Game of Thrones’un son sezonları insanların büyük çoğunluğunda hayal kırıklığı oldu ve hatta bir kesimin yeni gelecek House of the Dragon dizisine bile önyargı beslemesine sebebiyet verdi. Prequel serisini şimdilik bir kenara koyarsak; resmi Game of Thrones podcastine katılan, serinin uyarlandığı kitapların yazarı olan George R.R. Martin’den diziye dair gelen yeni açıklamalar kitabın yazarının da biz seyircilerden çok farklı düşünmediğini bize gösteriyor.

Game of Thrones’un setini ziyarete gittiğimde, Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde ilk bölümü çekiyor olduklarını hatırlıyorum. David Benioff bana Arya ve babası Ned arasında merdivenlerde geçen, Arya’nın tek ayak üzerinde dengede durmaya çalıştığı sahnenin videosunu göstermişti. Ve harikaydı. Bu oyuncuların provalarını görmüştüm ama karaktere girdiklerini ve yaptıklarını görmemiştim. Benim yazdığımın ete kemiğe bürünmüş hali gibiydi. Bunlar benim karakterlerimdi. Ve bunun gerçekleştiğini görmekten daha iyi bir şey olamazdı. Ama tabii bir de madalyonun öbür tarafı var ki bir sahneyi görüyorsunuz ve ‘Burada ne yapmışlar, böyle olmaması gerekiyor. Benim karakterim asla böyle bir şey yapmazdı. Benim karakterim asla böyle bir şey söylemezdi.’ diyorsunuz. Oldukça sinir bozucu olabiliyor.

Dizinin, yayımlanan son kitap olan A Dance with Dragons‘daki hikâyeleri de bitirdikten sonra kendi hikâyeleri yazması kaçınılmazdı. Yine de danışman olarak kitabın yazarı George R. R. Martin varken David Benioff ve D. B. Weiss ikilisi nasıl bu kadar kötü iki sezon çıkardılar anlam veremiyorum. Sonuç olarak dizinin en başından beri vardı bu adamlar. Demek ki bir hikâye yazmak, hâlihazırda yazılmış bir senaryoyu uyarlamaya hiç benzemiyormuş…

Game of Thrones’u bitirmiş miydiniz? Son sezonlara gelen eleştirilere katılıyor musunuz? Yeni dizi House of the Dragon’ı izleyecek misiniz? Evrende en sevdiğiniz hikâye ve karakter hangileri? Yorumlarınızı bizimle üzerinde değişim yapmadan paylaşın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.