Geekyapar semalarında Mad Max: Fury Road’un 2015’in en iyi filmi olduğuna dair o kadar keskin ve tartışılmaz bir kanı var ki; tamamen kapalı bir şekilde ve münferit yapılan En İyi Filmler oylamamızda, tüm yazarlarımız tek tek Mad Max: Fury Road’un ismini zikrettiler. Gerçekten! Kimseye direktif gitmedi, kimse kendi arasında tercih paylaşmadı… Sadece “2015’in en iyi filmi neydi?” diye sorduk, herkes en az bir kere Fury Road dedi.

İşte o yüzden, bu muazzam başyapıtın yönetmeni George Miller, geçenlerde Page Six’e şöyle bir açıklama yapınca, muhtemelen hepiniz “Aha, Geekyapar çok üzülecek” diye düşünmüş olabilirsiniz…

Daha fazla Mad Max filmi yapmayacağım. Fury Road’un… bitmesi çok uzun sürmüştü. Eğer senede bir tanesini bitirebilirseniz bu bile gözü kapalı bir inançla hareket etmiş oluyorsunuz. O Mad Max’ler çok uzun sürüyor. Onlardan bir tane daha yapmayacağım.”

George Miller

Sakin olalım. Nefes alalım. Havamızı bozmayalım. Evet, Miller bir Mad Max daha yapmayacağını söylüyor; ama bu, bizim bir Mad Max filmi daha görmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Avustralyalı yönetmen daha önce defalarca Furiosa ve Max’in geçmişlerini konu alan senaryoların hazır olduğunu söylemişti. Yetmemiş, daha önce de “Yönetmenlik görevini başkalarına devredebilirim” de demişti. E Warner Bros da seriyi bırakma niyetinde değil, devamını istiyorlar. Bu da şu anlama geliyor: Yeni Mad Max filmleri gelecek, senaryosunu ve (muhtemelen) yapımcılığını George Miller üstlenecek, ama yönetmenlik koltuğunda başka biri oturacak. Aynı Star Wars orijinal üçlemesi gibi.

Ben bu gelişmeyi olumluya yoruyorum açıkçası. Miller’ın çekeceği herhangi bir Mad Max filmi, Fury Road ile kıyaslanacaktı ağır bir şekilde. Böylelikle, “zaten yeni yönetmen” diyerek beklentimiz düşük gireceğiz salona. Üstelik, Miller’ın denetiminde olacağı için, belirli bir kalite standartları dahilinde yeni bir yorum, soluk da gelecek ki; bu da hayırlar hayırı olabilir seri için. Empire Strikes Back’te Irvin Keshner’ın getirdiği yeni hava gibi. O yüzden, evet, Miller yeni bir Mad Max yönetmeyecek belki, ama biz yine de çok karamsar değiliz.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.