Global Game Jam İstanbul’dan haberiniz var mı? Eğer yoksa, size şöyle özetleyelim: Yarın öbür gün Türkiye’de bir oyun sektörü olacaksa, bizim yakınımızda, bizim kültürümüzle, bizim daha kolay bağlantı kurabileceğimiz hikayelerle çıkan oyunlar yapılacaksa, onları yapacak insanların piştiği yer Global Game Jam İstanbul. Bu konuda şaka yapıyoruz sanıyorsunuz, ama emin olun, çok ciddiyiz. Türkiye’de oyun yapımı hakkında tecrübe kazanmak, bağlantı kurmak ve yaratıcılığı kamçılamak için, mükemmel bir konsept GGJ, İstanbul ayağı da yine harika olacak gibi gözüküyor.

Kafanızda soru işareti varsa, giderelim. Global Game Jam, 48 saat süren bir etkinlik. Tüm dünyada aynı anda yaşanıyor. Katılımcılar İstanbul ayağı için Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuvarı, yani nam-ı diğer BUG’a gidiyorlar, toplaşıyorlar. Buraya ekip giden de oluyor, münferit giden de. Bir tema belirleniyor, bu katılımcılara aktarılıyor. Bu tema doğrultusunda, gelenler ekip oluyor, örneğin tasarımcısız gelmiş programcı, programcısız gelmiş tasarımcıyla tanışıyor, oturuyor, oyun yapmaya başlıyor. Evet, 48 saatte bir oyun bitiriyorlar, ondan sonra da bu oyunlar sunuluyor.

ggj_istanbul@bug2016

Anlayacağınız, acayip yaratıcılık tetikleyen, bir yandan kısıtlı zamanda çok şey beklediği için yetenek geliştiren, e bir de otomatikman network yaptıran bir şey. İstanbul ayağı BUG’da, Ankara ayağı ATOM’da olduğu için, ülkenin akademik ve profesyonel bakımdan oyun geliştiriciliğine en kıymet veren iki yerindesiniz bir kere, etrafta sizin yarın öbür gün potansiyel ortağınız olabilecek gırla insan var. Dışarıdan bakan biri için de, dev keyifli tabii ki.

Peki biz bunları niye anlatıyoruz? Çünkü bu sene 29-31 Ocak 2016 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi Galata Kampüsü’nde gerçekleşecek GGJ İstanbul’a biz de iştirak ediyoruz. Oraya gidip, katılımcıların arasında dolanacağız, küçük küçük oyunlara göz atacağız, bir de işin içerisinden sürpriz bir Geek Muhabbeti çıkartacağız. Bu güzide gelişmeden, haberiniz olsun istedik. Katılımcı olacaklara da, şimdiden başarılar!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.