia sayfalarında kaybolur, Geek sevdiği şarkıcının çocukluğunu bilir, Geek size sevdiği diziye ait bir şakanın hangi bölümde gerçekleştiğini söyleyebilir, Geek film bittikten sonra yönetmenin röpörtajını açar. Geek easter egg arar, Geek kitapların arkalarındaki lejantları okur. Bütün bunlar bittikten sonra Geek önüne bir mecra açar ve yazar. Geek anlatır, Geek tartışır, Geek ölümüne bilgilidir ve, dürüst olalım, Geek ölümüne gevezedir.

Geek sadece bilim kurgudan, çizgi romandan, oyundan ve FRP’den anlayan kısıtlı bir zümre değildir. Geek siyaset de konuşur. Geek tarih de bilir. Geek, bilmemeyi ayıp sayandır. Geek, bir muhabbette eksikliğini gördüğünde akşam eve dönüp saatlerini internette konuyla ilgili bir şeyler okuyarak geçirendir. Geek aynı sitede hem Nirvana şarkıları, hem en iyi Batman animasyonları, hem de siyasi analiz okuyabilendir. Geek tüm bunları aynı sitede yazabilendir.

Geek sizsiniz. Geek biziz.

Geekyapar Manifesto 3

Bu da bizim size sözümüzdür: Sizleri asla yüz üstü bırakmayacağız. Asla sağdan soldan çarpma içeriklerle çıkmayacağız karşınıza. Sizi salak yerine koyup, io9’lara, buzzfeed’lere girmediğinizi varsayıp oralardan aparttığımız galerilerle ucuz tıkların peşine koşmayacağız. Sırf cebimize üç kuruş para geçsin diye ne idüğü belirsiz işlere alkış tutmayacağız. Siz milyonlar olun, biz hiçbir zaman sizin bizi ne kadar sevdiğinizi anlattığınız mesajlara cevap vermeyecek kadar burnu havada olmayacağız.

Şarkıları, albümleri, dizi bölümlerini, çizgi romanları, çizimleri, oyunları, tasarımları, uzun metraj filmleri, kısa metraj filmleri, fragmanları, demoları yazacağız. Eğer göze hoş geliyorsa yeni Fantastic Four’un Sue Storm’unun bulunduğu haberini Kate Mara‘nın çekici bir resmiyle basmaktan çekinmeyeceğiz. Ama aynı anda, aynı habere Johnny Storm olarak cast edilen Michael B. Jordan‘ın da çekici bir resmini koymaktan da tenzih etmeyeceğiz. Hiçbir zaman geek’lerin otomatikman 12 yaşında ergen çocuklar gibi davrandıklarını varsamayacağız pek çok ebik gübük “geek/nerd” ürünü işin yaptığı gibi. Zaten biliyoruz ki geekyapar’ın o yaşlardaki takipçileri de öyle davranmıyorlar.

http://www.youtube.com/watch?v=42vzJCI6EpA

Yani, anlayacağız, bizi bu dakikaya kadar niye sevdiyseniz, aynı apoletleri üstümüze geçirip son hız finiş çizgisine doğru ilerleyeceğiz. Buradayız. Bir yere gitmiyoruz.

Dürüst olmak gerekirse geek tanımını bu payeyi taşıma şerefinin yakınından bile geçmeyen adamlara bırakmayı düşünmüyoruz. Karşı çıkacak olan olursa da arkamızda bir milyon tık var. Eğer bir kişi Fever Pitch‘i okuyup yazanın bir futbol geek’i olduğunu kavrayamıyorsa kanıtlayacak yüzlerce kelimemiz var. Tüm geek/nerd camiasını Big Bang Theory‘den feyz alanlara kanıt olarak sunacağımız yüz binlerce siz varsınız. Bu yazıların altında efil efil profil resimleriniz, muhteşem kelimeleriniz ve sivri dilinizle paragraf paragraf döktüren, masada muhabbetin kontrolünü kimseye bırakmayan sizler. Geekyaparlar. Geekyapanlar ve Geekyapmış olanlar.

Geekyapar 1 milyon tıkı geçti. İşbu metin de manifestomuzdur. Bundan sonra daha çok milyon olacak. Çünkü, eğri oturup doğru konuşalım, sizinle birlikte fazla güçlüyüz. Duracak gibi de gözükmüyoruz.

Takipte kalın. Çünkü yaparsa, geekyapar.com!

Geekyapar Manifesto 1

Not: Niye bilmiyorum, bütün bu yazı şu şarkıyla yazıldı:

Bir manası olsa gerek, ne dersiniz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.