Herhalde artık sağır sultan bile borazanla duymuştur diye düşünüyorum, fakat yine de tekrar etmekte fayda var; bu sene, yaklaşık on yıldan sonra ilk defa yeni bir Star Wars filmi izleyeceğiz. Kanlı canlı, sinemalarda. J.J. Abrams’ın yöneteceği film, bir yığın yeni Star Wars filminin fitilini ateşleyen kıvılcım olacak. Ondan sonra her sene yeni bir Star Wars filmi göreceğiz. Ne zamana kadar? Muhtemelen kâr yapmayı bırakana kadar. Marvel filmleri şu yıl biter diyebiliyor muyuz? Hayır tabii ki.

An itibariyle bu konumda olmamızın sebebi de tabii ki Disney’nin şu an Star Wars haklarına sahip olan firma olması. Lucasfilm haklara sahipken, yapılabilecek şeyler sınırlıydı. Neticede elinizin altında multi-milyarlık bir şirket yoksa her sene yeni bir film çekemezsiniz. Hatırlayacaksınız geçen sene George Lucas Star Wars’ın haklarını yüklü bir miktar karşılığında Disney’ye satmış, bununla beraber de hemen yedinci film duyurulmuştu. Ondan sonra da iddialar birbirini kovalamıştı hâliyle.

546736fedcc79c260c8c36c0

Bu iddiaların başlıcası, Lucas’ın senaryo fikrini verdiği, fakat sonradan göreve atanan Abrams’ın senaryoyu beğenmediği ve kendi kafasındaki vizyonun üzerine eğildiği üzerineydi. Bu iddiaya göre Michael Arndt ile yolların ayrılmasının ve senaryo kısmına Abrams’ın Lawrence Kasdan ile birlikte bizzat geçmesinin sebebi de buydu. Lucas daha ziyade yeni karakterlere odaklanmak istiyordu, fakat Abrams eskilere de bir defa daha spot ışığını tutma niyetindeydi.

E mesele artık biraz iddia kısmından çıktı. CinemaBlend’e verdiği röportaja göre, eski-yeni karakter ayrımını bilmiyoruz, fakat net bir şekilde Lucas kendisinin Disney’e verdiği orijinal fikirlerin beğenilmediğini ve kullanılmaması yönünde karar çıktığını söylüyor. Bize soracak olursanız bu iyi bir şey. Gerçekten. Lucas’ı severiz, başımızın üstünde yeri vardır ama kendisi iyi bir senaryo üretmeyeli takriben 40 sene oldu. Çiftliğine çekil, efsane statünün tadını çıkar sevgili Lucas, boş ver kullanmasınlar zaten fikrini…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Comments

  1. Raşit Kaya Reply

    Lucas’ın biraz eski kafa olduğu hatta orijinal üçlemede dönemin trendini yakalayamadığını düşünmekteyim. Ancak Sith’in İntikamında görsel materyalin suyunu çıkartarak bu açığı bayağı bir kapattı. Efsaneyi başlatıp, sonra yolu diğer yönetmenlere vererek devam etmesi kanısındaydım. Bu yüzden bu projede en fazla danışman görevinde olsa yeterliydi ki adamı pek takmamışlar gibi. JJ’in sadık bir fan olduğunu ve süper bir hikaye ile evrene yeni soluk getireceğini düşünmekteyim. Sonuçta Batman’in babası Bob Kane’dir ama Batman’i bugünlere getiren de Alan Moore, Frank Miller gibi babaların dokunmalarıdır. Bir hikaye yaratıldıktan sonra kendi kendine zamanla şekillenir, insan gibi olgunlaşır, o yüzden Disney’den yine doğru bir karar deyip yerime geçiyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.