Ben eminim, her biriniz The Hobbit’in üç filmlik macerasını izlerken aynı şeyi düşündünüz. Ben düşündüğümü biliyorum. Özellikle uzayıp giden ve hiçbir yere varmayan diyalogları, ana hikayeye hizmet etmeyen yan öykü örgülerini ve genişletilip kendi filmine çevrilen savaş sahnelerini görünce düşünmemek elde değildi çünkü. Biri bunları kırpıp, tüm bu şişman yerler atsa, filmi şöyle bir kırpsa ne olurdu acaba?

biblo3

TolkienEditor isimli bir site böyle bir işe girişmiş. Dürüst olayım, kestikleri yerlerin çoğunluğu çok anlamlı. Üç filmi birleştirip, yaklaşık 4-4.5 saatlik tek bir filme indiren TolkienEditor’ın çıkarttığı bazı önemli noktalar şunlar:

 • Dol Guldor sahneler komple çıkmış. Radagast, Saruman ve Galadriel’li sahneler yok. Bu sahneler çıkınca Gandalf aynı kitaptaki gibi Kuyutorman öncesi grubu terk edip Yalnız Dağ öncesi geri geliyor.
 • Tauriel-Legolas-Kili aşk hikayesi komple iptal. Hatta Tauriel komple iptal. Legolas Kuyutorman’da hafif bir görünüyor ama ondan ötesi yok.
 • Pale Orc alt konusu budanmış. Azog filmde ekip goblin tünellerini terk edene kadar gözükmüyor.
 • Laketown sahnelerinden bir çoğu budanmış. Bunların arasında Bard’ın hapsedilmesi, orkların saldırısı gibi şeyler var.
 • Bence en doğru kararlarından biri, Bilbo ile olan önsöz sahneleri çıkartılmış. Böylece film yaşlı bir Hobbit’in “flashback”‘i değil, kendi ayakları üzerinde duran bir şey hâline geliyor.
 • Aksiyon sahneleri ve aradaki dolgu sahneleri tamamen kesilmiş, odak daha çok Bilbo ve onun hikaye çizgisine kaydırılmış.

TolkienEditor’ün konuyla ilgili linki şurada. Haliyle bir torrent linki koymuş. Biz linki buraya koyma niyetinde değiliz, “indirin, bir bakın” da diyemeyeceğiz fakat sayfayı ziyaret etmenizi samimiyetle öneririz, zira editörler orada yapılan değişiklikleri bizden daha iyi açıklıyorlar.

O sırada bence canınız çekmiştir diye düşünüyorum; en azından her Hobbit dendiğinde benim canım acayip çekiyor. Gelin şu güzel şarkıyı da bir defa daha paylaşalım, bir defa daha bir iç çekişelim. Heheyt…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

11 Comments

 1. Bence çok saçma olmuş 3 filmi 1 film yapmarı hadi 2 filmlik bir seri olsa yapılır neden 3 ayrı filmi yavaş yavaş keyf ala ala izlemek varken 4 saate sıkıştırasınki ayrıca 4 saat insanın ister istemez canı sıkılır lotr fanlarının bunu begenıcegını sanmam

  • Çünkü o üç film yavaş yavaş ve keyif ala ala izlenecek gibi değil. Ama dediğin gibi 4,5 saatlik tek film yerine ikişer saatlik iki film yapabilirlermiş.

 2. Abdulkerim Eser Reply

  Hobbit’in 3 filminide sinemada izledikten sonra (hemde IMAX) özellikle son bölümden sonra kendimi kandırılmış ve kazıklanmış gibi hissediyorum. Peter Jackson bu hikayeyi rahatlıkla 1 filmde anlatabilirdi. Hadi gözünüzü bu kadar para bürüdü, bari 2 bölüm olsaydı. Saçma sapan şekilde uzatılmış. Üçünü toplasan bi Yüzük Kardeşliği etmez. Öyle bir seri (!)

  • Bende IMAX izledim galiba sen başka bir filme gitmişssin ulan o görsel efectler senaryo nasıl kazıklanmış hissediyorsun adam kitabi direk filme yansıtamazki ikisi farklı kulvarlar sinema ve kitab ayrıca yüzüklerin efendisiyle niye karşılaştırıyorsun ikisi farklı seriler kimse izlemek zorunda değil

   • Abdulkerim Eser Reply

    Neyle karşılaştırayım? Söyle onla karşılaştırıcam.

    • illa karşılaştırma peşindemisin adam gibi filmi izle işte anın keyfini çıkar tamam LOTR efsane bir seri kimse bir şey diyemez ona ama gidipde niye karşılaştırıyorsun hadi LOTR 4 olsa karşılaştır

 3. İlk filme gittim ve para tuzağı olduğu için devamına gitmedim. Klasik Hollywood kapitalizmi…

 4. Orhancan Aydemir Reply

  Utanın len.. Buraya gelmiş konuşuyorsanız mutlaka bir ilginiz vardır orta dünya ya yok Para Tuzağıymış mış.. Gidin 2 – 3 dürüm çiğ köfte yiyin iskender yiyin o para ile yada başka birşey yapın. Sanki Tolkien eserleri bu güne kadar defalarca film edildi de.. Bana göre Orta Dünya ya ait herşey büyülü ve sonuna ne kadar uzun olursa o kadar iyi. Hayır anlamadığım Yüzük Kardeşliğine Tom Bombadil’i koymadı diye dırdır edenler de sizlerdiniz ne değişti ?

  • Atakan Uçar Reply

   Tom Bombadil’i koymamakla Tauriel diye bir şey uydurup koymak aynı şey mi? Evrene uygun şekilde uzun olsun diyoruz. Saçma sapan uzatılsın değil. Evrene dair gerçek şeyleri çıkartıp böyle ticari uyduruk aşk hikayeleri eklemek o dünyanın kafasındaki insanları sıkıyor. Bir de Kili yani aşk yaşayan, cücelerin en genci, en yakışıklısı, en insana benzeyeni yaşayacak o aşkı illa. “Diğer cüceler çirkindir, aşk yaşayamaz. Yaşasa da izlenmez.” Popülizmini seveyim Jackson…

 5. Fransızca, Portekizce ve İspanyolca’ya çevrilmiş altyazısı. Biri de Türkçe’ye çevirse şunu çok iyi olmaz mı?

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.