Captain America: The Winter Soldier bir önceki Cuma Amerika’da, geçtiğimiz Cuma da ülkemizde vizyona girdi ve an itibariyle hem gişeleri, hem de eleştirmenlerden aldığı yüksek notları birbirine katmış gözüküyor. Film çok kısa bir sürede 500 milyon dolar hasılat barajını aştı ve öyle gözüküyor ki, Thor: The Dark World’ü rahatlıkla geçip, Iron Man 3 seviyelerine oynayacak. Film hakkındaki görüşlerimizi şurada dile getirmiştik, filmin Marvel sinema külliyatındaki en değerli iş olduğu kanaatindeyiz. Ama daha da önemlisi, Marvel sinematik evreninin şeklini de değiştirdiği su götürmez bir gerçek olarak karşımızda. Biz de bunun üstüne oturup, Cap 2’den kaptığımız bilgileri derleyelim, MCU bundan sonra nereye gidecek ona dair görüşlerimizi sizlerle paylaşalım dedik. Söylemeye gerek yok: Eğer filmi izlemediyseniz, aşağıda bol spoiler yiyeceksiniz, dikkatli olun.

 

1. Doctor Strange geliyor

dr. strange

Önce en bariziyle başlayalım. Filmde Falcon, Black Widow ve Captain’ın Jasper Sitwell’i sorguya çektikleri sahne Marvel evreninin yeni süper kahramanını resmi ağızdan doğrulamış oldu. Sitwell Zola’nın algoritmasının kimleri hedef alacağını sayarken bir iki isimle beraber “Stephen Strange” adını da telaffuz etti. Bu bildiğiniz gibi Doctor Strange’in gerçek ismi. Marvel’ın büyü bazı kahramanının beyaz ekrana transfer olacağı Kevin Feige tarafından uzun süredir dillendiriliyordu, bu resmi, evren içi bir doğrulama oldu.

 

2. Avengers Tower

avengers tower

Zola’nın algoritması potansiyel hedefleri sıralarken, programın gözü bir noktada Stark Tower’a da takıldı. Bildiğiniz gibi Stark kulesi Avengers’ın sonunda harap olmuş, üstünde de sadece A harfi sabit kalmıştı. Ardından sonda gördüğümüz toparlama sahnesinde Tony yeni binanın planlarıyla oynarken, odaların yanlarında Avengers üyelerini tasvir eden küçük logolar göze çarpmıştı: Hawkeye için bir yay, Thor için bir çekiç vesaire. Gördüğümüz kadarıyla Tony kulenin ismini aradan geçen iki yılda onarmamış, yani bu o kulenin artık Avengers Tower olacağını doğrular gibi. E SHIELD da dağıldığına göre, belki de artık sazı Avengers eline alır.

 

3. Boşalan Savunma Bakanlığı pozisyonu

Alexander-pierce

Iron Man 2’de Tony Cap 2’de HYDRA olduğu anlaşılan Senatör Stern’in karşısında sorulara yanıt verirken bir noktada “Ben de Savunma Bakanı olabilirim” diyordu hatırlayacağınız üzere. Çizgi roman hayranları çok iyi bilirler, Tony Marvel çizgi roman evreninde gerçekten bunu yapıyor. E şimdi Alexander Pierce ölüp, ülkenin birincil süper kahraman organizasyonu çöktüğüne göre belki de Stark gerçekten de Savunma Bakanı olur. Tabii böyle bir şey olursa, bu Civil War-vari bir hikayeye doğru gittiğimize delalettir. Captain zaten Winter Soldier’ın sonlarına doğru iyiden iyiye otorite düşmanı bir hâl almaya başladı. Ama Civil War vari bir hikayeye dair tek kanıtımız bu değil.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.