Youtube ile aramda büyük bir sevgi nefret ilişkisi var, yalan söyleyemeyeceğim. Youtube’u çok seviyorum çünkü şu an dünya üzerinde üretilen içeriklerin birçoğuna buradan ulaşabiliyorum. Youtube’dan nefret ediyorum çünkü burada çok zaman harcıyorum. Yani, gerçekten çok… Hani çoğu zaman ana sayfama düşen bir video ile başlayıp Arif’in Manchester’a attığı gol ile biten maceram o kadar uzun oluyor ki bu süreyi en az iki film izleyerek daha efektif kullanabilirdim demekten kendimi alamıyorum. Ama sonuç olarak bir sonraki gün kürkçü dükkânı misali yine Youtube ana sayfasında yemek yerken izlemek için video ararken buluyorum kendimi.

Şimdi bu itirafımı yaptıktan sonra beni Youtube’un derinliklerine sürükleyen bir konsepten bahsetmek istiyorum. Konseptimiz, popüler müzikleri Orta Çağ müziklerine çevirmek. Mutlaka benden daha önce duymuşsunuzdur sağdan soldan ama olsun bir kez de ben bahsetmek istiyorum bu trendden. Zira son zamanlarda o kadar ilgimi çekti ki bu konsept neredeyse çıkan her popüler parçanın bir de Orta Çağ versiyonu var mı acaba diye Youtube araştırması yapıyorum. Artık bütün şarkıların Orta Çağ tarzında yeniden yorumlanmasını istiyorum. O kadar çok seviyorum!

O halde hem benim bu Orta Çağ konsepti sevgimi örneklendirmek hem de en sevdiğim şarkıları size önermek için sizi Hildegard von Blingin’ kanalından seçtiğimiz beş Orta Çağ müziği listemize davet ediyoruz.

Bad Romance

Orta Çağ coverı yapan onca kanal arasından sadece Hildegard von Blingin’ kanalının yaptığı yeniden yorumlamalarının bu listede olmasının bir sebebi var. Bunun sebebi ise diğer kanallar gibi sadece müzikleri değil şarkı sözlerini de Orta Çağ’a göre uyarlayıp yeniden yorumlayan bu kanalın yaptığı iş gerçekten büyük bir övgüyü hak ediyor. Eski İngilizcedeki kelimelerin şarkılarda tam yerinde kullanılmasını gerçekten büyük bir mutluluk veriyor bana.

Bir de Lady Gaga’nın, üzerinde et ile yapılmış bir elbise ile bunu sarayındaki bir kralın önünde söylediğini hayal etmek de aşırı zevkli oluyor. Tabii, muhtemelen sonrasında “Kral israf yapıyor! Millet aç aç!” diye hem kralın hem de Lady Gaga’nın kellesini alırlardı ama olsun. Şarkı yine de harika duruyor Orta Çağ temasında.

Pumped Up Kicks

2011 yılında Foster The People grubunun hayatıma soktuğu Pumped Up Kicks şarkısı Orta Çağ ile birleşince ortaya şahane bir şarkı çıkmış. Yani utanmasam orijinalinden bile iyi olduğunu savunacağım o kadar iyi. Ayrıca şarkı kapaklarında da Orta Çağ çizimlerinin kullanılması ve özellikle bu şarkının kapağında “tazı avlayan tavşan” figürünün kullanılması benim ayrıca kalbimi kazandı. Keşke grup bir bin yıl önce falan doğsaydı demeden alamıyorum kendimi.

Somebody I Used To Know

Yani gerçekten bu noktada artık ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Somebody I Used To Know’un ulusal bir değer olduğunun hepimiz farkındaydık ama bunun tarihe de mal olması gerektiğini hiçbirimiz bilmiyorduk, ta ki bugüne kadar. Bakın biliyorum, Orta Çağ’dakilerin çok daha önemli kendi dertleri falan vardır ama bence Somebody I Used To Know’un bu versiyonunu dinlemeden öldükleri için oldukça şansızlar. Eğer bir gün birisi zaman makinesini icat ederse lütfen bu şarkının notaları Orta Çağ Avrupa’sında herhangi bir hana bıraksın ve bir ozanın eline geçeceğinden emin olsun. Tarihin akışını biraz değiştirecektir ama Gotye bunu anlayışla karşılayacaktır bence.

Jolene

Bütün bu şarkılar arasından benim en favorim sanırım Jolene. Nedenini gerçekten bilmiyorum ama sanırım diğer şarkılar bana bir yeniden yorumlama havası verirken Jolene şarkısının Orta Çağ uyarlaması sanki gerçekten Orta Çağ’a aitmiş gibi gelmesi. Hani sanki şarkı gerçekten Orta Çağ’da yazılıp söylenmiş de Dolly Parton yıllar sonra bulup Country tarzında yeniden yorumlamış. Gerçekten şarkıyı dinlerken kendinizi bir handa acıklı bir aldatılış hikâyesi dinlerken hayal etmeden duramıyorsunuz. Çok başarılı ya.

What is Love

Ve listemizi bir klasik ile bitiriyorum. Şarkının başının olması gerektiği gibi yavaş başlaması ister istemez sizi yine hayal etmeye zorluyor. Düşünün bir kadın elinde telli bir çalgı ile çıkıp “What is love? Lady thou woundest, thou woundest, mine heart.” diyerek inanılmaz hüzünlü bir şarkıya başlıyor. Tam siz eski aşığınızı düşünüp dertlenmeye başlamışken bir anda sahneye elinde garip çalgılar ile bir iki kişinin daha çıkıp, az önce dertlenmeye çalıştığınız şarkının temposunu arttırıyor. Hani Back to the Future filminde Marty’nin de dediği gibi “Henüz buna hazır değilsiniz.” Yine de bu What is Love’ın Orta Çağ versiyonunun inanılmaz derecede başarılı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Evet sevgili dostlarım benim Orta Çağ uyarlamaları arasında en çok sevdiğim kanal ve beş şarkısı bu şekilde. Siz de bu akıma kendinizi kaptırdınız mı? Hangi kanalları ve şarkıları takip ediyorsunuz? Bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.